1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. AKP'nin Osmanlı sevdası ve...
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP'nin Osmanlı sevdası ve...

A+A-
AKP, gelecekten umudu olmayan gençleri kahramanlık destanlarıyla etkiliyor ve ''gücün etrafı''nda toplamaya çalışıyor. ''Osmanlı Ocakları'' adlı oluşum 'Ülkü Ocakları' gibi örgütleniyor. Rant dağıtma ve yağma ise hız kesmeden sürüyor. İşte son örnekler:
 

AKP'NİN OSMANLI SEVDASININ ARDINDAKİ GERÇEKLER...

Bir önceki yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''sözde Başbakan''Ahmet Davutoğlu'nu ezdiğini, Davutoğlu'nun siyasi varlığının ise anlamsızlaştığını belirtmiştik. Sağolsun; RTE bizi yalancı çıkarmadı ve geride kalan bir hafta içinde Davutoğlu'nu esamesi bile okunmayacak hale getirdi. Peşpeşe katıldığı açılışlarda, adeta bir Başbakan gibi konuşan RTE, aslında Davutoğlu'na ihtiyaç olmadığını da gösterdi.

Tabii; bu bağlamda RTE'nin anayasayı ayaklar altına aldığı ve''Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olma ilkesi''ni ortadan kaldırdığının altını da çizmek gerekir. RTE, "Ben hükümetimin yanındayım'' diyerek, ''tarafsız olmadığı''nı açıkça beyan etti.

OSMANLI'YA GÖNDERME YAPIYOR

Erdoğan, son bir haftada hız verdiği yurt gezilerinde, siyasi mesajlar vermesinin yanı sıra, geleceğe ilişkin ideolojik tasarımını da ortaya koydu. ÖzellikleBayburt ve Rize gezisinde, Erdoğan'ın önümüzdeki süreçte hangi ideolojik politik hattı hakim kılmaya çalışacağı da açık bir şekilde görüldü. Erdoğan, Rize ve Bayburt'ta "Osmanlı''ya kimi zaman açık, kimi zaman ise örtülü göndermeler yaptı.

Erdoğan'ın şimdilik ''satır araları''nda gönderme yaptığı Osmanlı referansları, önümüzdeki dönemde karşımıza daha çok çıkacak. Bunu; Erdoğan'a Rize'de ''maket ev'' hediye eden gençlerle kurduğu yakın ilişkiden de anlıyoruz. Erdoğan'a maket ev hediye eden gençlerin, Osmanlı Ocakları adlı oluşum etrafında toplandığı ve bu oluşumun Ülkü Ocakları benzeri bir örgütlenmeye sahip olduğunu biliyoruz. Osmanlı Ocakları'nın bizzat Erdoğan'ın isteği üzerine kurulduğu ve harekete geçirildiği gerçeğini de bilmek gerekiyor.

ADINI DAHA ÇOK DUYACAKSINIZ

Osmanlı Ocakları, gelecekten umudunu kesen, iş bulma umudunu yitiren, yoksulluk ve çaresizlik içinde çırpınıp duran gençleri, ''kahramanlık hikayeleri''ile etrafına toplamaya çalışıyor. Bunu ise arkasına iktidarı alarak yapıyor.Osmanlı Ocakları, MHP'nin 80'lerdeki Ülkü Ocakları'nın misyonunu üstleniyor. Burada örgütlenen gençlerin, son olaylarda sokağa çıkanlar arasında olup olmadığı ise merak ediliyor.

KEFEN GİYEN GENÇLER

Kamuoyunun önüne sık sık ''kefen bürünerek'' çıkan gençlerin bir çoğu, Osmanlı Ocakları'nda örgütleniyor. Örgüt, "Büyük Osmanlı ideali'' ile gençleri çevresine toplamaya, Erdoğan'ı ise Osmanlı'nın yeni lideri olarak kabul ettirmeye çalışıyor. Erdoğan'ın şanlı Gezi direnişi sırasında "Yüzde elliyi evde zor tutuyorum'' diyerek işaret ettiği gençler, ülkemizde yaşanan hak ihlalleri, hak gaspları, yağma ve talanı ise meşru görüyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın bunları yapma hakkının olduğunu düşünüyor ve savunuyor.

AKP türü partiler, kendilerine bir taban yaratmak ve o tabanı bir arada tutabilmek için, ''kahramanlık öyküleri''ne ihtiyaç duyarlar. CHP'nin idelojik - politik haklılığı karşısında ezilen ve ortaya yeni bir dünya tasarımı koyamayan AKP gibi partiler, bu yüzden ''geleneğe saygı'' maskesi altında geçmişe yönelir, referanslarını 600 yıl öncesinden başlatırlar. Hitler de açlık ve yoksullukla boğuşan Alman gençliğini "Ari Irk'' masallarıyla çevresine toplamış, gerçeklerin üstünü örtmeyi başarmıştı. Gençlik, Hitler'in ölüm kusan makineleri haline getirilmişti.

YOKSULLUĞU UNUTTURMANIN YOLU...

