1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK PARTİ ve MHP hiç fire vermedi

AK PARTİ ve MHP hiç fire vermedi

Başkanlık sistemi getiren 18 maddelik Anayasa değişiklik paketinin maddelerinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesine geçildi

A+A-

Anayasa'nın "Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır" maddesine "tarafsız" ibaresi de eklenmesini öngören ilk madde 347 "Evet" oyuyla kabul edildi.

347 sonucunu Al Jazeera'ye değerlendiren Başbakan Yıldırım, "Ne dedik; Allah bin bereket versin. Allah bereketini verdi" dedi.

Maddenin içeriği belirleyici oldu

Muhalefet kulisinde bu desteğin ilk maddenin içeriğinden kaynaklandığı değerlendirmesi yapıldı. "Yargının bağımsız ve tarafsız olması herkesin kabulüdür" denildi. Esas belirleyici olanın ise, cumhurbaşkanlığı ile ilgili düzenlemelerin yapılacağı maddeler olduğu belirtildi. 6. madde cumhurbaşkanı hakkında yapılacak Meclis soruşturmasının kurallarını belirliyor. En kritik maddeler de bundan sonra başlıyor.

İlk maddenin kabul edilmesinin ardından İkinci olarak, Meclis’teki milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkartılmasına ilişkin madde görüşülecek. Son olarak da, seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesini öngören 3. maddeye geçilmesi hedefleniyor.

Teklifin birinci maddesi üzerinde ilk sözü, Anayasa Komisyonu adına Komisyon Başkanvekili ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek aldı.

AK Parti adına Abdülhamit Gül, CHP adına Bülent Tezcan, HDP adına Celal Doğan, MHP adına Mustafa Kalaycı konuştu.

Hükümet adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Birinci maddenin görüşmesi öncesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Genel Kurul Salonu'na geldi. Başbakan Binali Yıldırım da ilk maddenin görüşmeleri başladıktan sonra Meclis'e ulaştı.

"Gizli oylama kuralına uyulsun"

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, görüşmeler öncesinde yerinden söz alarak teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin oylamada "gizli oylama" kuralına uyulmadığını savundu. AK Parti'li Orhan Deligöz'ün oyunu belli ettiği bir fotoğrafın birçok basın organında yer aldığını ifade eden ve fotoğrafı milletvekillerine gösteren Altay, bunun parlamentonun itibarı açısından "incitici" bir durum olduğunu söyledi.

Altay, gizli oylamaya ilişkin anlayışın ortaya konulması için partilerin grup başkanlarına söz verilmesini talep etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da çalışmaların İçtüzük'e göre yapıldığını, gizli oylamanın da bunun bir gereği olduğunu vurgulayarak, tüm milletvekillerinin bu kurallara uymaya özen göstermesini istedi.

Orhan Deligöz de söz almak istedi ama partili arkadaşları tarafından vazgeçirildi.

Ankara Valiliği'nin kararı

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de yerinden söz alarak teklifin referanduma gitmesinin söz konusu olabileceğini hatırlatarak, Ankara Valiliği'nin aldığı 30 gün boyunca açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasını yasaklayan kararına işaret etti. Bu kararın gerekçesinde terör eylemlerine karşı önlemin yer aldığını belirten Gök, böyle bir durum söz konusuysa nasıl bir referandum sürecine gidileceğini sordu, hükümetten açıklama yapmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu söz alarak, Ankara Valisi'nin aldığı kararın terörle mücadele kapsamında olduğunu, referanduma gidilmesi halinde muhalefetin kampanyasını en sağlıklı şekilde yapma koşullarının sağlanacağını belirtti.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de yerinden söz alarak, demokrasilerde gösteri ve toplantı yürüyüşlerinin bir hak olduğunu vurgulayarak, yasakçı mantıklarla bir yere varılamayacağını söyledi.

Bu haber toplam 1588 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.