1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uluslararası Lojistik’te Türkiye’nin Yeri

Uluslararası Lojistik’te Türkiye’nin Yeri

1800’lü yılların başında serbest ticaretin ortaya çıkmasıyla birlikte gerek uluslararası gerekse ulusal anlamda yeni bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır.

A+A-

1800’lü yılların başında serbest ticaretin ortaya çıkmasıyla birlikte gerek uluslararası gerekse ulusal anlamda yeni bir ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Uluslararası lojistik bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış ve günümüzde teknolojiyle birleşerek farklı bir boyuta ulaşmıştır. Ayrıca da başlı başına bir sektör olmayı başarmıştır.

Konuyu biraz daha açacak olursak, serbest ticaretin ortaya çıkışı üretilen ürünlerin ihtiyaç fazlası olması, ülke içerisinde talebin fazlası olması nedeniyle satma isteği lojistik ihtiyacı doğurmuştur.

Uluslararası Lojistik ve Türkiye

Ülkemiz uluslararası anlamda lojistik kavramıyla ilk olarak 1800’lü yılların başında İngilizler ile yapmış olduğu Balta Limanı Serbest Ticaret Anlaşması sonrasında tanışmıştır. Bu anlaşma sonrasında İngilizler’den alınan ticaret ürünleri denizyolu taşımacılığı ile ülkemize getiriliyordu.

Uluslararası Lojistik Türleri Nelerdir?

Uluslararası lojistik farklı şekillerde yapılmaktadır. Burada isimlendirme yapılış türüne göre yapılmıştır. Uluslararası lojistik çeşitleri;

●        Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

●        Uluslararası Konteyner (Denizyolu) Taşımacılığı

●        Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

●        Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

şeklinde sıralanabilir.

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

En hızlı lojistik yöntemidir. Fakat yüksek maliyetli olması nedeniyle çok fazla tercih edilmemektedir.

Uluslararası Konteyner Taşımacılığı

Taşıma kapasitesi en yüksek taşıma yöntemidir. Özellikle uzun mesafelerde ve yüksek kapasite gerektiren yerlerde kullanılmaktadır.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan lojistik yöntemlerinden biri olan karayolu taşımacılığı, kısa mesafelerde ve bozulmayacak, aciliyeti olmayan ürünlerin taşındığı yerlerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra da diğer taşımacılık yöntemleri için bir aktarma mekanizması olarak kullanılır.

Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı

Maliyeti en düşük taşımacılık yöntemidir. Bulunduğu bölgelerde çok sık kullanılabilir. Özellikle madencilik sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak her yerde bulunmaması nedeniyle çoğu ülke bu yöntemi kullanamamaktadır.

Sizler de uluslararası lojistik alanında Borusan Lojistik firmasını tercih edebilirsiniz.

Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.