1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yanardağ: Bu bir iç savaş hazırlığıdır!

Yanardağ: Bu bir iç savaş hazırlığıdır!

İç savaş uyarısı yapan ABC Genel Yayın Yönetmeni Yanardağ, yeni KHK'lar ile “darbe ile bağlantılı eylemleri bastırmak” amacıyla sokağa çıkacaklara dokunulmazlık verilmesine, “Bu adeta bir iç savaş hazırlığı ve ilanıdır” dedi.

A+A-

ABC Haber Merkezi

ABC Gazetesi ve Tele1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, kamuoyunda büyük tepki çeken KHK’ları değerlendirdi. Türkiye'nin iç savaşa sürüklendiğini belirten Merdan Yanardağ,yeni KHK ile “Darbenin devamı niteliğindeki eylemleri" bastırmak gerekçesiyle sokağa çıkacak silahlı gruplara dokunulmazlık verildiğine dikkat çekti. Yanardağ, “Yeni KHK'ler ile, 'terör olaylarını bastıracak siviller' denilen olası silahlı kişi ve gruplara, insan öldürseler bile dokunulmazlık getiriliyor. 15 Temmuz'da sokağa çıkan ve cinrayet dahil suç işleyen gruplara da af getirilmiş durumda. Bu adeta bir savaş ilanıdır” tepki gösterdi.

‘AKLINIZI BAŞINIZA ALIN!’

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Yanardağ, “Yeni KHK ile ‘darbe kalkışması halinde sivillere silah kullanma hakkı verilmesi’ ülkeyi bir iç savaşa sürüklemek demektir. Köprüde, kendi askerinin boğazını tekbir getirerek kesen gerici katilleri aklamaktır" dedi.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal ve yandaş gazetecilerin ileri sürdükleri gibi son KHK ile 15-16 Temmuz 2016 tarihlerinde darbecilere karşı sokağa çıkan sivillerin ve "sadece iki günün" kasdedilmediklerini de belirten Yanardağ, "KHK'da 2 gün kaydı yok. Ayrıca 'darbenin devamı niteliğindeki eylemler" denilerek sadece 15-16 Temmuz günleri değil, gelecekte gericilerin iktidar adına işleyecekleri bütün suçlar da, görülmemiş bir hukuk skandalıyla af kapsamına alınıyor ve dokurulmazlık veriliyor" diye analiz etti.

Yanardağ'ın konuya ilişkin diğer mesajları da şöyle:

* Yeni KHK ile ‘Darbeyle bağlantılı eylemleri bastırmak’ gerekçesiyle sokağa çıkacak silahlı gruplara dokunulmazlık veriliyor. Bu, ülkeyi felakete sürüklemektir. Bir eylemin ‘darbeyle bağlantılı’ olduğuna kim karar verecek? Kim bu sivil silahlı gruplar?Silahları ruhsatlı mı olacak?

Yeni KHK ile, hem "bazı sivillerin" 15 Temmuz'da asker boğazını kesmek ve linç gibi suçları aklanıyor hem de bundan sonra yine o sivillere "darbenin devamı niteliğindeki eylemleri" bastırmak gerekçeyle adeta "öldür suçun yok" deniyor. Bu faşizmdir, akıl dışı dinci kabileciliktir.

Yeni KHK ile, Cumhurbaşkanı ve onun partisinin belirlediği bazı kişiler için Türk Ceza Kanunu yürürlülükten kaldırılmış durumdadır. Bunu nasıl yaptınız diye hiç sorulmayacak mı sanıyorlar?

* Son KHK'lar ile sanılıyor ki, sadece AKP yanlıları silahlanacak.. Hayır.. Gerçekte toplumun bütün kesimleri kendini koruma güdüsüyle silahlanmaya yöneltiliyor. Ülke bir felakete sürükleniyor. M.Akşener bile iç savaş uyarısı yapıyor. Bu gidişe dur demeliyiz."

Yeni KHK'ler ile, "Terör olaylarını bastıracak siviller" denilen olası silahlı kişilere ve gruplara, insan öldürseler bile dokunulmazlık getiriliyor. 15 Temmuz'da sokağa çıkan gruplara da af getirilmiş durumda. Bu adeta bir savaş ilanıdır.

AKP iktidarı, ülkeyi iç savaşa sürükleyebilecek KHK'ları Meclis'e bile getirmeden çıkardı. Bu tutum, 20 Temmuz darbesi tezini doğruluyor. Bunlar ancak darbe kararları olabilir. Delirdiniz mi? Aklınızı başınıza alın!.

Yeni KHK'ler ile, 'Terör olaylarını bastıracak siville' denilen olası silahlı kişilere ve gruplara, insan öldürseler bile dokunulmazlık getiriliyor. 15 Temmuz'da sokağa çıkan gruplara da af getirilmiş durumda. Bu adeta bir savaş ilanıdır.

Yeni KHK'da, AKP sözcüsünün iddia ettiği gibi 2 gün kaydı yok. Ayrıca 'darbenin devamı niteliğindeki eylemler" denilerek sadece 15-16 Temmuz günleri değil, gelecekte gericilerin iktidar adına işleyecekleri bütün suçlar da, yeryüzünde görülmemiş bir hukuk skandalıyla af kapsamına alınıyor.

Bu haber toplam 2364 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.