1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP'li Yazıcı'dan CHP'li Tezcan'a gönderme

AKP'li Yazıcı'dan CHP'li Tezcan'a gönderme

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talimat gönderdiği" iddiasında bulunan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan'ı yalanlayarak, bahse konu evrakın bir suç duyurusu dilekçesi olduğunu bildirdi.

A+A-

AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Tezcan'ın "Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin gizli ibareli bir yazı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bir talimat gönderdiği" iddiasına ilişkin gazetecilere açıklamada bulundu. 

Tezcan'ın açıklamasını dikkatle izlediğini belirten Yazıcı, "Tezcan'ın hukuk fakültesi mezunu ve avukatlık yaptığını da biliyordum. Acaba bilgim yanlış mı diye bir kez daha bilgimi gözden geçirdim. Hukuk fakültesi mezunuymuş, avukatlık mesleğiymiş. Hayretle karşıladım. Anayasa'nın 138'inci maddesiyle bu belgeyi telif etmek, hukuk fakültesi eğitimini almış kişiye yakışmaz." diye konuştu. 

Anayasa'nın 138'inci maddesinin, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığını güvence altına alan bir düzenleme olduğuna işaret eden Yazıcı, görülmekte olan davayla ilgili meclislerde görüşme yapılamayacağına, soru sorulamayacağına, kimsenin yargı organlarına talimat veremeyeceğine dikkati çekti. 

Yazıcı, vatandaşın şikayet, ihbar hakkını anayasal hiçbir düzenlemenin ortadan kaldıramayacağına değinerek, vatandaşların hak arayacakları yerlerin mahkemeler olduğunu bildirdi. 

"Suç duyurusunda bulunduk"

Tezcan'ın "talimat" olarak nitelediği evrakı basın mensupları ile paylaşan Yazıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik bir iftira içeren yayın yapıldığını, bu yayını dikkate alan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı'nın da bir suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. 

Cumhurbaşkanına hakaret etmenin re'sen takip edilmesi gereken bir suç olduğunu vurgulayan Yazıcı, bununla ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu dile getirdi.

Yazıcı, bahse konu evrakta yer alan "kanuni işlem başlatılarak" ifadesinin hatırlatılması üzerine,şunları ifade etti:

"Benim mesleğim avukatlık. Tevazu da göstermeyeceğim iyi bir hukukçuyum, pratiğim de iyidir. Gelirsiniz, müvekkilinizin vekaletini alırsınız, şikayet dilekçenizde 'Şu şu fiiller yapılmıştır. Bunun hakkında gerekli tahkikatın yapılarak soruşturmanın yapılması ve insanların cezalandırılmasını arz ve talep ederim' dersiniz. Bu talimat mıdır? Burada çok nezaketle, 'arz ederim' diyor. Ana muhalefet partisi Sayın Genel Başkanının dünkü açıklamalarında Cumhurbaşkanımıza hitaben, 'Sizin talimat verdiğinizi kanıtlarsam istifa edecek misiniz?' diye yakışıksız, bilgiden yoksun söyleminin kanıtı olarak bugün yardımcısının bunu kamuoyuyla paylaşması Türk siyaseti açısından son derece üzüntü vericidir."

"Gizli ibaresi rutin yazışma"

Evrak üzerindeki "gizli" ibaresinin rutin yazışma işlemi olduğunu belirten Yazıcı, bunun bir ihbar olduğunu, şikayet hakkının kullanılmasına ilişkin bir metin olduğunu, kesinlikle Anayasa'nın 138'inci maddesiyle ilişkilendirilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. 

Anayasa Mahkemesinin Can Dündar ve Erdem Gül'e ilişkin vermiş olduğu karar sonrasında yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine Yazıcı, "Çok kopuk, karmakarışık söylemler. Bu söylemler, bütün itibarıyla teşevvüş halini yansıtıyor. Teşevvüş halini yansıtan söylemler üzerinde, söylediklerimden öte bir değerlendirme yapmayacağım." dedi. 

Yazıcı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştiriler için herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmadığına yönelik bir soru üzerine de konuyu değerlendirdiklerini kaydetti.

Bu haber toplam 2030 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.