1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tayyip Erdoğan AYM'yi bombaladı

Tayyip Erdoğan AYM'yi bombaladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor, kendi ülkesinin, milletinin,

A+A-

bireyin haklarını savunacağı yerde, uluslararası şirketlerin ne yazık ki ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, herkes sınırlarını bilecek" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avcılar Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi'nin kararını sert dille eleştirdi. Erdoğan "Anayasa kurumu çıkıyor milletin haklarını savunacağı yerde uluslararası şirketlerin ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, sınırlarını bilecek. Yüzlerce dosya beklerken, bunu acele acele karara bağlamak kendilerini birinci mahkeme yerine koymak millete yapılmış haksızlıktır. HSYK kararıyla ilgili böyle bir karar alınmıştır. Herkes yetkisini bilmeli. Siyaset yapmak isteyen cübbesini çıkarır siyasetini yapar" dedi.
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye çok büyük oranda güven oyu verdi. Verdiğiniz doğru karardan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. 30 Mart’ta rakibine 700 bin oy fark atarak belediye başkan adayımız Kadir Topbaş bir kez daha yetki aldı. İstanbullulara bir kez daha vefası için teşekkür ediyorum.

Küresel projelerin takipçisi olmaya devam edeceğim. Bu dönemde inşallah başlattığımız projeleri tamamlayacağız. Marmaray’ın kardeşi lastikli tüp geçiti bitireceğiz. Gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. 1994’ten beri İstanbul’a layık olmak için çok yoğun mücadele ettik. Sizlere mahçup olmadık. Seçimlerin üzerinde sadece 2 hafta geçmiş olmasına rağmen bugün de hayati bir yatırımın açılışı yapıyoruz. İşte durmuyoruz…


Başbakan Erdoğan atık suları vatandaşlara böyle gösterdi

İleri derecede arıtma tesisinin açılışını yapıyoruz. Sandıklar kapandığı anda rehavetin içine giren bir kadro değiliz. Kolları hemen sıvarız. 30 Mart akşamından itibaren kaldığımız yerlerden devam ediyoruz. Bu büyük bir çevrecilik örneği. Kim çevreci. Ahh Geziciler ahhh. Sizin işiniz cam çerçeve indirmek. Sizin işiniz molotofla yakıp yıkmak. Bizim işimiz inşa etmek. Atık sular bu büyük eser sayesinde arıtılacak. Bu suların bir kısmı çevre sanayide kullanılabilecek.

(Kılıçdaroğlu görsün tezahüratları üzerine)

O anlamaz bu işlerden. O yalan makinesi. O sürekli yalan üretsin onun işi o. Her zaman söylüyorum eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz geldiğimizde balık nesli tükeniyordu. Pislikten her yer tıkanmıştı. Biz 53 yeni arıtma tesisi yaptık. İşte çevrecilik böyle olur. Sokakları işgal etmekle çevrecilik olmaz. Sadece atık suları arıtmak için 12 milyar lira harcadık.

"YAPAY TARTIŞMALAR BAŞLATTILAR"


47 balık türü Haliç’te yaşıyor. Haliç’ten kokudan geçilmezdi. Seçimin ardından hemen ardından yenilgilerini ört bas etmek için yapay tartışmalar başlattılar. Gündemi farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar. Bu Başbakan çok sert, neden böyle. Bunu bizlere söyleyenler önce kendilerine baksınlar. Ağızlarına gelen her şeyi, ailesini de karıştırmak suretiyle yapanlar bu millete nasıl izah edecekler. Bu iktidara yüzde 45,5 oy verdiyse bunun bir anlamı var. Başbakan’ına sahip çıkıyor. Ama muhalefet şunu kendisine sorması lazım neden 28 aldım. Diğeri sorsun neden 18 aldım. 45,5 almamıza rağmen o günden beri neden biz bunu 50-60 yapamadık onun hesabını yapıyoruz. Salı günü kürsüye çıktılar başarısızlıklarını gündeme getirmediler. 26 ilde yüzde 5’in altında kaldı muhalefet partileri. Bizim böyle bir sorunumuz yok hamdolsun. Yüzde 10’un altında kaldığımız il yok. Bu büyük hezimeti örtmek için gerilim siyasetini sürdürmeye çalışıyorlar. Biz eser siyaseti üretiyoruz.

