• BIST 78.739
 • Altın 127,004
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Gaziantep : 18 °C
 • Adana : 18 °C
 • Ankara : 9 °C
 • İstanbul : 14 °C
 • İzmir : 15 °C

Utanmaz CHP'liye partisinden de tepki var

Utanmaz CHPliye partisinden de tepki var
CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a yönelik twetter mesajı, TBMM Genel Kurulu’nda parti ayrımı gözetmeksizin, tüm partiler tarafından kınandı.

CHP Antalya Miletvekili Yıldıray Sapan'ın Twitter hesabından attığı mesaj büyük tepki çekti. CHP milletvekilleri, Sapan adına özür diledi.

Gezi eylemcilerine palasıyla saldıranları eleştirmek için twitter'dan bir mesaj atan CHP Antalya Miletvekili Yıldıray Sapan büyük tepki çekti. Sapan, eleştirisini Başbakan'ın kızı Sümeyye üzerinden ve çok tartışılacak bir kelimeyle yaptı. Mesajı atar atmaz o denli yoğun tepkiyle karşılaştı ki kısa süre sonra söz konusu tek cümlelik mesajı silmek zorunda kaldı. Ama iş işten geçmişti. Mesaj tüm sosyal medyada dalga dalga yayıldı. 

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'a yönelik tweeti, AK Parti, CHP, MHP ve BDP TBMM grupları tarafından kınandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca söz aldı.

Dün sosyal medyada CHP'li Sapan'ın çok çirkin ifadelerinin yer aldığını belirten Kaynarca, şunları söyledi:

"CHP milletvekili Başbakanımızın kızına yönelik gayri ahlaki üslup kullanmıştır. Daha önce de eşine şiddetle, kadına şiddetle kamuoyunun gündemine gelen bu CHP'li milletvekilinin terbiye dışı tutumunu, şiddetle kınıyorum. Önceki gün kadın hassasiyeti ile toplu halde basın açıklaması yapan CHP'li kadın milletvekilleri, bu çirkinliğini de kınamalarını bekliyoruz. CHP'li bir Ankara milletvekilinin polisin annesine de küfrettiği gibi şimdi de sezsiz kalmamalarını bekliyoruz. Kalamazsınız, eğer kalırsanız, dünkü hareketinizin ne kadar sahte ve samimiyetsiz olduğu ortaya çıkar. Bu hareketi şiddetle kınadığımı Genel Kurul'un bilgisine sunuyorum"

-"CHP'liler suç unsuru tweetleri atıp sildiler"

Yerinden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır da Yıldıray Sapan'ın son derece çirkin, basit ve kabul edilemez bir twett attığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Başbakanımızın kızını işaret ederek attığı bu tweetten dolayı kendisini şiddetle kınıyorum. Suçluluk duygusuyla tweeti kısa bir süre sonra silmiştir. Bu olayı daha önce birçok CHP milletvekili, suç unsuru olacak tweetleri atıp sildiler. Bir vekil olarak eşine şiddet uygulamış, daha sonra dava konusu olmuştur. Bu konu, medyada da dava konusu olmuştur. Kadın üzerinden siyaset yapılmasını, taciz ve tecavüz yapılmasını kınıyorum. Her fırsatta kadın haklarından, kadın erkek eşitliğinden bahseden CHP'li kadın milletvekillerine, Yıldıray Sapan hakkında işlem yapılmasını, disiplin kurullarının işletilmesi için gereğinin yapılmasını hatırlatıyorum. Geçen gün yaşadığımız olaydan sonra beni tebrik eden CHP'li kadın milletvekillerini bu kınamadan dolayı yine beni tebrik etmelerini bekliyorum."

-AK Parti'liler tepki gösterdi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da iddia ile ilgili twitter'ı açtığını, Yıldıray Sapan'ın hesabına baktığını ama öyle bir tweeti henüz göremediğini söyledi.

Bunun üzerine AK Parti milletvekilleri, Altay'a tepki gösterdi. Oturumu yöneten Başkanvekili Sadık Yakut, milletvekillerini sabırlı davranmaları konusunda uyardı.

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, Altay'a, "Hepimiz adına özür dilermisin" uyarısında bulundu. Konuşmasını sürdüren Altay, "Bahse konu arkadaşı hemen aradım, ulaşamadım. Çalışmalar devam etsin. Bu tür şeyler değişik şekillerde de mizansen olabilir. Biz özür dilemenin bir erdem, ahlak olduğunu bilenlerdeniz. Sayın Başbakan'ın mahremine yönelik twetter yoluyla bile bir sataşma yapılmışsa, beklediğinizden fazlasıyla yaparız. Ancak 10-15 dakika izin verin. Biz parti olarak gereğini yaparız" diye konuştu.

