1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Prostat Kanseri Tedavisi ve Prostat Kanseri ile Yaşamak

Prostat Kanseri Tedavisi ve Prostat Kanseri ile Yaşamak

Bu sayfada Prostat Kanseri Tedavisi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Prostat Kanseri Tedavisi fiyatları, sebepleri gibi konular üzerinde durulmuştur.

A+A-
Prostat Kanseri Tedavisi, idrar kesesinin çıkışında yer alan erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat dışına sıçramamış prostat dokusu içinde bulunan lokal prostat kanseri tedavisi büyümeden müdahale ile gerçekleşir. Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılması ile kanserin tedavisi zorlaşacaktır. Prostat kanserinde kanserin büyümesi ve diğer organlara yayılması kanserin çeşidine göre hızlı olabilmektedir. Aynı zamanda prostat kanserinin yayılması uzunca bir sürede ilerlemektedir. Prostat kanserinin teşhisi iki şekilde yapılmaktadır. İlki makattan parmak ile yapılan fiziksel muayene ile teşhistir. İkincisi ise kanda bulunan PSA tahlili ile prostatta üretilen protein aracılığı ile teşhis mümkündür. Kanser olmayan sağlıklı prostattan çok fazla PSA salgılanmaz. Fakat kandaki düşük PSA değerleri kişinin kesin prostat kanseri olmadığı anlamına da gelmez.
 
Prostat Kanseri Teşhisi

Prostat kanserinin erken dönem evresinde prostat kanseri dolayısıyla ağrı, acı ya da üreme yollarında problemler bir kaç erkekte gözlenmektedir. Dolayısıyla erkeklerin ilerleyen yaşlarda karşılaştıkları sık idrar yapma, idrar akışının hızını kaybetmesinden kaynaklı tuvalete sık çıkma durumları gibi semptomlar prostat kanseri anlamına gelmemektedir. Özellikle prostat kanseri tedavisi gerçekleşmesi için erken teşhis oldukça önemlidir. Lokal prostat kanserinin herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır. Prostat kanseri için doktorun yapacağı teşhis ile prostat kanseri tedavisi farklı yöntemler dahilinde gerçekleşmektedir. Prostat kanserinde tanı koymak için uygulanan yöntemlerle beraber prostattan alınacak olan doku ile biyopsi yapılması gerekir.

Prostat Kanseri Tümör Evreleri

Kanserin ilk teşhisi konduktan sonra prostat kanseri tedavisi için tümörün sınıflandırılması ve derecelendirilmesi tümörün yayılma hızı ve ne kadar büyüyebileceğinin tespiti gerekir. Patoloğun kanserli doku üzerinden yapacağı en yaygın derecelendirme sistemi içerisinde iki ile on arasında sınıflandırır.

Prostat Büyümesi Kansere Dönüşür mü?

Bunun için alınan doku parçası üzerindeki puanlamalar ve bunlarının toplanması ile elde edilen derecenin prostat kanseri tedavisi için faydası vardır. Yine kanserli doku üzerinde yapılan derecelendirmede agresif tümörler tespit edilir. Genel anlamda kanserlerde bir organın belli bir yerinde olan tümörün tedavisi tüm organa yayılmış olan tümörün tedavisinden daha kolaydır. Aynı durum prostat kanseri içinde geçerlidir. Kanserin yayılma hızı ve büyümesi tümörün evresini oluşturur.

Tedavi Yöntemleri

Lokal prostat kanseri için belirlenmiş üç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yakın izlem yöntemi ile prostat kanseri tedavisi, PSA tahlili ve makattan parmak ile muayeneyi içermektedir. Devamlı olarak da prostattan alınan parçalar ile biyopsi takip edilmektedir. Tümörün evresi hızlı yayılma göstererek büyüyor ise diğer yöntemler üzerinden tedaviye davam edilmektedir. Radyoterapi de prostat kanseri tedavisi yöntemleri arasındadır. Bu yöntemde iki şekildedir. İlki prostat içine uygulanan brikaterapi, diğeri ise vücudun dışından uygulanan radyoterapidir. İlkinde prostatın içerisine radyoaktif çekirdeklerin yerleştirmesi prostat dokusu göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Dışarıdan yapılan radyoterapide ise prostata ve gerekli görülen etrafındaki dokulara radyasyon ışınları ile uygulama gerçekleştirilir. Ayrıca modern ve minimal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Prostat kanseri hakkında daha detaylı bilgi için http://www.prostattedavisi.com.tr/iletisim sitesini ziyaret edebilir. İletişim formunu doldurarak merak edilen konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.