"SALDIRILAR DEVAM EDİYOR"

Refahı büyültmek için yolumuzda ilerleyemeye devam edeceğiz. Yurtdışından çirkin saldırıların devam ettiğini görüyoruz. Bu paralel yapı darbe yapamadı hükümeti yıpratamadı. Saldırılarını yoğunlaştırdı. Belli kalemlerin Türkiye aleyhine mantık dışı iddiaları sıraladıklarını görüyoruz. Türkiye’yi teröre destek vermekle suçluyorlar. Eyy paralel yapı senin 160 bin kardeşimizin ölümüyle ilgili gözyaşı döktüğün var mı?

"VERGİ VERECEKLER"

Seni biz iyi biliriz. Senin hangi odaklarla çalıştığını çok iyi biliyoruz. Bumerang gibi dönecek kendilerini vuracaklar. Çok çok iyi biliyoruz bu yapının arkasında kimler var. Onlar sadece kiralık kalem olduklarını kanıtlarlar. Sosyal medya üzerinden, medya üzerinden maşa olarak kullanıldıklarını. Twitter, Facebok, Youtube eleştirirken bu operasyonlara alet oldukları için eleştirdik. Mili değerlere saygı göstermedikleri için eleştirdik. Bugün de eleştiriyorum, yarın da eleştireceğim. Bunun özgürlükle, özerklikle alakası yok.
Bunlar kar amacıyla kurulmuş para kazanan şirketlerdir. Twitter denilen vergi kaçakçısıdır, bunun da üzerine gideceğiz. Vergi verecekler, kurallara uyacaklar.

"BUNU MİLLETE NEYLE İZAH EDECEKLER"

Başbakan Erdoğan 30 Mart seçimlerinin ardından yapay tartışmalar başlatıldığını belirterek, "30 Mart seçimlerinin hemen ardından malum çevreler Türkiye'nin gündemini değiştirmek, sandıkta elde edilen o büyük yenilgiyi örtmek amacıyla yapay bazı tartışmaları başlattılar. Muhalefet partileri kendi özeleştirilerini yapmak, seçimdeki başarısızlıklarını analiz etmek yerine gündemi farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar. 'İşte bu Başbakan çok gerilimci, çok sert, bu Başbakan niye böyle? Bize bunu söyleyenler önce kendileri aynaya baksınlar. Bu Başbakanı hedef tahtasına koymak suretiyle ağızlarına gelen her şeyin, hakaretin her alasını, ailesini de karıştırmak suretiyle yapanlar acaba bunu millete neyle izah edecekler" dedi.
Erdoğan partisinin seçimlerle ilgili elde ettiği sonuç hakkında ayrıca, "Benim milletim bu iktidara yüzde 45,5 oy verdiyse, bunun bir nedeni var. Demek ki, Başbakanı'na sahip çıkıyor. Başbakanı'nın söylemleri onun gönlünü, dilini ifade ediyor" diye konuştu.

"KİRALIK KALEM OLDUKLARINI İSPAT ETMEKLE KALIRLAR"

Erdoğan, "Biz raporların ne niyetle hazırlandığını, bu yazıların ne amaçla yazıldığını çok iyi biliyoruz. Bu operasyonların arkasında hangi hainlerin bulunduğunu çok çok iyi biliyoruz. Türkiye'yi hiç kimse terör örgütleriyle yan yana gösteremez. Bunu yapan, kendi cahilliğini, kendi acziyetini ve kötü niyetini ortaya koyar. Suriye'deki insanlık dışı saldırılarla Türkiye'nin bağlantısını kurmaya çalışanlar, sadece kiralık kalem olduklarını ispat etmekle kalırlar" diye konuştu.

