1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. AKP yönetme yeteneğini kaybetti
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP yönetme yeteneğini kaybetti

A+A-

Farkında mısınız? AKP iktidarı artık hiçbir soruna çözüm üretemiyor. Sorun çözme yeteneğini kaybeden ve yorulduğu açıkça görülen AKP; bizahiti sorunların sebebi haline geliyor. 

İşte son örnek: 

İstanbul halkı, AKP iktidarı yüzünden cehennemi dünyada yaşıyor! Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nü bakıma alan iktidar, kentin ulaşımını kilitliyor. Bir yerden bir yere gitmek; imkansız hale geliyor. Plansız - programsız bir şekilde bakım çalışması yürüten iktidar yetkilileri, halka hiçbir saygılarının olmadığını gösteriyor. İstanbulluları araçlarının içinde saatlerce beklemeye mahkum eden iktidar, medyadaki yoğun eleştirilere rağmen çözüm üretemiyor. 

AKP iktidarı, kendisini iktidara getiren seçmene saygı duymadığı için, FSM'nin neredeyse tüm şeritlerini kapatma cüretini gösterebiliyor. Dünyadaki örneklerden faydalanmak yerine,''Ben yaptım oldu'' mantığıyla hareket eden AKP deniz yolunu alternatif bir güzergah olarak düzenlemeyi dahi düşünmüyor; düşünemiyor! Oysa ki; deniz ulaşımından faydalanabilinen tüm kentlerde; yol ve köprü bakımı yapıldığında, denizler alternatif güzergahlar olarak düşünülür. Vapur seferleri artırılır ve yurttaşların kolayca seyahat etmesi sağlanır. Bunun yanı sıra; çalışmalar gecenin geç saatlerine kaydırılır. Böylece"yoğunlaşma'' yaşanmasına izin verilmez. Ulaşım, sabah saatlerinde normal akışında devam eder. 

AKP iktidarı, artık bu basit formülleri hayata geçirecek yeteneğini bile kaybetti. Kent yaşamını koordine edebilecek güçleri ve yeteneklerinin olmadığı FSM kriziyle birlikte yeniden görüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşkriz patlak verdiğinden beri ortada görünmüyor. Köprülerin bakımından sorumlu olan Karayolları Genel Müdürü ise köprünün kapanmasını eleştirenlere "Tatile çıksınlar" yanıtını veriyor. AKP iktidarı, halka karşı saygısızlığın örneklerini ''yorulmuş''bir iktidarın "yorulmuş bürokratları"nın ağzından ifade ediyor.

Samsun'da yaşanan ve 12 kişinin öldürüldüğü ''TOKİ Faciası"da AKP iktidarının ''beceriksizlik'' hanesine yazılıyor. Gözünü rant hırsı bürümüş olan iktidar yetkilileri, sebep oldukları ölümler sonrası, "Kayıplar en aza indirildi" diyebiliyor. Cinayet sonrası olay mahalline gelen Çevre ve Şehircilik BakanıErdoğan Bayraktar, tarihin gördüğü en beceriksiz bakanlardan biri olma ünvanını kazanıyor. Bayraktar, sel sonrası 12 kişinin öldüğü yerde konuşurken yağmur başlıyor. Bayraktar bunun üzerine, "Yağmur başladı, buradan gidelim'' diyor. 

Türkiye'yi ne yazık ki; bu beceriksiz, halka saygısı olmayan ve gözü ranttan başka hiçbir şey görmeyen bu zihniyet teslim aldı. Rant hırslarını, beceriksizliklerini, yağmacı anlayışlarını ''din perdesi''nin altına gizleyen ve yıllardan bu yana halkımızın inançlarını istismar edenler, hiçbir yönetme yeteneklerinin olmadığı ortaya çıktıkça dengelerini de iyice kaybediyor. 12 kişinin göz göre göre katledildiği TOKİ Evleri'nden sorumlu olan TOKİ Başkanı Ahmet Karlıbel, hiçbir şey olmamış gibi davranıyor. Karlıbel, tatilde olduğu için Samsun'a cinayetten dört gün sonra geliyor. Beyefendi; tatilini bölmeye gerek dahi duymuyor. 

Tüm bunlar; AKP iktidarının yorulduğunu ve artık yönetebilme yeteneğini kaybettiğini gösteriyor. Bu yüzden, dini inançları daha çok istismar ediyor ve halkımızın oylarını kendilerine yedeklemeye çalışıyorlar. Bu oyunu bozmak ve AKP'nin istismarcı yüzünü açığa çıkarmak ise muhalefetin temel görevleri arasında duruyor. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.