1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Altını ıslatan çocuk başarısız oluyor

Altını ıslatan çocuk başarısız oluyor

Çocuklarda idrar kaçırma sorunu tedavi edilmediğinde, psikolojik sorunlara ve başarısızlıklara yol açabiliyor.

A+A-

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tarkan Soygür, idrar kaçırmanın her yaş grubunda çocuklarda, kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir sorun olduğu söyledi.

Normalde çocukların 4 yaşında idrar kontrolünü sağladığını belirten Soygür, idrar kaçırmanın hala çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir durum olduğunu ifade etti. Soygür, üniversitelerinde Çocuk Ürolojisi Kliniği'ne gelen olguların yüzde 40'ının idrar kaçırma şikayetini oluşturduğunu bildirdi.

Yapılan çalışmalarda "5 yaşındaki erkek çocukların yüzde 20'sinin, kızların yüzde 21'inin, yaşı 12 olan erkeklerin yüzde 5'inin ve kızların da yüzde 4'ünün hala gece idrar kaçırma sorunu yaşadığını" gösterdiğini belirten Soygür, "Hem gece hem de gündüz idrar kaçırma oranları ise kızlarda yüzde 6, erkeklerde yüzde 3,8 olarak tespit edildi" diye konuştu.

Soygür, çocukların şikayetlerinin sadece gece idrar kaçırma ile gece ve gündüz idrar kaçırma arasında seyreden bir durum olduğunu kaydetti.

İYİLEŞME AŞAMASINDA NE GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞILIYOR?

Çocuklarda altını ıslatmanın basit bir gelişimsel problem olabileceği gibi doğuştan olan bir anatomik problemden de kaynaklanabileceğini ifade eden Soygür, yaşla beraber altına ıslatma probleminin azalsa da iyileşmeyen veya iyileşme sürecinde hem anne-baba hem çocukta piskolojik problemlere neden olabileceğine dikkati çekti.

Bu problemle karşılaşan ailelerin öncelikle bu hastalığı kendiliğinden düzeltmeye çalıştığını ve başarılı olamadığını vurgulayan Soygür, şöyle devam etti:

SOSYAL ORTAMLARDA BAŞARISIZ OLUYORLAR

"Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş, hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler. Altını ıslatma
probleminin hem çocuk hem ailede sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarması tedavi gerekliliğinin en önemli göstergesidir. Tedavi edilmeyen çocukların sosyal ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Tedavide idrar kaçırmanın organik nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra psikolojik problemlerde ve okul başarısında hızlı bir düzelme ortaya çıkmaktadır."

BÖBREK HASTALIKLARININ HABERCİSİ OLABİLİR

Soygür, fiziksel ve psikolojik olarak birçok etkisi olan idrar kaçırma sorununun tedavisinin çok önemli olduğunu anlatarak, "Çocuklarda idrar kaçırma, alt idrar yollarının fonksiyonel bozuklukların sonucundan kaynaklanabileceği gibi böbrek yetmezliğine kadar götürebilen idrar yollarının bazı önemli hastalıklarının da belirtisi olabilir" uyarısında bulundu.

Bu haber toplam 2747 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.