1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Silahlı mücadele cihadın en üst seviyesidir

Silahlı mücadele cihadın en üst seviyesidir

Diyanet, yayımladığı fetvada cihat çağrısı yaptı: ''Silahlı mücadele, cihadın en üst seviyesidir."

A+A-

Diyanet, yayımladığı fetvada cihat çağrısı yaptı: ''Silahlı mücadele, cihadın en üst seviyesidir."

TSK'nın Afrin'de operasyonları sürerken, Diyanet de 'Cihâd: Allah yolunda canla ve malla mücadele' başlıklı cuma hutbesinde cihat kavramını işleyerek AKP'ye desteğini sürdürdü.

İşte sürekli skandal fetvalarıyla gündeme gelen Diyanet'in son çıkışı:

'MÜCAHİD NEFSİYLE MÜCADELE EDEN KİŞİDİR'

Cihad, bir milletin hkukunu savunma gayretidir denilen açıklamada:

''Cihâd, Allah yolunda harcanan emeğin, hak uğrunda verilen mücadelenin adıdır. Müslüman’ın, imanını, bayrağını, istiklâlini ve haysiyetini muhafaza etme azmidir. Cihâd, zulme ve zalime karşı, bir milletin hukukunu savunma gayretidir'' denilen hutbede, peygamberin 'cihâd ediniz' sözüne de yer verildi.

''Cihâd, sadece canı feda etmekle değil, kimi zaman elle, kimi zaman dille, kimi zaman da malla hakka hizmet etmekle olur. 'Mücâhid, nefsiyle cihâd eden kişidir'' ifadeleriyle devam eden hutbede, cihadın, 'İslam’ın ilkelerini yeryüzünde yaymak, haksızlıkların sona ermesini sağlamak için' yapıldığı yazıldı.

'SİLAHLI MÜCADELE CİHADIN EN ÜST SEVİYESİDİR'

Çanakkale Savaşı'nı da örnek gösteren Diyanet, 'Çanakkale iman, cesaret ve azmin adıdır' ifadelerini kullandı:

''Mümin, an gelir eliyle, gün olur malıyla Allah yolunda, kelime-i Hak için çalışır, çabalar. İnancı, varlığı, vatanı, bekası ve hürriyeti için silahlı mücadeleye girmesi ise cihâdın en üst seviyesidir. Daha dün Doğusuyla Batısıyla, Kuzeyiyle Güneyiyle bu aziz vatanı korumak uğruna verdiğimiz mücadele, cihadın en canlı şahididir. Allah’ın yardımıyla muzaffer çıktığımız Çanakkale, varoluş destanının, iman, cesaret ve azmin adıdır.''

'ŞEHİT DÜŞEN HER BİR VATAN EVLADI RABBİMİZİN MÜJDESİNİ HAYKIRIYOR'

Bugün de millet olarak canımızla ve malımızla bir beka mücadelesi veriyoruz. Mehmetçiğimiz, inancımız, bayrağımız, vatan toprağımız uğrunda hiç çekinmeden varlığımızı feda edebileceğimizi bütün dünyaya bir kere daha gösteriyor. Ömrünün baharında şehadet şerbetini yudumlayan her bir vatan evladı, adeta bizlere Rabbimizin şu müjdesini haykırıyor: Allah yolunda öldürülenlere sakın ‘ölü’ demeyin.Onlar diridirler. Ancak siz bunu idrak edemezsiniz.

'BİZLERİ CİHADIN GERÇEK ANLAMINI KAVRAYAN SAMİMİ MÜMİNLER EYLE'

Bu varlık mücadelesinde hepimize sorumluluk düşüyor. Allah Teâlâ’ya gönülden şöyle niyaz edelim: Allah’ım! İstiklal ve istikbalimiz, birlik ve beraberliğimiz uğrunda mücadele eden kahraman ordumuzu muzaffer eyle! Bizleri cihâdın gerçek anlamını kavrayan, senin yolunda mücahede ve mücadeleden kaçmayan samimi müminler eyle!''

DİYANET BAŞKANI OPERASYONUN MERKEZİNDE 

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bugün, Afrin operasyonun merkezlerinden olan Hatay’ı ziyaret edecek. Vali ile görüşecek olan Erbaş, Habib-i Neccar Camisi'nde söz konusu 'Cihad: Allah Yolunda Can ve Mal İle Mücadele' başlıklı cuma hutbesini okuyacak.

Bu haber toplam 2130 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.