1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Anneden ‘kadın doğum doktoru’ seçimi önerileri

Anneden ‘kadın doğum doktoru’ seçimi önerileri

"Bayramda tatildeyim 2 hafta sonra doğur!"

A+A-

Bir bebek beklediğini öğrenen kadın seçimlerle dolun upuzun bir yolun ilk adımındadır... Vereceği en önemli kararlardan biri de hamilelik ve doğum esnasında kendisine destek olacak profesyonellerin seçimine dair... Avrupa'da hamilelik takibi ve doğum ebeler tarafından da yapılabilse de bizde bu profesyonel ancak kadın doğum hekimi olabiliyor.

**

Son günlerde karşılaştığım hamilelerle konuşmalarımız sonra doktor seçiminin ne kadar kiritk olduğunu bir daha gördüm ve doğal doğumun önündeki "doktorun takvimi" engeline birkaç defa çarparak bu konu üzerinde düşünmek zorunda kaldım...

**

Yaz hamilelerinin "doktorun tatil takvimi" diye bir sorunu var...!

**

Bayramda tatile çıkacak olan o pek güvenilen doktor 8. Ayındaki gebesine şöyle diyor: "Bayramda burada yokum, istersen temmuzda alalım bebeği"... (Bu bana bir kasabın söylemini andırıyor; sinirden saçlarım dikiliyor...) Kimi doktor da yaz boyunca hafta sonları erişilebilir olmayacaklarını beyan ederek gebeleri sezaryene yönlendiriyorlar...

**

Hamile kadın kırılgandır; desteğe ve güvene ihtiyaç duyar, kendini ve doğacak bebeğini garantiye almak ister... Hamile kadın sadece tıbbi bilgiye muhtaç bir hasta değil aynı zamanda duygu durumu da dikkate alınması gereken hassas bir insandır... Bunu en başta doktoru bilse hiç fena olmaz öyle değil mi?

**

Gebeliğinizi öğrendiğiniz zaman doktorunuzu seçerken daha ilk başta detaycı olursanız sonraları canınızı sıkacak sürprizlerle karşılaşma olasılığınız azalabilir... Buyurun size bir doktor seçme kılavuzu...

*Doktorunuzu seçerken ilk görüşmede onun hamilelik ve doğumla ilgili felsefesini öğrenin. (Rutin uygulamalara bakışı, ağrıyla baş etme yöntemleri hakkındaki görüşleri, beslenme tavsiyeleri gibi sorularla bunu kolayca anlayabilirsiniz.)

*Ona doğumla ilgili istatistiklerini sorun.

*Doktorun titrinin ne olduğuyla sizin kişisel beklentilerinizin karşılanması arasında bir bağ olmayabilir bunu unutmayın.

* Annenizin, ablanızın ya da başka bir tanıdığınızın doğumunu yaptırmış olması doktorla ilgili yeterli referans değildir. Onların ve sizin süreçle ilgili beklentileriniz birbirinin aynısı olmayabilir. Beklentiler ve tatmin olup olmadıkları hakkında bilgi alın.

* Doktorunuzun iyi bir dinleyici olup olmadığına, tercihlerinizi, korkularınızı dikkate alıp almadığına dikkat edin.

*Size adınızla hitap edip etmediğine dikkat edin. ('Annesi' ya da 'tansiyonu yüksek olan gebe' ya da 'saat 13.00 muayenesi' şeklinde hitap ediyorsa oradan kaçın.)

*Doktorunuzla konuşurken onun sorulara ne cevaplar verdiği kadar bu cevapları nasıl verdiği de önemlidir. (Size karşı açık ve rahat mı, güven uyandırıyor mu, savunmacı ve sabırsız mı, yüzünüze mi yoksa bilgisayar ekranına mı bakıyor?)

* Son olarak da tahmini doğum tarihinizin 2 hafta önce ve 2 hafta sonrası için başka planları olup olmadığını sorun (38 ila 42. Haftalar arası)...

**

Ben hamileliğimin 34. Haftasında doktorumu değiştirdim... O zamana kadar gittiğim doktor bana bir kadın gibi değil bir sayı gibi yaklaşıyordu... Kendisi de doktor değil makine teknisyeniydi sanki... Benim ihtiyacım olan bana daha candan yaklaşacak, doğumla ilgili tercihlerimi kendi takviminden önde tutacak, beni endişelendirmeyip rahatlatacak bir doktordu... 34. Hafta geç gibi gözükse de tam istediğim gibi bir doktor bulabildim... Şimdi dönüp bakınca "iyi ki" diyorum.

**

Sevgili hamileler! Doktorunuzu her şeyi bilen, her şeyi çözecek bir tanrısal güç gibi değil de bir hizmet satıcısı olarak görün ve alacağınız hizmet hakkında bilgilenmenin sizin sorumluluğunuz olduğunu unutmayın... Bu hizmetle ilgili anlaşmazlıklarınız olduğu takdirde de doktorunuzu değiştirmekten çekinmeyin... Ayıp olmaz, merak etmeyin...

Damla Çeliktaban
HaberTürk

Bu haber toplam 3666 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.