1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'nin Amerika'daki altınlarını alması ne mana taşıyor

Türkiye'nin Amerika'daki altınlarını alması ne mana taşıyor

Türkiye’nin ABD’den altınlarını geri almasını değerlendiren Rus uzmanlar, Türkiye’nin giderek artan bağımsızlığı sergilediğini bu yüzden Batı’yı potansiyel baskı araçlarından yoksun bırakmak istediği görüşünde birleşti.

A+A-

Rus ekonomi haberleri ajansı Prime'a konuşan Freedom Finance yatırım şirketinden Vadim Merkulov, ABD'nin Suriye politikasının Türkiye'yi bu adıma zorladığını belirterek, "Şimdi Türkiye, altınlarının büyük kısmını İsviçre'de tutacak. Bu adım, istikrarsız politik ilişkilerden kaynaklanıyor. Böylelikle Türkiye doğrudan ABD'yle cepheleşmeye giderse altın ve döviz rezervlerinin güvenliğini sağlamış olur. Bu karar yüzünden ABD kısmen kaybedecek çünkü Türkiye'ye baskı aracını kaybediyor" dedi.

'TÜRKİYE BAĞIMLILIKTAN UZAKLAŞIYOR'
Open Broker yatırım şirketi uzmanı Andrey Koçetkov da ABD müttefiklerinin altınlarını jeopolitik riskler yüzünden ABD'de tuttuğunu hatırlatarak, "Batı ile Sovyetler Birliği arasında savaş çıkarsa altın rezervlerinin düşmanın eline geçmesine karşı güvende olduğunu düşünüyorlardı. Ancak şimdi uluslararası politika gerçekleri değişiyor. Türkiye, Avrupa ve ABD'nin politikasına bağımlılığından giderek uzaklaştığını sergiliyor" yorumunda bulundu.

'WASHINGTON'A UYARI NİTELİĞİNDE'
Ankara'nın finanslar alanında da daha fazla bağımsızlık sağlamaya çalıştığını belirten Koçetkov, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Bu tedbirin doğrudan finansal sonuçları olmayacak ama bu tür eylemler, bağımsız finansal istikrar garantisi olarak ABD'ye güven derecesini azaltıyor. Washington, kendi çıkarlarını sağlamada çok fazla istisnaya izin vermeye başladı. Ulusal hesaplar donduruluyor, bankacılık servisiyle bağlantılar kesiliyor. Bu yüzden ülkelerin altın rezervlerini geri çekme eğilimi gözlemleniyor, altın sayesinde finansal sistemlerinin istikrarını artırmayı amaçlıyorlar. Türkiye oldukça etkileyici bir altın rezervine sahip, 2017 sonlarına doğru rezerv 525 tonu geçti. ABD'den geri alınan altınların önemli bir rolü yok ama yine de partnerleri arasında bile güven kaybeden Washington'a bir uyarı niteliğinde".

220 ton altın ABD'den Türkiye'ye getirildi

Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası nezdinde kendi mülkiyetinde olan altınların tamamını 2017'de Türkiye'ye getirdi. TCMB'nin Türkiye'deki ve Halk Bankası'nın yurt dışından sağladığı altınlarla birlikte BİST'te 220 ton altın saklanmaya başlandı. Ziraat ve Vakıfbank'ın da 95 ton altını getirme çalışmalarına hız verdiği belirtildi.

Merkez Bankası (TCMB) 2017 yılı faaliyet raporunda, altın rezervlerine ilişkin önemli gelişmelerin olduğu belirlendi. Bu çerçevede Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası (FED) nezdinde kendi mülkiyetinde olan altınların tamamını 2017 yılında Türkiye'ye getirdi.

2016 yılında FED hesaplarında yaklaşık 28.7 ton olarak görünen TCMB'ye ait altın miktarı 2017 yılı sonu itibariyle bakiye vermedi. Bu kapsamda BİST nezdinde ki altın rezervi bakiyesi 37.2 tona ulaştı. Halk Bankası da yurt dışında bulunan altınlarını Türkiye'ye getirerek, Borsa İstanbul A.Ş'ye (BİST) teslim etti. Getirilen altının miktarı 220 tonu buldu. Bunun 29 tonu Halk Bankası'na ait bulunuyor.

ZİRAAT VE VAKIFBANK DA HAREKETE GEÇTİ

Ziraat ve VakıfBank'ın da yurt dışındaki altınlarını ülkeye getirme çalışmalarını başlattığı öğrenildi. Ziraat Bankası'nın şu anda Londra'da 57 ton VakıfBank'ın ise Londra'da 38 ton olmak üzere toplam 95 ton kendi mülkiyeti altınları bulunuyor.

TCMB'nin brüt altın rezervleri, kendisine ait olan net altın rezervleri ile bankalara ait olan rezervlerin toplanmasından oluşuyor. Buna göre, 2017 yılı sonu itibariyle Merkez Bankası'nın 564 ton brüt altın rezervinin 200 tonu kendisine, 364 tonu bankalara ait. 2017 yılında üç önemli gelişme yaşandı. Bunlardan biri de TCMB'nin 116 ton olan kendisine ait altın rezervlerini yıllar sonra artırmaya başlaması oldu.

40 TON HURDA ALTIN

 Altınların yurt dışından getirilip saklanmaya başlamasının yanı sıra 2017'de hurda altınla ilgili de çok önemli bir gelişme oldu. TCMB, BİST üzerinden hurdadan ve cevherden dönüştürülmüş altınları Türk Lirası karşılığı satın almaya başladı. Uzmanlar hurda ve cevherden üretilen altının yıllık 40 ton seviyesinde olduğuna dikkat çekiyor.

 Bu çerçevede Merkez Bankası'nın yurt içinde cevherden üretilen altınların satın alınmasında ön alım hakkı tanınmıştı. BİST verilerine göre Türkiye'de yerleşik maden firmaları yıllık 24 ton altın üretimi yapıyor.

PARASAL KARŞILIĞI 25 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası'nın 2016 yılı sonunda 14 milyar dolar seviyesinde olan altın rezervleri, 2017 sonunda 23.5 milyar dolar seviyesine çıktı. TCMB'nin 30 Mart 2018 tarihli son yayımladığı verilere göre ise toplam altın rezervleri 25.3 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Söz konusu bu gelişmeler Türkiye'nin, dünyada altın rezervi sıralamasında IMF rezervleri hariç olarak 10'uncu sıraya yükselmesini sağladı. Büyük ülkelerin birçoğunun rezervlerinin yüzde 70-80 civarını altın olarak tuttuğu biliniyor.

Bu haber toplam 2248 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.