"TÜRKİYE ALEYHİNE AKIL ALMAZ, İNSAF DIŞI, MANTIK DIŞI İDDİALARI ARKA ARKAYA SIRALADIKLARINI GÖRÜYORUZ"

"Yurt dışında bazı odaklar, bazı çevreler eliyle özellikle de uluslararası medya aracılığıyla Türkiye'ye yönelik çirkin ithamların, çirkin saldırıların devam ettiğini görüyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, "Bu paralel yapı, 17 Aralık'ta, 25 Aralık'ta darbe yapamadı. 30 Mart'ta Hükümet'i yıpratamadı. İçeride başarısız olunca dışarıdan Türkiye'ye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Belirli uluslararası çevrelerde, belli kişilerin, belli kalemlerin Türkiye aleyhine akıl almaz, insaf dışı, mantık dışı iddiaları arka arkaya sıraladıklarını görüyoruz" diye konuştu.

"UYDUK AMA SAYGI DUYMUYORUM"

Erdoğan, Twitter yasağının kaldırılmasın ile ilgili olarak, "Bunlar Twitter, Youtube, Facebook en başta birere uluslararası şirkettir. Bunlar kar amacıyla kurulmuş, para kazanan şirketlerdir. Aynı zamanda Twitter denilen aynı zamanda vergi kaçakçısıdır, bunların da üzerine gideceğiz. Bu şirketler de her uluslararası şirket gibi gelecek, benim ülkemin Anayasasına, yasalarına, vergi kurallarına uyacak. Ama, bunlarla ilgili verilmiş olunan karar; uyduk ama saygı duymuyorum" dedi.

"BÜYÜK BİR HAYRETLE GÖRÜYORUZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını da değerlendirdi. Erdoğan, "Özgürlük maskesi altında hiç kimse benim ülkemde operasyon yapamaz. Ulusal güvenliğimiz, kişilik haklarını, mahremiyetleri değil uluslararası şirketlerin çıkarını düşünenler de kusura bakmasında milletin gönül gözünden kaçamazlar. Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor, kendi ülkesinin, milletinin, bireyin haklarını savunacağı yerde, uluslararası şirketlerin ne yazık ki ticari hukukunu savunuyor. Herkes konumunu bilecek, herkes sınırlarını bilecek. Yüzlerce dosya görüşülmeyi beklerken, binlerce insan adalet beklerken, uluslararası şirketlerin hukukunu alelacele karara bağlamak, hatta 'bir iç tüzük hazırladık' diyerek, yasaların üstüne çıkmak suretiyle kendilerini birincil mahkeme yerine koymak, inanıyorum ki bu aziz millete yapılmış çok büyük bir haksızlıktır. Bu aynı zamanda siyasete, idareye bir müdahaledir. Bu müdahalenin başka alanlarda da yapıldığını büyük bir hayretle görüyoruz" dedi.

"CÜBBESİNİ ÇIKARIR, GELİR SİYASİ PARTİLERİN ÇATISI ALTINDA SİYASETİNİ YAPAR"

"Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu yasası ile ilgili böyle bir müdahale yapılmıştır" diyen Başbakan Erdoğan, "Yüksek Seçim Kurulu kararları tartışmaya açılmak istenmektedir. Hukukun için bir ur gibi sirayet etmiş paralel yapı görmezden gelinirken siyasete müdahale alanının iştahının kabardığını görüyoruz. Herkes yetkisini, konumunu, sınırını bilmeli. Ne yaptığına, ne söylediğine dikkat etmelidir. Siyaset yapmak isteyen koltuğundan kalkar, cübbesini çıkarır, gelir siyasi partilerin çatısı altında siyasetini yapar. Ama bazı koltuklarda, bazı cübbelerin içinde siyaset yapılmaz. Şunu herkesin bilmesini istiyorum bugün ol koltuk, o cübbe sizleri güçlü gösterebilir ama bilesiniz ki bu ülkeye zarar verir, millete zarar verir. Biz ülkemizde bu tür gerilimlerin yaşanmasına ve yaşatılmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin artık gerilime tahammülü yok. Türkiye'nin artık siyaset dışı müdahalelere tahammülü yok. Birileri sizleri alkışlayabilir, birileri köşelerinde sizlere methiyeler düzebilir, bilesiniz ki yarın o birileri sizin yanınızda olamayacaktır. Siz milletin içinde olacaksınız, milletin size yarın hangi gözle bakacağı çok önemli. Bütün sorunlarımızı siyaset dairesinde, hukuk ve demokrasi çerçevesinde konuşacak, o sınırlar içinde çözüme kavuşturacağız" diye konuştu.

Bu haber toplam 284 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.