1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. AKP yeni ölümlere zemin hazırlıyor
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP yeni ölümlere zemin hazırlıyor

A+A-

Başbakan Erdoğan, çarşamba günü yaptığı grup konuşmasında "Artık terör eylemlerinde hayatını kaybeden siviller de şehit sayılacak" dedi. AKP'nin yayın organı Sabah Gazetesi, Erdoğan'ın bu konuşmasını bugünkü sayısının manşetinden büyük puntolarla duyurdu ve "Toplumsal bir yaraya parmak basılıyor" ifadesini kullandı. Gazete, Erdoğan'ın sözlerinin geri planındaki gerçeği ise örtmeyi tercih etti.

Oysa ki; Erdoğan'ın açıklaması ''toplumsal bir yaraya parmak basmak'' değil, aksine "yeni toplumsal yaraların habercisi" olarak yorumlanmalıydı. Çünkü; Erdoğan, dünkü "müjde"siyle, yeni ölümlerin kapımızda olduğunun işaretini verdi.

Erdoğan'ın üzerinde çok durulmayan "şehitlik payesi dağıtma" mesajı, aslında Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila'nın bugün köşesine taşıdığı yeni bilgilerle daha bir anlam kazandı. Bila, Milliyet'in manşetine çektiği köşe yazısında AKP'nin PKK'ya karşı on maddelik yeni bir strateji hazırladığını dile getirmiş. Bila'nın yazısında aktardığı bilgilere göre, AKP yeni dönemde Öcalan'ı muhatap almayacak... Yine bu stratejiye göre, "İpleri İmralı ve Kandil'de olan siyasi oluşumlar"la görüşülmeyecek...

Ayrıntısını haberlerde okuduğunuz bu maddeler, AKP'nin Kürt Sorunu'nu daha da karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale getireceğini gösteriyor. "İpleri Kandil ve İmralı'da olmayanlar muhatap alınacak" maddesi, toplumsal karşılığı olmayan Kemal Burkay gibi isimlerin ön plana çıkarılacağının işaretlerini veriyor. AKP, kendine uygun bir Kürt partisi yaratmanın yollarını Burkay gibi toplumsal karşılığı olmayan, Diyarbakır'da ikiyüz kişiyi bile bir araya getiremeyecek kişilerle arıyor. Kürt Sorunu'nda BDP'yi devre dışı bırakmayı planlayan AKP, belli ki Nevruz'da tüm baskı ve engellemelere rağmen sokağa çıkan 2 milyona yakın kişinin yaptığı gösterileri de analiz edemiyor.

Uzun lafın kısası: AKP de Çiller, Ağar, Demirel, Özal, Erbakan ve Yılmaz'ın çizgisinin takipçisi olacağını gösteriyor. ''Özgürlük'' çizgisinden "güvenlik" çizgisine hızla yol alan AKP, sorunu şiddet ve inkarla çözebileceğini sanıyor. Oysa ki; Herakles'in "Aynı suda iki kez yıkanılmaz" sözü, tarihsel gerçekliğini hala koruyor. AKP, aynı suda ikinci kez yıkanmaya çalışıyor!

Fikret Bila'nın bugün kamuoyuyla paylaştığı on maddelik plan, Türkiye'yi daha sıkıntılı günlerin beklediğini gösteriyor. PKK'nın şehirlerde yapacağı muhtemel eylemleri engelleme gücü olmayan AKP, bunun yerine hepimizi "şehitlik" payesiyle ikna etmeye çalışıyor. Sorun çözme yeteneğini kaybeden AKP, yeni ölümleri engellemeye çalışmak yerine, gözümüzü boyamaya çalışıyor.

Kimsenin şehit olmayacağı bir düzen yaratmayı beceremeyenler, gözlerimizin içine bakarak "Sizi şehit sayacağız" diyor. Oysa ki; iktidarlar ölümü kutsamayı değil, yaşamı yüceltmeyi hedefler...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1573 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.