Bugün aynı tehlike, ''Osmanlı hayalleri''yle Türkiye'de başgösteriyor. Gençler arasında işsizlik yaygınlaşıyor, geleceğe ilişkin umutlar köreliyor. Ezilenlerin, güç etrafında toplanmaya eğilimli olduğunu bilen iktidar ise bu fırsatı kendi lehine kullanmak istiyor... AKP iktidarı, ayakta kalabilmek adına gençlere sahte bir "güç'' vaad ediyor. Böylece, gençlerin düzene isyan etme potansiyelini kendi çarkları arasında öğütüyor. Bir yandan ise gençleri saflarına çekmeye ve yedeklemeye çalışıyor. Osmanlı Ocakları'nda, Osmanlı'nın yeniden inşa edilmesi halinde, üç kıtayı yönetecekleri, Erdoğan'ın ise dünya lideri olacağı anlatılıyor. Bu hayal etrafında örgütlenmeye çalışılan gençler, AKP'nin sokaklarda hakimiyet kurma planının ayağı haline geliyor. Asıl tehlike ise burada başgösteriyor...

BİLAL OĞLAN DAHA DA ZENGİNLEŞİYOR

Tabii bu arada, AKP rant yaratmayı ve yağmayı ise hız kesmeden sürdürüyor. Gençler, Osmanlı hayalleriyle avunurken, Bilal Erdoğan'ın gizli ortağı olduğu öne sürülen Bosphorus 360 adlı şirket, İstanbul'un göbeğindeki Etiler Polis Okulu'nun arazisine konuyor! 460 milyon TL değer biçilen arazinin üzerindeki Polis Okulu boşaltıldıktan hemen sonra, imar planı değiştiriliyor. Araziye''sınırsız kat çıkma'' hakkı tanınıyor. Polis Okulu'ndan boşaltılacak alana AVM yapmaya hazırlanan Bilal Erdoğan'ın ortakları, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir rantın üzerine oturmaya hazırlanıyor.

KAMUNUN MALLARI YAĞMALANIYOR

Toplumsal gösterilerde kırılan bir belediye otobüsünün camı üzerinden "terör edebiyatı" yapan yandaş ve yalaka medya ise bu haksız rant girişiminden dolayı kamunun yaklaşık 600 milyon dolarının iç edildiğini görmezden geliyor! Birileri Osmanlı hayalleri ile avutulurken, birileri ise iki milyar dolarlık rantın üzerine oturuyor! Üstelik, bölge halkı "Buraya AVM yapmak cinayettir''demesine rağmen, kimse bu sesi duymuyor!

Bakın; yukarıdaki rant yaratma projesi, çok değil, 8 Ekim günü hayata geçirildi. 17 - 25 Aralık Yolsuzluk Operasyonları yapıldığında, Etiler Polis Okulu'na yönelik rant planını HALK TV'de ayrıntılarıyla anlatmıştım. O dönem, AKP'li troller internet üzerinden yoğun bir saldırıya geçmiş ve yalan söylediğimi iddia etmişti. Neyse ki; söylediklerimiz 8 Ekim günü doğrulandı!

8 Ekim tarihine vurgu yapmam boşuna değil... Biliyorsunuz, 8 Ekim'de Türkiye'nin birçok yerinde gösteriler başladı ve 40'a yakın insanımızı bu gösterilerde kaybettik. Biz, kaybettiğimiz insanlarımıza yanarken, AKP iseEtiler Polis Okulu'nun arazisini yandaşlarına rant alanı haline getirmeklemeşguldü...

AKP YEŞİL ALAN BIRAKMAMAYA KARARLI

8 Ekim günü gözlerden kaçan başka bir gelişme daha vardı. CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Bozcaada'nın imara açılması ve yağmalanmasına karşı bölgede ciddi bir etkinlik düzenledi. Aynı gün, Çevre Bakanı İdris Güllüceise Bozcaada'nın imara açılacağının altını bir kez daha çizdi.

Ve yine aynı gün, İstanbul'un duyarlı yurttaşları, Üsküdar sınırları içindekiValidebağ Korusu'nun imara açılmaması için topladıkları seksen bin imzayı''yetkililer''e teslim etti. Üsküdar halkı, bölgenin en önemli yeşil alanlarından biri olan Validebağ Korusu'na dokunulmasını istemiyor. AKP ise tıpkı Bozcaada'da olduğu gibi, burayı da imara açmak; AVM ve otel dikmek istiyor. Çünkü; AVM ve otel inşaatları, milyonlarına milyon katıyor!

HAYIRSEVER İŞADAMIYMIŞ...

AKP'lilerin inşaat ekonomisine duydukları ilgi, tepeden tırnağa dek yayılmış vaziyette... 17 - 25 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarının sanıklarından olan İranlıRıza Sarraf'ın İstanbul Gaziosmanpaşa'da yaptırdığı bir okul, AKP'nin hangi tür ilişkiler içine girdiğini göstermesi açısından ilginç özellikler taşıyor...

CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat, CHP Gaziosmanpaşa Belediye Meclis Üyesi Ahmet Gürbüz ile İmar Komisyonu Üyesi Ferhat Epözdemir, ilginç bir ilişki ağını ortaya çıkardılar. Daha doğrusu, bilinen bir ilişki ağının hala devam ettiğini belgeleriyle ortaya koydular.

CHP'li Polat, Gürbüz ve Epözdemir, ''Meşhur'' Rıza Sarraf'ın, Emine Erdoğan'ın kurucusu olduğu Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği'nin (TOGEMDER) Gaziosmanpaşa'da bir okul yaptırdığını öğreniyor. Bunun üzerine, CHP İlçe Başkanı Polat, İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruyor. CHP'li meclis üyeleri ise Gaziosmanpaşa'nın AKP'li belediyesine soru önergesi veriyor. Ahmet Gürbüz, verdiği soru önergesinde,"Bu okul, hangi imar planına dayanarak yapıldı?'' diye soruyor. CHP'li Gürbüz'ün soru önergesine cevap gelmiyor. CHP'li İmar Komisyonu ÜyesiFerhat Epözdemir, sorunun cevabını alabilmek için yaklaşık iki aydır uğraşıyor.

Bu sabah, CHP'li Ferhat Epözdemir'le konunun akıbetini konuştum. Epözdemir, "Biz belediyenin on bin metrekarelik arsasına Rıza Sarraf'ın okul yaptırdığını duyunca, konuyu meclise taşıdık. Herhangi bir yanıt alamadık. Bu okulun yapıldığı arazide, bu çapta bir bina yapılabilmesi mümkün değil. Bir kere, yapılan bina imar planlarına aykırı'' diyor. CHP'li Epözdemir, "Bu bina aslında resmen kaçak. Buna korsan bina da diyebiliriz'' ifadesini kullanıyor.

OKUL ''RESMEN KAÇAK''

Kaçak okulu yapan TOGEMDER, 2005 yılında Emine Erdoğan'ın ''himayesinde''  kuruldu. Derneğin başında ise Emine Hanım'ın ağabeyinin eşiSaadet Gülbaran var... TOGEMDER, kaçak ve korsan okulu şimdi elinden çıkarmaya çalışıyor. Çünkü; açılacak bir soruşturma, başlarını ağrıtabilir. Zira; bu bölgede, Fethullah Gülen Hareketi'ne ait bir kolej, aynı gerekçelerle mühürlendi ve yöneticileri hakkında dava açıldı. Gülbaran da aynı akibetten korktuğu için, okulu Milli Eğitim'e devretmek istiyor. Ancak; okulun hiçbir imar izni olmadığı için, Milli Eğitim, binayı kendi mülküne nasıl geçireceğini bilmiyor.

Tabii bu bağlamda, ''İşadamı'' Rıza Sarraf'ın adının okulun girişine büyük harflerle yazılması da gözlerden kaçmıyor. Rıza Sarraf'ın ''Kentsel Dönüşüm''kapsamındaki Gaziosmanpaşa'ya son günlerde daha çok gittiği ve arazilere baktığı söyleniyor. Rıza Sarraf'ı bölge halkına ''şirin gösterme'' çabaları tam gaz sürerken, AKP'nin hangi rant ilişkileri üzerinden varlığını sürdürdüğü ise bir kez daha görülüyor.

BU KADAR YOLSUZLUK NASIL ÖRTÜLÜR?

Şimdi bu okuduklarınızı yeniden gözden geçirin ve yazının girişindeki "Osmanlı hayalleri''nin neden ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulduğunu bir kez daha düşünün...

AKP, bunca rant ilişkisi ve yağma girişimini örtmek için bir ''ideolojik kılıf''bulmak zorunda... ''Yeniden Osmanlı İmparatorluğu...'' hayali, yağma ve rantı örtmek için ideal bir araç...

Tabii Osmanlı hayali, sadece rant ve yağmanın üzerini örtmek için kullanılmıyor. Bu eksik bir değerlendirme olur; AKP'nin ideologları, ABD ve İsrail'le girdikleri grift ilişkileri gizlemek için de bu kılıfa muhtaçlar... Bu yüzden,"Yeni Osmanlı'' masallarıyla, toplumu emperyal operasyonlara ikna etmek zorundalar...

Aksi takdirde, Türkiye'yi İsrail'in karakolu haline çeviren; ülkemizi bir zamanların Panama'sına dönüştüren;  ÖSO'cu, IŞİD'çi ve El Nusracı kontr-gerillanın eğitim sahası haline getiren uygulamalarını gizleyebilmeleri mümkün olmaz...

''Osmanlı hayali'' tıpkı ''İsviçre Çakısı'' gibi her işe yarıyor...

Askere gidenler bilirler; komandolar üzerlerinde İsviçre Çakısı taşır... Çakı çok fonksiyonludur; gazoz açar, yılan öldürür, yemek yersiniz... AKP, Osmanlı hayalini İsviçre çakısı gibi kullanıyor ve nerede gerekirse orada devreye sokuyor... Gençler, ''üç kıtada hakim olma'' hayalleri kurup kefen giymeye hazırlanırken, Bilal oğlan ise servetine servet katıyor...

Bu yazı toplam 2302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.