1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Palalı Gezi göstericisi!..

Palalı Gezi göstericisi!..

Barış ve hoşgörü merkezi Hatay'da, iki gencin hayatını kaybetmesinin hüznü yaşandığını vurgulayan Lekesiz, şunları kaydetti

A+A-

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Armutlu Mahallesi'ndeki izinsiz gösterilerle ilgili,basın toplantısı düzenledi. Lekesiz (sağda), İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç (solda) ile Abdurrahman Melek Toplantı Salonu'nda, gazetecilere, Armutlu Mahallesi'ndeki olaylarda polise atılan bilye, vida, pala gibi malzemeleri gösterip, polisin çektiği fotoğraf ve görüntüleri izletti. 

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Armutlu Mahallesi'ndeki izinsiz gösterilerle ilgili, "Güvenlik kuvvetlerimize taş, molotof, havai fişek, cam, metal bilyeler ve hatta ateşli silah atarak saldırınca, güvenlik güçlerimiz müdahale etmek zorunda kalmaktadır. Bu gösteriler sırasında pek çok defa ateşli silahlar ile güvenlik görevlilerimizin üzerine ateş açılmıştır" dedi.

Lekesiz, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve Jandarma Alay Komutanı Albay Hasan Koçyiğit ile Abdurrahman Melet Toplantı Salonu'nda, gazetecilere, Armutlu Mahallesi'ndeki olaylarda polise atılan bilye, vida, pala gibi malzemeleri gösterip, polisin çektiği fotoğraf ve görüntüleri izletti.
Yaklaşık bir ayda halkın hassasiyeti gözönünde tutularak, belli alanlarda demokratik hakkın kullanılmasının sağlandığını ve mühale edilmediğini ifade eden Lekesiz, gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in ölüm sebebi ve faillerinin bulunmasıyla ilgili hukuk devletinde belirlenmiş kurallar çerçevesinde mekanizmaların işlediğini söyledi.

Barış ve hoşgörü merkezi Hatay'da, iki gencin hayatını kaybetmesinin hüznü yaşandığını vurgulayan Lekesiz, şunları kaydetti:

"Bu acılar henüz taze iken izinsiz gösterilerin ve bunun sonucunda oluşan kargaşanın daha başka üzücü hadiselerin yaşanmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır. Göstericiler, il merkezindeki Armutlu Mahallesi ve Gündüz Caddesi üzerinde toplanarak, Cumhuriyet Meydanı ve başka yerlere geçmek istemektedirler. Haziran ayının başındaki gösterilerde iki defa bu bölgeye fiili durum yaratılarak geçilmiş ve her ikisinde de ilimizdeki toplumsal barışı zedeleyebilecek gelişmelere adeta ramak kalmıştır. Bu nedenle güvenlik kuvvetlerimiz tarafında Cumhuriyet Meydanı ve benzeri bölgeye geçişe izin verilmemektedir. İzin verilmemesi üzerine göstericiler ise güvenlik kuvvetlerimize taş, molotof, havai fişek, cam, metal bilyeler ve hatta ateşli silah atarak saldırınca, güvenlik güçlerimiz müdahale etmek zorunda kalmaktadır. Bu gösteriler sırasında pek çok defa ateşli silahlar ile güvenlik görevlilerimizin üzerine ateş açılmıştır. Bu ilin huzurundan, birlik beraberlik duygusundan, hoşgörüsünden, sevgisinden, saygısından rahatsızlık duyup bu ilde kardeş kavgasını çıkarmak isteyen kişi veya yapılar olabilir diye boşa söylemiyoruz. Biliniz ki göstericilerin içeresinde bunu isteyen, arzu eden kişiler de var yapılar da var."

Gösterilerden bölgedeki vatandaş ve esnafın rahaktsız olduğunu belirten Lekesiz, Valilik ve güvenlik güçlerine yapılan müracaatların, eylemlerden rahatsızlık duyulduğunu ve kentin sosyal barışını bozacak düzeyde tepki oluştuğunu ortaya koyduğunu söyledi.

