1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya’da ‘Sözcü susmayacak’ eylemi

Almanya’da ‘Sözcü susmayacak’ eylemi

Cumhuriyet Halk Partisi, Hessen ve Rheinland Pfalz Birlikleri pazar günü Frankfurt'ta "Sözcü'ye ve basın özgürlüğüne sahip çıkma" eylemi yapacak.

A+A-

Kentin en işlek bölgelerinden olan alışveriş merkezi Hauptwachte’de saat 17.00’de başlayacak olan destek eylemine, tüm demokratik örgütler, Türkler ve Türk kökenliler davet edildi. Eylem, açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak ve Sözcü Gazetesi’ne yapılan baskıları kınamak üzere yapılacak.

 

“O ZAMAN KİMSE GERÇEĞİ BİLEMEZ”

Birlikler adına bir açıklama yapan Başkan Ali Ercan, “Bugün ülkemizde basın özgürlüğüne bir darbe daha indirildi. Muhalif basın yıllardır çeşitli baskılarla sindirilmeye çalışılıyor. Son 2 senede 150'den fazla ulusal ve yerel gazete ve televizyon kapatıldı. Ülke genelinde ayakta kalabilen iki muhalif gazeteden biri olan Cumhuriyet'in başına gelenleri hepiniz biliyorsunuz. Şimdi sıra Sözcü Gazetesi'ne geldi. İktidarın her türlü baskı ve engellemelerine rağmen, ülkenin en çok satan ve en güçlü muhalefet yapan gazetesi sindirilmek ve yok edilmek isteniyor. İstiyorlar ki, halk gerçekleri duymasın ve Havuz Medyası'nın yalanları ile güllük gülistanlık bir ülkede yaşadığını sansın. Sözcü susmamalı. Sözcü susturulursa Türkiye'de kimse gerçekleri yazamaz ve duyamaz” dedi.

BASININ NEFESİ KESİLMEK İSTENİYOR

Pazar günü saat 17.00’de başlayacak olan eyleme herkesin davetli olduğunu beirten Ali Ercan, “Türkiye’de basının nefes borusu kesilmek isteniyor. Buna karşı durmalıyız. Lütfen herkes katılım için gereken hassasiyeti göstersin” diyerek, tüm Türkler’e çağrıda bulunduklarını açıkladı. Katılmak isteyenlerin 0174-9901679 no’lu telefondan bilgi alabileceği belirtildi.

 

 

SİNAN MEYDAN FRANKFURT’TA

Tarihçi ve Sözcü gazetesi yazarı Sinan Meydan, Avrupa'daki konferans dizilerine Frankfurt'ta devam etti. Meydan, Frankfurt ve çevresinde yaşayan Türkler'in tıklım tıklım doldurduğu salonda, Kurtuluş Savaşı'na ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolu anlatırken, izleyicilerden Sözcü'ye büyük destek geldi. İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı eşliğinde, siyasi baskıyı ve sansürü simgeleyen Sözcü'nün beyaz sayfaları gösterildi.

ATATÜRKÇÜLER: SUSTURAMAYACAKLAR

Sözcü'ye yapılan operasyon hem konferansı düzenleyen He-ADD (Hessen Eyaleti Atatürkçü Düşünce Derneği) hem izleyiciler, hem de Sinan Meydan tarafından protesto edildi. He-ADD Başkanı Eren Tiryaki, konferansın açılış konuşmasında, “Atatürkçüleri korkutmak için, sindirmek için, baskı kurmak için Sözcü'ye operasyon yapılmıştır. Böylece Türkiye'nin tepkisini de ölçmek istiyorlar. Ülkenin en dürüst, en saygın gazetecileri ve yazarlarının yer aldığı Sözcü'yü susturamayacaklar” dedi.

 

KURTULUŞ SAVAŞI SÜRECİ VE SÖZCÜ

Ardından söz alan ve yaklaşık iki saat kürsüde kalan Sinan Meydan, kurtuluş savaşı süreci ve cumhuriyetin kuruluşunun ilk işaretlerinden başlayıp günümüze kadar gelen süreci anlattı. Meydan, “Şimdi Sözcü'ye operasyon yapıyorlar. Ben bu gazetede her Pazartesi Atatürk'ü anlatıyorum, onun yaptıklarını, eserlerini anlatıyorum. Onlar Mustafa Kemal Atatürk'ü itibarsızlaştırmamızı bekliyorlar. Sözcü'ye yapılan bu operasyon, Türkiye'ye yapılmıştır. Çünkü Sözcü, Atatürk karşıtlarına karşı bir direniş cephesidir. Bizi susturamayacaklar. Çünkü, biz Atatürk gibi, idam ipini boynumuzda taşıyoruz ve idam ipinden de korkmayız. Asla umutsuz olmayın, çok iyi bir gençlik geliyor” dedi.

YENİ BİR KUVVA-İ MİLLİYE

Sözlerinin sonunda yeni bir Kuvva-i Milliye hareketinin başlatılması gerektiğini belirten Meydan, şöyle devam etti:
“O zaman yine karşımıza yeni bir Kuvva-i İnzibatiye çıkarabilirler. Bunu bilerek hareket etmeliyiz. Tüm ayrılıklara rağmen inanları kutsal bir dava uğruna bir araya getirmeliyiz. Atatürk bunu başardı. O kutsal dava, vatandı. Bugün buna yine ihtiyaç var.”

Ardından Türk bayrakları eşliğinde İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı söylendi. Sözcü'ye destek mesajları verildi. Konferans sonunda Sinan Meydan kitaplarını imzaladı.

Bu haber toplam 1739 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.