-BDP ve MHP de kınadı

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da Sapan'ı grup adına kınadığını ifade ederek, "Sayın Başbakanımızın kızı Sümeyye Erdoğan'a atfen yazılan bu tweetin doğru olmadığını, kadınlar üzerinden siyasetin artık yapılmaması gerektiğini, kadın bedeni üzerinden söylemlerin artık bitmesi gerektiğini ifade ediyorum. Kim olursa olsun, Sayın Başbakan'ın kızı da olabilir, bir milletvekilinin kızı da olabilir ya da sıradan bir yurttaşımızın kızı, eşi, annesi de olabilir. Artık kadınlar üzerinden siyaset bitmesi gerekir" dedi.

Buldan, CHP'li kadın milletvekillerinden bu konuda özür beklediğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da konudan şimdi haberdar olduklarını ve milletvekilini kınadıklarını belirterek, "Gerçekten bu ifadeler kınanmalı ve kullanılmamalı. Hep beraber bunu dışlamalıyız. Kabul edilebilecek gibi değildir"  diye konuştu.

-Yeniden söz aldı, parti adına özür diledi

Yeniden söz alan Altay, şu ifadeleri kullandı:

"Hesapta olmamakla böyle bir vaka görülüyor. Cümlede cinsel bir bir şey içermemekle birlikte CHP camiası adına Sayın Başbakan'dan özür diliyorum. Doğru bir hareket değildir, hoş olmamıştır. Bir milletvekiline yakışmamıştır. Dünkü tavrı gösteren bayan milletvekillerimiz aynı tavrı göstereceklerdir. Ben onların grup başkanvekili olarak, onlar adına da CHP adına da bu hoş olmayan tweetten dolayı tekrar tekrar özür diliyorum" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da Altay'ın tavrını doğru bulduğunu ifade ederek, "Kimden gelirse gelsin, kaynağı ne olursa olsun, bu tür kötü davranışların, söylemlerin önüne Meclis olarak geçmeliyiz. Kötü söz muhatabını değil, hatibi bağlar" diye konuştu.

Aydın, bu hakareti kabul etmenin mümkün olmadığını da dile getirerek, geçmişinde sıkıntıları olduğunu belirttiği Sapan'ı kınadı.

-Başkanlık Divanı da kınadı

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da Başkanlık Divanı olarak olayı kınadıklarını söyledi.

CHP'li Binnaz Toprak da CHP'li kadın milletvekilleri adına Sapan'ın sözünü kınadığını ifade ederek, "Kendisiyle de görüştüm. Kendisine de belirttim " dedi.

 

MECLİS'TE SÜMEYYE OTURUMU

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a yönelik twetter mesajı, TBMM Genel Kurulu’nda parti ayrımı gözetmeksizin, tüm partiler tarafından kınandı. Parti yönetimleri, bu duyarlı davranış için birbirini kutladı.

ORTAK KINAMA

Yıldıray Sapan’ın yazdığı mesaj, TBMM’de önce gerginlik yarattı. Ak Parti milletvekillerinin “terbiyesizlik bu” şeklindeki tepkileri kısa sürede yerini ortak harekete bıraktı. Önce AK Parti’nin kadın milletvekilleri, sonra tüm grup temsilcileri olayı kınadı. CHP yönetimi, Başbakandan ve kızından özür diledi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, parti olarak milletvekili hakkında gerekenin yapılacağını söyledi. Değerlendirmeler şöyle:

Belma Satır(AK Parti Grup Başkanvekili): Milletvekilinin yazdığı sözler son derece, çirkin ve basittir. Kendisini şiddetle kınıyorum. Suçluluk duygusuyla mesajı bir süre sonra silmiş olması sonucu değiştirmez. Geçmişte, eşine şiddet uygulamış ve dava konusu olmuş bir milletvekilinin kadın üzerinden siyaset yapmasını kınıyorum. Her fırsatta kadın haklarından söz eden CHP’li kadın milletvekillerinin Yıldıray Sapan hakkında değerlendirme yapmalarını bekliyorum. Önceki günkü olayda beni tebrik eden CHP’nin kadın milletvekillerinin bu konuda da beni tebrik etmelerini bekliyorum.

Engin Altay (CHP Grup Başkanvekili): İncelettim, böyle bir vaka olduğu görülüyor. Her ne kadar ifade cinsel içerikli olmasa da, CHP adına Başbakandan özür diliyorum, milletvekiline yakışmamıştır. Kadın CHP milletvekilleri de aynı tavrı göstereceklerdir. Hoş olmayan bu mesajdan dolayı tekrar tekrar özür diliyorum. Başbakanın mahremiyetine yönelik olayla ilgili olarak partimiz gereğini yapacaktır.

