1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Adet düzensizliğinin sebepleri neler

Adet düzensizliğinin sebepleri neler

Adet düzensizliğinin sebepleri neler sorusunu Kadın Hastalıklan ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Cihat Ünlü yanıtlıyor.

A+A-

Normali bu döngünün 26-32 günde bir olması ve 3-5 gün sürmesi gerekiyor. Günde 2-4 arası ped değişimi de normal kabul ediliyor. Uzmanların 'normal' olarak değerlendirdiği bu sayılar, her şeyin yolunda olduğunu göstermesi nedeniyle kadınların da en çok sevdiği sayılar oluyor.

Ancak bazı kadınlar bu sayılar hakkında yeterli bilgiye sahip değiller.
Hastaların en çok sorduğu, "Benim adetlerim neden düzensiz?" sorusudur. Bu sorunun altında, aslında düzenli adet görseler de psikolojik olarak şartlandıkları için her ay aynı günlerde adet görmeyi beklemekten kaynaklanan bir eğilim yatıyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıklan ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Cihat Ünlü, ortalama 28 gün olan adet döngüsünün 26-32 günde bir olmasının da normal kabul edileceğini, bundan farklı sürelerin ise adet düzensizliği olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Mehmet Cihat Ünlü, kadınların adet düzensizlikleri hakkında sık. sordukları soruları yanıtladı:

KADINLARDA NE TÜR ADET DÜZENSİZLİKLERİ OLUYOR?

- Sık adet görme (15-20 günde bir),
- Seyrek adet görme, 35 günden uzun (2-3 ayda bir),
- Adet dışı dönemlerde kanamalar,
- Fazla miktarda adet görebiliyor, süresi uzayabiliyor, miktarı çok fazla olabiliyor, 8-10 gün devam edebiliyor, günde 6-12 ped kullanılabiliyor.
- Adet miktarının çok az olması, bu da her zaman patolojik değildir. Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalıyor. Bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktan azalabiliyor. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktannın azalması nadiren oluyor.
- Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu "amenore"de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, sebeplerinin mutlaka araştırılması gerekiyor.
- "Fizyolojik amenore"ler var. Gebelik döneminde kadın adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.

BİR KADIN NEDEN ADET GÖRÜR?

Adet görmenin temelinde yatan sebep şudur: Rahim her ay yumurtlama olayını takiben gelecek bir bebeğe hazırlanıyor, rahim duvarları kalınlaşıyor, gelebilecek bir embriyonun yuvalanması için adeta kadife bir yatak hazırlıyor. Bu hormonların etkisiyle oluyor. Yumurtlama döneminde cinsel ilişki olmadıysa ya da kadın konmuyorsa gebelik oluşmayınca kalınlaşan, bebeğin yuvalanması için hazırlanan bu rahim içi tabakası (endometrium) kanamayla dökülüp dışarı atılıyor. Bunun ardından tabaka yeniden kalınlaşıyor. Yeniden bebek için hazırlanıyor. Bu süreç menopoza kadar her ay tekrarlıyor. Düzenli adet görmesi sağlanmış oluyor.

Bu haber toplam 2524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.