1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayide artışı ihracat arttırdı

Sanayide artışı ihracat arttırdı

Sanayideki güçlü artışın nedeni ihracat. 12 milyar dolarla ocak ayında rekor kıran ihracatçı sanayi üretimini sırtladı.

A+A-

ŞEBNEM TURHAN / RADİKAL -  İhracat sanayi üretimini sırtladı ve ocakta sanayideki büyüme tüm beklentileri alt üst etmeyi başardı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ocakta takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim Aralık 2013’e göre yüzde 1,1 arttı. Beklentiler yıllık artış için yüzde 2,9 seviyesindeydi. 27 ayın en hızlı artışının başrolü ihracatçı sektörlerin. Ocak ayında 12 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı artışını yakalayan ihracatçılar iç talepteki hız kaybına rağmen sanayi üretimini sırtladı. Ancak sanayi üretimindeki dalgalı yapı gelecek ayların da yüksek artışla geçeceğini öngörmeyi zorlaştırıyor. Şubat ayında da ihracatın desteğiyle artış beklense de yılın tümüne yansıyacak bir toparlanmadan söz etmek şimdilik zor.
Yatırım iştahı var

TÜİK verilerine göre yıllık büyümede en büyük katkıyı önceki aylarda olduğu gibi ekonomik performansın ana belirleyicisi sayılan ve endeks içinde yüzde 38 pay ile önemli bir etkisi olan ara malı üretimi yaptı. Yüzde 7,3’lük artışın 3.5 puanı sadece ara malı üretimindeki artıştan geldi. Ve bu grup Kasım 2011’den beri en büyük katkısını yaptı. Yatırım iştahının bir göstergesi olan sermaye malı üretimi de yıllık üretim artışının 1.96 puanını karşıladı. Bu 2014 yılı ilk çeyrek ekonomik büyümesine özel sektörün katkısının süreceğinin de habercisi. Dayanıksız tüketim malları ise iç tüketimdeki yavaşlama nedeniyle hız kaybetmesi beklenirken yine şaşırttı ve yıllık sanayi üretimine 1.91 puanlık katkı yapmayı başardı. Dayanıklı tüketim malları ise beklenildiği gibi düşüşte. Bu grubun büyümeye katkısı sadece 0.13 puan.

İmalatta durum karışık

İmalat sanayiinde ise durum karışık. Arındırılmış verilere yıllık olarak bakıldığında ana metal, gıda, tekstil, kimya gibi ihracatçı sektörlerin hız kazandığını ama aynı şekilde ihracatın lokomotifi otomotivin yüzde 6,2’lik kan kaybına uğradığı görülüyor. Aralık 2013’e göre artışlarda ise tam tersi durum söz konusu. Ana metal, gıda ve enerjide üretim azalırken otomotiv, giyim ve elektronik sektörlerinde toparlanma var. Ocak’ta ihracatı otomotiv, hazırgiyim ve kimya sektörleri rekora taşımıştı. Ocak’ta ana metal, gıda, tekstil gibi ihracatçı sektörlerin büyümeye katkısı 3.8 puan oldu.
Kademeli düşüş olacak

Ak Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar sanayi üretiminin bir süredir devam eden dalgalı yapısı nedeniyle beklentilerin çok saptığını belirterek şöyle konuştu: “Beklentiye çok bakmayın, beklentiler çok sapıyor. Beklenti anketlerinde en düşük ile en yüksek arasında oldukça büyük fark oluyor. Zaten sanayi üretiminin öncü göstergesi yok. Bir tek kapasite kullanımı var o da tam olarak artışı açıklayamıyor. Üretim artış bir süredir dalgalı oluyor. Bu son dönemde bir sürü negatif şeyler oldu. Artış trendi böyle gider mi bence gitmez. Ay ay yaşanacak kademeli bir düşüş bekliyorum.

Bu haber toplam 380 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.