İzinsiz gösterilerde Antakya'nın ana arterlerinden Gündüz Caddesi'nin her eylemde barikat kurularak trafiğe kapatıldığını, poşi veya bezlerle yüzlerini gizleyen kişiler tarafından güvenlik güçlerine taş, çok sayıda havai fişek, molotof, sapanlarla demir, cam bilye, metal somun atılmış, ucu topuz keskinleştirilmiş demir çubuk ve sopalarla fiili saldırı gerçekleştirildiğini belirten Lekesiz, silahlarla ateş açıldığına da dikkati çekti.

Göstericiler tarafından olaylara müdahale eden güvenlik birimlerinin üzerine çatı ve balkonlardan 12 kilogramlık mutfak tüpü, kızgın yağ, kor halinde kömür, demir karyola, dolu yağ tenekeleri, su depoları, pala ve briket atmak suretiyle görevlerini yapmalarına engel olmanın ve onların canına kast etmenin izah edilebilir tarafı olmadığını vurgulayan Lekesiz, bu tür eylemlerin demokratik hak arayışıyla ilgisi bulunmadığını söyledi.

-"Olaylar sürerse başka kayıplar yaşanabilir"-

Uyarılara ve sivil toplum örgütleri, kanaat önderlerinin sağduyu çağrılarına rağmen küçük bir grubun kalabalığı yönlendirdiğine değinen Lekesiz, "İlimizde olayların başladığı günden bu yana bir gencimiz maalesef hayatını kaybetmiş, 3'ü 10 Temmuz, 2'si 12 Temmuz ve 2'si 13-14 Temmuz'da toplam 69 güvenlik görevlisi ve 92 sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Yine bu süreçte kamu ve özel mülkiyete ait cam, çerçeve kırılmış, birçok maddi hasar meydana gelmiştir. Kırılan camların yerine yenilerinin takılması mümkündür. Ancak tüm dünya bir araya gelse yitirilen bir canın geri getirilmesi mümkün değildir. Olaylar bu şekilde sürecek olur ise daha başka kayıpların da yaşanabileceği endişesi taşınmaktadır" diye konuştu.

Sevgi, barış ve hoşgörü ikliminin yaşandığı kentte farklı din, mezhep ve etnik kökene sahip vatandaşları yüzyıllardır kardeşçe yaşadığını anlatan Lekesiz, "Bu ortamın sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de maddi ve manevi açıdan olumsuz etkileyebileceği, Hatay'ın bugün ve gelecekteki toplumsal barışını tehdit eder hale geleceği açıktır. Hatay ve Hataylılar bu tür olumsuzluklarla anılan bir imaja mahkum edilmemeli" dedi.

Lekesiz, yol kontrolünde bir araçta ele geçirilen tabancayla ilgili gözaltına alınan olup, olmadığını sormasını üzerine, şunları kaydetti:

"Yol kontrolünde 3 kişinin olduğu bir araçta 7,65 çapında tabanca ele geçirildi. Başka tespitler de var. Çalışmalar devam ediyor. Vatandaşlarımız şunu lütfen bilsinler, göstericilerin içeresinde Hatay'daki fay hatlarının kırılmasını, bozulmasını isteyen kişiler, yapılar, silahlı birimler var. Bunların hepsi tarafımızdan net olarak bilinmektedir. Lütfen bu konuda serinkanlı olun. 'Kendi doğrularıma hizmet ediyorum' derken nerelere hizmet ettiğini iyi değerlendirsin herkes."

Lekesiz, polis memurlarının Armutlu Mahallesi'ne eylemciler çekildikten sonra girmesiyle ilgili de, "Yukarıdan kızgın yağ, yakılan kanepe, palalar... Polis girsin ve yeni can kayıpları yaşansın... Buna izin veremeyiz. Devletin güvenlik birimlerine intikal eden bilgilere göre de istenilen budur" diye konuştu.

Bu haber toplam 280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.