1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. AKP'nin kapanmayan yarası
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP'nin kapanmayan yarası

A+A-

AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Akşam Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, "Ataşehir'i alamamak içimizde uhde olarak kaldı" diyordu. Babuşçu, aynı röportajda ilk hedeflerinin yerel seçimde Ataşehir'i kazanmak olduğunu söylüyor ve"Bunun için gerekli çalışmayı yapacağız" ifadesini kullanıyordu.

Ankara'da konuşulan senaryo, AKP İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun seçmenleri 'kapı kapı' dolaşmasına gerek bırakmayacağınıve "gerekenin yapılacağı"nı ortaya koyuyor.

İddialara göre, CHP'li Ataşehir Belediyesi'ni gözüne kestiren AKP iktidarı, yeni bir planı devreye sokmaya çalışıyor. Plana göre, CHP'li Ataşehir Belediyesi'nin sınırları değiştirilecekve oyların dağılımı da yeniden düzenlenecek. Plan çerçevesinde; CHP'nin yüksek oy aldığı ve birinci olduğu Örnekile Esatpaşa Mahallesi Üsküdar'a bağlanacak. CHP'nin birinciliğini koruduğu Mustafa Kemal Mahallesi (halk arasındaki ismiyle 1 Mayıs) ile Aşık Veysel Mahallesi'nin sınırları da Ataşehir'den çıkarılarak Ümraniye'ye bağlanacak. 

Böylece, CHP'nin yüksek oy aldığı dört mahalle, AKP'nin yüksek oy aldığı iki ilçenin sınırları içine katılacak. Oy dengesi değişeceği ve CHP'nin oyları geriye düşeceği için, AKP de"içinde kalan uhde"yi, kamunun kendisine verdiği yetkiyle çıkarmış olacak!

İşi şansa bırakmak istemeyen AKP, CHP'nin yönettiğiMaltepe'nin sınırları içinde bulunan ve AKP'nin yüksek oy aldığıFındıklı Mahallesi'ni de Ataşehir sınırlarına katacak. Harita üzerinde yapılan plana göre, sandıkta alamayacaklarını anladıkları Ataşehir, AKP'nin "uhdesine girecek."

Tabii tüm bunların olabilmesi için, Bakanlar Kurulu'nun toplanması ve yukarıdaki senaryoyu hayata geçirmesi gerekiyor. Kendisi dışındaki hiçbir partiye yaşam hakkı tanımak istemeyen AKP'nin totaliter yüzü; seçimler yaklaştıkça daha çok açığa çıkacak. AKP iktidarı, sandıkta kazanamayacağını düşündüğü il ve ilçeleri "böl - parçala'' yöntemiyle kazanmaya çalışacak.

CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi sandıkta yenemeyeceğini düşünen AKP iktidarının benzer senaryolara başka il ve ilçelerde başvurmaya çalışacağı gün gibi ortada... CHP yönetimi, Türkiye açısından çok önem arz eden yerel seçime, tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak hazırlanmak zorunda. Zira; AKP iktidarı, 2014 yılında yapılması planlanan yerel seçimde geriletildiği taktirde, Türkiye'nin makus talihi de değişmeye başlayacaktır. Ataşehir,Sarıyer, İzmir, Mersin Çankaya ve Antalya gibi seçim bölgeleri için ''özel politikalar'' üretilmesi bir zorunluluktur. 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.