1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. AKP Türkiye'yi ateş çemberine soktu
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP Türkiye'yi ateş çemberine soktu

A+A-

Mustafa Kemal Atatürk, "Yurtta Barış, Dünyada Barış"sözünü sanırım bugünleri öngördüğü için söyledi! Baksanıza; 10 yıldır iktidarda olan AKP, Türkiye'yi adeta bir ateş çemberinin içine soktu ve neredeyse ''düşman'' olmadığımız sınır komşumuz kalmadı. Suriye'den Irak'a, Irak'tan İran'a dek tüm komşularımızla adı konulmamış bir savaşın içindeyiz. Kısa vadede buna Rusya'nın da ekleneceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok. 

AKP, iktidarda kalabilmek ve ABD ile İsrail'in siyasi / ekonomik desteğini sürekli kılabilmek için, gerek iç gerekse dış politikada ipleri bu ülkelerin eline verdi. ABD'nin İsrail'i daha ''korunaklı''bir ülke haline getirmek için Ortadoğu'yu yeniden dizayn etme politikası, AKP eliyle yürütülmeye başlandı. Suriye'yi yeniden dizayn etmek için bu ülkeye yönelik saldırıları organize eden ABD, sahneye El Kaide'yi de sürdü. El Kaide temsilcileri, ABD gazetelerine "Bize Suriye'deki savaşta en büyük katkıyı, AKP veriyor" diyor. ABD, Suriye'yi yıkmak, oradan İran'a uzanmak ve nihayetinde Rusya'yı etkisiz hale getirmek için El Kaide'yle bile ittifak yapıyor. AKP ve El Kaide aynı cephede, ABD çıkarları için savaşıyor. 

Gaziantep'te hepimizin içini yakan ve dokuz kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalama eylemini değerlendirirken, çevremizi saran ateş çemberini görmek gerekiyor. Türkiye, ABD ve İsrail'in politikalarının bir aracı haline geldi çoktan beridir... Bu yüzden, İran, Rusya, Irak ve Suriye, Türkiye'nin attığı her adımı yakından izliyor. Keza; ABD ve İsrail de Türkiye'nin Suriye rejimini bir an önce yıkmasını istiyor. Bu ülkelerin ajanları, artık korumasız hale gelen Türkiye toprakları içinde cirit atıyor. 

Gaziantep'teki bombalama eylemini analiz ederken, sadecePKK'ya değil, yukarıda adı geçen tüm ülkelere bakmak gerekiyor. Bu bombalama eylemini eğer PKK yapmadıysa, geriye iki ihtimal kalıyor. Terör örgütü PKK, "Eylemi biz yapmadık"diyerek kendisine yönelecek olan tepkileri engellemeye çalışıyor. Bu bağlamda, kalan iki ihtimali ise şöyle ifade etmek gerekiyor: 

Gaziantep'teki eylemi, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik müdahalesini geciktirmek ya da engellemek için Suriye'ye destek veren ülkelerin istihbarat örgütleri yapmış olabilir.

Diğer bir ihtimal ise şu: Eylemi, Suriye'nin bir an önce yıkılmasını isteyen küresel güçler de yapmış/yaptırmış olabilir. Bombalama eylemini Suriye'yle irtibatlandırarak, iç kamuoyunun tepkisinin Suriye'ye yönelmesi sağlamak isteyen güçlerin, bu yüzden özellikle sivilleri hedef haline getirmiş olması da ihtimal dahilinde... Böylece, AKP hükümeti, Suriye rejimine yönelik yürüttüğü savaşa kamuoyu desteği de sağlamış olur. Bu da ABD ve İsrail'in amacına daha çabuk ulaşmasını sağlar. 

Bir an için bu eylemi, PKK'nın yapmış olduğunu varsayalım. PKK, sivillerin öldüğü eylemleri üstlenmemekle de tanınan bir örgüt... PKK eylemi üstlenmemiş olsa da devletin istihbarat birimleri, eylemi PKK'nın yaptığında hem fikir... Hatta, MİT'in eylemden 15 gün önce polisi uyardığı da medyaya fısıldandı. Güya MİT, eylemin olacağını biliyormuş ve bu yüzden polisi uyarmış. Başbakan'ın koruması altına alınan MİT eğer bu bilgiye ulaştıysaeylem neden önlemedi sorusu ise şimdilik ortada duruyor. Bu soruyu dile getirenler mutlaka olacaktır... 

Gaziantep'teki eylemi PKK'nın yapmış olması, bu örgütün dahacüretkar bir hale geldiğini gösteriyor. Yol kesen, milletvekili kaçıran, yollarda kimlik kontrolü yapan PKK, Oslo sürecininardından "çatışmayı/savaşı" daha da yoğunlaştırıyor. AKP'nin Suriye'ye açtığı savaş sonrası sınır denetiminin tamamen ortadan kalkması yüzünden, PKK bu bölgelerde istediği gibi at oynatıyor. Oslo'da kendisine sözler verilen ve bu yüzden beklentiye giren PKK, "müzakere" sonucu hedefe ulaşabildiğini gördüğü için daha cüretkar davranıyor. Şehirlere bomba yüklü kamyonlar sokabiliyor. 

Hatırlarsanız, Oslo görüşmelerinde Başbakan Erdoğan'ın emriyle PKK ile görüşen MİT görevlileri, "Şehirlere bomba yığınağı yaptığınızı biliyoruz" diyordu. İşte o bombalar Oslo'da şımartılan ve beklentiye sokulan PKK tarafından bugün bir bir patlatılıyor. Türkiye'yi ateş çemberinin içine sokan AKP ise tüm uyarılara rağmen bildiğini okuyor. İktidarda kalabilmek adına ABD ve İsrail'in dümen suyuna giren AKP hükümeti, izlediği politikanın Türkiye'ye hangi bedelleri ödeteceğini uyarılara rağmen anlamak istemiyor. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1299 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.