Ahmet Aydın(AK Parti Grup Başkanvekili): CHP yönetiminin tavrını doğru buluyorum. Kimden gelirse gelsin kaynağı ne olursa olsun, olumsuz ifadelerin ve davranışların önüne birlikte karşı çıkmalıyız. Kem söz sahibini bağlar. Bu hareket, onu seçen iradeye saygısızlıktır. Kendisini şiddetle kınıyoruz. Sicilinde sıkıntılar olan bir arkadaş. Kendisinin milli ve manevi değerleri dikkate alması gerekiyor.

Sadık Yakut (TBMM Başkanvekili): Biz de olayı kınıyor ve Altay’ın gösterdiği hassasiyeti teşekkür ediyoruz.

Binnaz Toprak (CHP Milletvekili): Ben de CHP’li tüm kadın milletvekilimiz adına bu sözü kınıyorum. Milletvekilleri olarak hassas olmamız gerekir. Bu kişinin ismini vererek, bu isimle bağlantılı olarak bu ifadelerin kullanılması o kişiye zarar verir. Onu mağdur eder. Bu yüzden tartışmaların burada bitmesi mağduriyet yaratmamak için önemlidir.

Pervin Buldan (BDP Grup Başkanvekili): CHP milletvekilini şiddetle kınıyorum. Artık kadın bedeni üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini, kim olursa olsun, başbakanın kızı, milletvekilinin kızı, sıradan bir vatandaşın kızı, annesi olabilir. Artık kadın üzerinde siyasete son verilmesini istiyorum.

Oktay Vural(MHP Grup Başkanvekili): Bu ifadelerin kullanılması kabul edilecek sözler değildir. Böyle ifadeler hiç kimse tarafından kullanılmamalıdır.

BİNNAZ TOPRAK AK PARTİLİ KADIN VEKİLLERİN YANINA GİTTİ

AK Partili kadın milletvekilleri de söz alarak Sapan’ı kınadı. Parti Grup Başkanvekilleri’nin de tek tek söz alıp kınadığı Sapan, genel kurulda yoktu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve CHP Milletvekili Binnaz Toprak’sa söz alıp konu ile ilgili özür diledi. Toprak konuşmasının ardından bir araya gelen AK Partili kadın vekillerin yanına gidererek özrünü açıkladı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Gönül: "CHP Antalya Milletvekili Sapan'ı sosyal medyada yer alan çirkin, gayri ahlaki ve bir parlamentere yakıştıramadığımız beyanı nedeniyle şiddetle kınıyorum"
 

 TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızına yönelik attığı tweet nedeniyle kınadı.

Gönül, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"Sapan'ı sosyal medyada yer alan çirkin, gayri ahlaki ve bir parlamentere yakıştıramadığımız beyanı nedeniyle şiddetle kınıyorum. Yaşanan olayı, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekillerinin de söz alarak kınamasını olumlu bulmakla birlikte adı geçen milletvekilinin kamuoyu önünde özür dilemesini bekliyorum. Son günlerde artan ve hepimizi üzen TBMM ve  sosyal medyada kadınlar üzerinden hakaret içeren bir dil kulanılmasınını artık son bulmasını temenni ediyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 593 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu: Atatürk Osmanlı paşasıydı22 Ekim 2016 Cumartesi 06:27
 • Baykal'dan 'başkanlık' değerlendirmesi22 Ekim 2016 Cumartesi 06:21
 • Vekillerin Maaşına Müthiş zam21 Ekim 2016 Cuma 16:55
 • Gökçek'e FETÖ'den suç duyurusu21 Ekim 2016 Cuma 16:38
 • Oğan'dan Ümit Özdağ'a Ülkücü desteği21 Ekim 2016 Cuma 14:46
 • ihraç girişimine Akşener’den sert tepki21 Ekim 2016 Cuma 14:23
 • CHP'li Eren Erdem'den Bahçeli'ye olay öneri20 Ekim 2016 Perşembe 17:50
 • Kurtulmuş'un sözleri dünyayı korkuttu!20 Ekim 2016 Perşembe 17:45
 • CHP'den 29 Ekim kararı20 Ekim 2016 Perşembe 17:35
 • 14 yıllım hayalim gerçekleşti!20 Ekim 2016 Perşembe 14:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Haber 27 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Türkiye Reklam Ajansı Telefonu:0 553 586 14 77
  türk porno anal seks porno izle ankara escort porno Joy Istanbul Escorts
  | Faks : Mail Adresi: ucarhaber@yahoo.com | Haber Yazılımı: CM Bilişim