• BIST 80.103
  • Altın 125,667
  • Dolar 3,0794
  • Euro 3,3519
  • Gaziantep : 22 °C
  • Adana : 28 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 19 °C

PKK yandaşı polise atarken kendini yaktı

PKK yandaşı polise atarken kendini yaktı
Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı’nın nöbetçi kulübesine de molotoflu saldırı düzenlenen olaylar sırasında elinde şişe patlayan bir gösterici alevler içinde kaldı.

Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümü nedeniyle birçok şehirde kepenkler açılmadı, yürüyüşler düzenlendi. Göstericilerin şiddete başvurmasıyla olaylar tırmandı. Müdahalelerde ilk kez, Türk mühendisleri tarafından yapılan polisin yeni zırhlı aracı Ural kullanıldı. Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı’nın nöbetçi kulübesine de molotoflu saldırı düzenlenen olaylar sırasında elinde şişe patlayan bir gösterici alevler içinde kaldı.

MOLOTOF ATARKEN KENDİ KENDİNİ YAKTI

İmralı’da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümü olan 15 Şubat nedeniyle Batman ve Şırnak kent merkezleri ile Şırnak’a bağlı Silopi, Cizre ve Beytüşşebap ilçelerinde kepenkler açılmadı. BDP'liler il ve ilçe binalarına siyah bez asarak Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini kınadı. Batman’da ise bazı esnaf kepenklerini yarıya kadar indirirken, bazısı ise işyerlerinde temizlik yapmayı tercih etti.

Cizre ilçesinde Nur mahallesindeki BDP ilçe binası önünde bir araya gelen partililer, Cudi Mahallesi’nin Kasaphane Sokağı’nda yeni açılan seçim bürosuna toplu halde gitmek için yürüyüşe geçti. Ellerinde Öcalan’ın fotoğraflarıyla PKK ve Öcalan lehine slogan atan grubun dağılması için polis önce panzerlerden anonslar yaptı.

Göstericilerin dağılmaması ve yürüyüşe devam etmesi üzerine panzerler göz yaşartıcı gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Göstericilerin arasındaki gençler de bunun üzerine panzerlere taş atarak karşılık verdi. İlçenin birçok noktasına dağılan göstericiler yollara ve güvenlik önlemleri alan panzerlere molotof kokteylleri attı. Gerginliğin arttığı Cizre’deki tüm yollar polis panzerleriyle tutuldu. Göstericiler ise ara sokaklardan polis panzerlerine taş atarak ve yolları barikat kurarak kapatmaya çalıştı.

MASKELİ GRUP DİKKAT ÇEKTİ

BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ın da bulunduğu protesto yürüyüşe katılanlar arasında, yaklaşık 50 kişilik yüzleri maskeli bir grup da yer aldı. Grubun yürüyüşü sırasında Silopi Kaymakamlık binası önünde bulunan zırhlı polis araçları kaymakamlık bahçesine alınırken, BDP’li görevliler kaymakamlık binasına saldırı olmaması için bina önünde önlem aldı

ZIRHLI ARAÇ ALEV ALDI

Bu sırada Sanat Sokak kesiminde güvenlik önlemi alan polisin zırhlı aracı, göstericilerin attığı molotof kokteylin isabet etmesi sonucu alev aldı. BDP Milletvekili Selma Irmak olay yerinden hemen uzaklaşırken, göstericiler zırhlı araçla birlikte kaymakamlık binasına molotof, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Kaymakamlık binasına bulunan polisler de pencelerden göstericilerin bulunduğu noktaya gaz bombası attı. Alev alan zırhlı araç da olay yerinden uzaklaştıktan sonra, TOMA’lardan sıkılan suyla yangın söndürüldü.

SON ANDA YANMAKTAN KURTARILDI

Kaymakamlık binasına molotof kokteyli atmak isteyen bir gösterici, şişe elinde parçalanınca, alevler arasında kaldı. Bölgede bulunanların müdahale ettiği göstericinin üzerindeki alevler söndürülerek, yanmaktan son anda kurtarıldı. Polisin müdahalesi sonucu İpekyolu’na kaçan göstericiler buradan geçen TIR ve araçları durdurup yolu kapattı. Polisin müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara kaçtı.

ASKERİ BİRLİĞE MOLOTOFLU SALDIRI

Nur Mahallesi’nde bulunan 29’uncu Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı’nın nöbetçi kulübesine, göstericiler molotof kokteylleri atarak saldırdı. Olay yerine gelen polis ekipleri saldırganları havaya ateş açarak dağıttı. Uzaklaşan göstericiler, polise motolof ve taş atarken, polis de gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

ŞIRNAK’TA 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olaylar sırasında göstericilerin attığı molotof kokteylerinin isabet etmesi sonucu bazı polis araçları alev aldı. Alev alan araçlar TOMA’lar tarafından söndürüldü. Müdahale edilen göstericiler ara sokaklara kaçarken, polisin ilçede aldığı geniş güvenlik önlemleri uzun süre devam etti.

