1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. ABD, AKP gibisini bulamaz!
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD, AKP gibisini bulamaz!

A+A-

30 Ağustos'ta zafer kazanan ve bize bağımsızlığın erdemini yaşatanlara... 

Başbakan Erdoğan'ın Veri Koordinatörü Cüneyt Zapsu, 1 Mart tezkeresi TBMM'den geçmeyince, ABD'li dostlarının kızgınlığını dindirmeye çalışmış ve şöyle demişti: "Deliğe süpürmeyin, kulanın..."

ABD'nin Türkiye'deki dizayn görevlilerinden biri olan Zapsu'nun"Deliğe süpürmeyin" dediği kişi dönemin AKP Genel BaşkanıBaşbakan Erdoğan'dan başkası değildi.. Zapsu, tezkerenin reddedilmesinin "bir yol kazası ve siyasi acemilik" olduğunu dile getirmiş, "Görecekseniz herşey yoluna girecek"demişti. Zaman Zapsu'yu haklı çıkardı. O dönem AKP içinde yer alan ve tezkereye "Hayır" diyen 90 milletvekili, 2007 seçimlerinde AKP listelerinde kendisine yer bulamadı. "Deliğe süpürmeyin, kullanın"dediği Erdoğan ise ABD'ye teslim oldu. Erdoğan, iktidarda kalabilmek adına ABD'nin her isteğini adeta bir ''emir'' gibi yerine getirdi. 

Adına "Özgür Suriye Ordusu" denilen çapulcuların Hatay'ın merkezine yerleştirilmesi ve ellerine silah verilerek askeri eğitimden geçirilmesine ilişkin tartışmalar gündemde baş sıraya oturunca, aklıma yukarıda sıraladığım tablo geldi. Kendi kendime, "ABD, AKP gibisini bulamaz" dedim. 

Sizce de öyle değil mi? Bir düşünsenize, eğer CHP iktidarda olsa, ABD Türkiye'yi bir savaş üssü haline getirebilir miydi? Buna en başta, CHP'nin yurtsever - demokrat tabanı izin vermez, ortalığı ayağa kaldırırdı! Diyelim ki; CHP yönetimi böyle bir gaflet içine düştü ve ABD'nin emir eri haline geldi... Emin olun, o politika, CHP iktidarının sonu olurdu.Yurtsever - demokrat taban partisinden desteği çeker, onuruna sahip çıkardı. 

ABD ve İsrail, işte bu yüzden AKP'nin iktidarda kalmasını istiyor... Çünkü; AKP iktidarı, "İslami sosla süslediği" özde Amerikancı politikalarını halkımızın dini inançlarını istismar ederek uyguluyor. ABD ve İsrail'e verdikleri hizmet, git gide artırılan sözde muhafazakar uygulamalarla örtülüyor.''Muhafazakarlık" görüntüsünün dozajı her geçen gün artarken, ABD ve İsrail'in bölgeyi yeniden dizayn etme çalışmaları ise tam gaz sürüyor. AKP'nin ''politikleşmiş''tabanının bir kısmı "demokrasi ve özgürlük" yalanı ile bir kısmı ise "dağıtılan rantla" ikna ediliyor. Böylece, AKP hükümeti, ABD'nin isteği üzerine Suriye'de operasyon yaparken, camilerin önünde tek bir kişi bile gösteri yapmıyor, yapamıyor! 

Atalarımız, böyle durumlar için, "Bundan iyisi, Şam'da kayısı" demiş... Durum, ABD açısından tam da bu... Hem''Müslüman'' bir hükümetle istediğin operasyonları yaptıracak, müslümanların kanını dökeceksin; hem de o ülkede yüzde elli oy alan "muhafazakar" partinin tabanının sesinin çıkmasını engelleyeceksin... Karşılığında ise 10 - 15 milyar dolar gibi lafı bile edilmeyecek bir para vereceksin. Üstelik; bunu da ABD ve İsrail'in emir eri haline gelmiş Suudi Krallığı ile Katar'ın hazinesinden ödeteceksin... 

Lenin, 1905'te kaleme aldığı bir eserde, "Amerikan uyanıklığı - kurnazlığı"ndan söz etmiş ve Amerikalıların ''yaratıcılığı''na dikkat çekmişti. AKP'nin içine çekildiği durum, Lenin'i bir kez daha haklı çıkardı. AKP gibi İslami görünümüne rağmen, özündeAmerikancı - İsrailci bir partiyi yaratmak ve iktidarda tutmak, kuşkusuz bir yaratıcılık örneğidir ve başarıdır... 

Şundan emin olun: ABD, Ortadoğu'yu dizayn ettikten sonra, bölgede yaşanan tüm günahları AKP gibi kullandığı diğer partilere yükleyecek ve aradan çekilecektir. İsrail'in çevresi"Ilımlı İslam"la örüldükten sonra ise dünyada yeniden"laiklik" trendine geçilecektir. Ancak; bunun için biraz daha süre var... AKP'liler bu süreyi uzatabilmek için, Suriye halkına yönelik düşmanlığı körükleyecek; ''Taşeronluk yapmayın"diyen herkesi ise Esad'ın Nusayri - Alevi kimliğine gönderme yaparak ''mezhepçilik''le suçlayacak...

Bu gibi demagojilerde hiç geri adım atmamak ve ''doğru bildiğin yolda tek başına kalsan da" yürümek gerekir... Tabii AKP'nin demagoglarına bir de soru sorarak: 

AKP'ciler, Suriye halkını emperyalist saldırılara karşı savunanlara ezberledikleri tek bir ''suçlama'' yöneltiyor: "Esad'ı Alevi olduğu için destekliyorlar."

O halde soruyu biz de tersinden soralım: 

"Siz Esad'ı Alevi olduğu için mi öldürmek istiyorsunuz? Bunun için mi çapulcuları memleketimize sokuyor ve Türkiye'nin ABD'nin bir savaş gemisi haline getiriyorsunuz?"

AKP'ye boşuna Amerikancı Kalkınma Partisi demiyoruz! Ortadoğu'da etnik ve mezhep çatışması yaratarak, bölgeyi yeniden dizayn etme politikası ABD'nindir... AKP, bu politikanının basit bir kuklasıdır... Bu yüzden, AKP'yi siyasi ve ekonomik destek vererek ayakta tutuyor, "deliğe süpürmüyorlar"lar... Çünkü, işleri henüz bitmedi, biraz daha"kullanıp" sonra kenara atacaklar... Bunun ilk işaretleri görülüyor...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1448 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.