1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. AKP'li Suat Kılıç şimdi ne diyecek?
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP'li Suat Kılıç şimdi ne diyecek?

A+A-

1 Nisan 2012 tarihinde bu köşede kaleme aldığımız bir yazı dolayısıyla, AKP'nin Gençlik ve Spor'dan Sorumlu Bakanı Suat Kılıç tarafından mahkemeye verildik. Yazıda, Bakan Kılıç'ınAnkara Hamamönü'nde Kentsel Dönüşüm kapsamına gireceğini öğrendiği iki evi ucuza aldığını ifade etmiş; bu evlerin restorasyonu için Kültür Bakanlığı'ndan "hibe" kullanıp kullanmadığını sormuştum. 

AKP'li Suat Kılıç, "Yeni Soru: AKP'li bakana hibe verildi mi?"başlıklı yazımda iftira olduğu gerekçesiyle dava açtı ve 10 Bin TL tazminat talep etti. Kılıç'ın avukatları dava açmakla yetinmeyip tarafımıza "resmi olmayan bir tekzip" yollamış. Tekzip metninde, kaleme aldığımı yazının siteden silinmesiisteniyor. 

Dava açmalarına rağmen, sonucu beklemeden yazının siteden silinmesini istemeleri Kılıç ve avukatlarının argümanlarının sağlam olmadığını gösteriyor. Eğer öyle olsa; 12 Eylül 2012tarihinde Ankara'da görülecek olan duruşmanın sonucunu bekler, yazının silinme talebini mahkemede dile getirirlerdi. Kuşkusuz; Kılıç'ın avukatlarının talebi de Gerçek Gündem'in emektar Avukatları Turan ve Ertuğrul Aydoğan'ın hazırladıkları savunma da mahkeme heyetince değerlendirilecek ve bir karara varılacaktır.

Avukat arkadaşlarımız Turan ve Ertuğrul Aydoğan, konuya ilişkin savunma metinlerini hazırlarken, CHP Ankara MilletvekiliLevent Gök, konuya ilişkin yeni bir belge açıkladı. Suat Kılıç'ın Ankara Hamamönü'nde ucuza aldığı iki evi kamuoyuna duyuran Gök'ün, 1 Nisan 2012 tarihli yazımızın izini sürdüğü ve sonuca ulaştığı da böylece ortaya çıktı. 

Cumartesi günü telefonda görüştüğümüz Ankara Milletvekili Gök, "Medya bu konuya girmekten ısrarla kaçıyor. Elimde yeni belgeler var. Kamuoyuna açıklayacağım. Bakalım medya ne kadarını yansıtabilecek?" dedi. Gök'ün ifadesine göre, bizim 1 Nisan'da gündeme getirdiğimiz "Suat Kılıç'a hibe verildi mi?" sorusunun cevabı ortaya çıkmış. 

Bilindiği üzere, CHP'li Levent Gök, konuya ilişkin belgeleri Nisan ayında kamuoyuna duyurduktan sonra, partisinin yetkili kurullarını da ikna ederek, Kılıç hakkında bir gensoru verdirdi. Gensoru AKP'liler tarafından hemen reddedildi. Bu kez hem Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, hem de Levent Gök, iddiaları "soru önergesi" haline getirdi. Aldan ve Gök, Gerçek Gündem'de yer alan iddiaları, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlamasını istedi. 

Levent Gök'e gelen cevap iddialarımızın haklılığını ortaya koydu. Başbakanlık tarafından verilen cevaba göre, Kılıç'ınDanışmanı Erbil Yiğitbaş, adı geçen bölgedeki evleri 2 Şubat 2009 tarihinde satın alıyor. Evin el değiştirmesi ve Bakan Kılıç'ın mülkiyetine geçmesi ise iki buçuk ay sonra gerçekleşiyor. Kılıç, Altındağ Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde görevli Eski Eserleri Koruma Şube Müdürü Alpaslan Ekinci’ye vekâletname vererek kentsel dönüşüm kapsamına gireceğini bildiği evleri üstüne geçiriyor. Böylece, 50 bin liraya alınan ve değeri bugün itibariyle 500 bin TL'ye çıkan iki ev AKP'li Kılıç'ın oluyor. 

Asıl ilginç olan ise bundan sonraki süreç... 

Levent Gök'ün anlattığına göre, Kılıç'ın Danışmanı Erbil Yiğitbaş, evleri Bakan Kılıç’a "satmasından" 5 ay sonra“Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Komisyonu”na başvuruyor. Danışman Yiğitbaş, beş ay önce Kılıç'a devrettiği evler için "onarım hibesi" istiyor. Kültür Bakanlığı da bu istemi yerinde görerek "aslında evin sahibi olmayan" Yiğitbaş'a "40 bin TL ödenek" çıkarıyor. Ancak Yiğitbaş, 11 Mayıs 2010 tarihinde dilekçe vererek, “tahsis edilen yardımı kullanmaktan vazgeçtiğini” bildiriyor.

Levent Gök, Gerçek Gündem.com ve Cumhuriyet Gazetesi'nin skandalın üstüne gitmesi ise AKP'li Kılıç'ın canını sıkıyor. Levent Gök'ün ortaya koyduğu yeni belgelere isecevap vermemeyi tercih ediyor.

Bakalım Suat Kılıç'ın avukatları, 12 Eylül'deki duruşmada hangi argümanları ortaya koyacak ve ne diyecekler?

Doğrusu çok merak ediyorum...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1450 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.