Bu arada Şırnak Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent merkezi Cizre ve Silopi ilçelerinde düzenlediği operasyonlarda 18 kişiyi gözaltına alındı. Bu kişilerin adreslerinde yapılan aramada 1500 molotof kokteyli, 100 havai fişek, bol miktarda örgütsel doküman ele geçirildi.

BDP'Lİ AKAT POLİSLE TARTIŞTI

Batman’da BDP Milletvekili Ayla Akat’ın da katıldığı grup belediye binası önünden Sanat Sokak üzerine yürüyüşe geçti. Yürüyüşe polis ekipleri gaz bombası ve basınçlı su ile müdahalede bulundu. Göstericiler de polise taşlı saldırıda bulununca olaylar çıktı. Milletvekili Akat, polisin sıktığı gazdan yoldan annesinin kucağında geçen 1.5 yaşındaki bir çocuğun etkilenip hastaneye kaldırıldığını söyledi. Olayların ardından orantısız güç kullanıldığını söyleyen Akat, polis müdürleriyle tartışırken, "Yaptıklarınız doğru değil. Çıkan sonuçları bizden daha iyi biliyorsunuz. İnsanlara bile bile müdahale ettiniz. Hakaretler ettiniz. Bu yapılanlara seyirci kalmayacağız. Yürüyen bizim gençliğimiz. Bunlar yürümeyip dağa mı çıksın? Yakında daha farklı eylemler de olabilir. Yine bu istenilmeyen uygulamalara mı başvuracaksınız? Maalesef çözümsüzlükten beslenenler var" dedi.

HASTANEYE KALDIRILDI

Batman’ın Bağlar Mahallesi’nde çıkan olaylarda sol gözüne gaz bombası isabet ettiği belirtilen 18 yaşındaki Ömer Erikmen hastaneye kaldırıldı. İlk tedavisi Bölge Devlet Hastanesi’nde yapılan Erikmen, daha sonra Diyarbakır’a sevk edildi.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın da katıldığı yürüyüş düzenlendi. Milletvekili Yıldırım, Abdullah Öcalan’ın özgür kalması gerektiğini öne sürdü. Yıldırım, "Birinci vazifemiz; uluslararası komployu boşa çıkarmaktır. Bu komployu boşa çıkarmak içinde özerk ve demokratik bir yönetim ile bitirebiliriz" dedi.

SİİRT’TE 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Siirt’te BDP’lilerin Nevruz alanında düzenlediği etkinliğin ardından toplanan göstericiler ateşler yakarak yolları kapattı. Göstericiler müdahale eden polis ekiplerine taşlı saldırıda bulundu. Çıkan olaylardan dolayı polis 6 göstericiyi gözaltına aldı.

VAN’DA MOLOTOF VE SES BOMBASI

Van’ın bazı sokaklarında esnaf kepenk açmadı. Van’ın ayrı noktalarında gelerek birleşen kalabalık Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplandı. Aralarında Van milletvekilleri ile belediye başkanlarının da bulunduğu kalabalık, Van-Hakkari karayolu üzerindeki Sebze Hali Kavşağı'na kadar yürüdü.

Burada BDP Van Milletvekili Özdal Üçer tarafından bir konuşma yapıldı. Konuşmasının büyük bölümünü Kürtçe yapan Üçer, Öcalan'ın yakalanmasını '15 Şubat komplosu' olarak nitelendirerek bunu kınadıklarını ve Öcalan'ın özgürlüğünü istediklerini söyledi. Üçer'in yaptığı konuşmadan sonra kalabalık tekrar Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürümek istedi.

BDP’Lİ YÖNETİCİLER ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI

Kalabalığın önü, Ordu Caddesi'nde TOMA'lar tarafından kesildi. Bunun üzerine grupta bulunan bazı kişiler polislerin bulunduğu bölgeye taş, molotof kokteyli, havai fişek ve ses bombaları attı. Bu arada bir vatandaş TOMA aracının ön camına tırmanıp müdahale olmaması için polise yalvardı. Ancak bu yalvarmalar sonuç vermeyince polis göz yaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Çıkan olaylar kısa sürede yayıldı.

Olaylar sırasında BDP'li bazı yöneticiler, taş atanlara engel olmaya çalışırken, bazı kişilerin de TOMA araçlarını önündeki korkuluklara tırmanarak su sıkılmamasını istemesi dikkat çekti. Çeşitli cadde ve sokaklarda olaylar devam ederken, polis kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Bir saate yakın süren çatışmanın ardından göstericiler Bağlar Dörtyol semti tarafına geri geçildi. Çok sayıda takviye polis kuvvetinden sonra gösterici gruplar dağıldı.

TAŞ VE BİBER GAZI

BDP Iğdır İl Başkanlığı önünde toplanan bir grup, Belediye Meydanı'na kadar yürüyerek 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125. maddesine göre, "vatana ihanet" suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Belediye Meydanı'nda basın açıklaması yapan grup ile bu sırada buraya gelen başka bir grup karşılıklı slogan attı. Bunun üzerine önlem alan çevik kuvvet polisi, gerginliğin yaşanmasını önledi.

Basın açıklamasının ardından grup sloganlar atarak ara sokaklara dağıldı. 7 Kasım Mahallesi'ne doğru yürüyen ve slogan atan gruba, polis biber gazı sıkarak müdahalede bulundu. Yüzü kapalı göstericiler ise polise taş attı. Gerginlik, göstericilerin sokak aralarına dağılmasıyla sona erdi. Bu arada kent merkezindeki çok sayıda iş yerinin kapalı olduğu görüldü.

YOLLARA BARİKAT KURULDU

Kepenklerin kapalı olduğu Yüksekova’da yaklaşık 100’er kişilik gruplara ayrılan göstericiler, Cengiz Topel Caddesi, Dağlıca Kaşağı, Esentepe Mahallesi ve Kışla Mahallesi’nde bir araya geldi. Yüzleri kapalı göstericiler yollara barikat kurup ateş yakınca zırhlı polis araçları basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak göstericileri dağıtmaya çalıştı.

Göstericiler de taş ve molotof kokteyli atarak karşılık verdi. Olaylar kısa sürede ilçe geneline yayıldı. Polis ilçedeki güvenlik önlemlerini artırırken, olaylar ara sokaklarda sürdü.

ANTALYA’DA ’ÖCALAN’ EYLEMİ

BDP il binasında toplanan bir grup partili, Cumhuriyet Meydanı’na yürümek istedi. Ellerinde Öcalan fotoğrafları bulunan grupla konuşan polis, yürüyüşe izin vermedi. Fotoğrafları bırakmayacaklarını belirten grup, Şarampol Caddesi üzerindeki tramvay yolunda oturma eylemi yaptı. Yaklaşık 150 kişilik grup, Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı.

Basın açıklaması esnasında yakında bulunan bir işyerinin dışarıya müzik vermesi üzerine, partililerle işyeri çalışanları arasında baş gösteren gerginlik polisin devreye girmesiyle yatıştırıldı.

BEYOĞLU’NDA YASA DIŞI GÖSTERİYE POLİS MÜDAHALE ETTİ 

PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yakalanışının yıldönümünde Beyoğlu’nda yasa dışı gösteri düzenlendi. Örnektepe Mahallesi’nde gösteri yapan grup, 4 tane bankanın bankamatiğini ateşe verdi. Polise taşla karşılık veren göstericiler, havai fişek de kullandı.
Abdullah Öcalan’ın yakalanışının yıldönümünde Beyoğlu, yasadışı gösterilere sahne oldu. İlk olay saat 18.30 sıralarında Dolapdere Caddesi üzerinde Bilgi Üniversitesi yanında meydana geldi. Maskeli bir grup, park halinde bulunan bir midibüse molotof kokteyli attıktan sonra kayıplara karıştı.
Diğer olay ise saat 21.00 sıralarında Örnektepe Mahallesi Etibank Caddesi üzerinde yaşandı. Cadde üzerinde yasadışı gösteri yapıldı. Cadde üzerindeki bankamatiklere molotof kokteyli atarak ateşe veren gruba, polis kısa süre sonra müdahale etti. Polis göstericileri biber gazı atarak dağıtmaya çalışırken, grup polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Çevik kuvvet ekiplerinin yaptığı müdahaleden sonra grup ara sokaklara kaçtı. Yanan bankamatikler ise itfaiye erleri tarafından söndürüldü.
Polisin güvenlik önlemleri gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürerken, her iki olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

TATVAN’DA YÜRÜYÜŞ YAPMAK İSTEYEN GRUBA POLİSTEN MÜDAHALE

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 15. yılını protesto etmek amacıyla izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.
Cumhuriyet Caddesi üzerindeki BDP seçim bürosu önünde toplanan bir grup partili, Tatvan AVM’ye kadar yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe BDP Tatvan Belediye Eş Başkan adayları Abdullah Ok ve Perihan Adalmış da katılırken, polis yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine polis ve göstericiler arasında başlayan tartışma arbedeye dönüştü. Polisin TOMA’larla dağıtmaya çalıştığı grup, sloganlar atarak polise taş atarak karşılık verdi. Bunun üzerine polis gruba gaz bombası ile müdahale etti. Grup ara sokaklara dağılırken, ara sokaklarda da devam eden olaylarda bazı göstericiler yaralandı. Çıkan olaylarda bazı araç ve iş yerleri de zarar gördü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 325 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
| Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim