1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AYM, Bekir Bozdağ'ı yalanladı

AYM, Bekir Bozdağ'ı yalanladı

AYM, Çoğulcu Toplum Partisi'nin kapatılmasına karar verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, "Parti kapatma devri bitti" demişti.

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nin partilerin hukuki durumlarına ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Haziran 2014’te İçişleri Bakanlığına dilekçe vererek tüzel kişilik kazanan Kadın Partisi’nin süresinde ilk büyük kongresini toplamadığı gerekçesiyle kendiliğinden dağılma hali ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi istedi.

KONGREYİ SEHVEN TOPLAMADILAR
Kadın Partisi ise Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı savunmada, büyük kongrenin sehven atlandığını belirterek, başsavcılığın talebi karşısında duyulan üzüntüyü dile getirdi. Parti savunmasında, “Sehven gerçekleşmiş bir atlama sonucunda kanuni süresi içinde büyük kongrenin yapılmayışı nedeniyle partimizin kapatılma tehlikesi ile karşılaşması hepimizi derinden etkilemiştir” dedi.

Talebi inceleyen Yüksek Mahkeme ise Siyasi Partiler Kanunu gereğince kuruluşundan itibaren iki yıl içinde ilk büyük kongresini toplamadığı ve zorunlu organlarını oluşturmadığı belirlenen partinin, kapatma talebinin kendilerine ulaşmasının ardından ilk büyük kongresini gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

'İRADE VARLIĞI OLUŞMUŞTUR'
AYM’nin daha önceki kararlarında, büyük kongrelerini süresinde yapmadıkları için haklarında dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlıklarının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi talebinde bulunulan partilerin, savunmalarının istenmesinden sonra da olsa büyük kongrelerini yapmalarının, siyasi ve hukuki varlıklarını devam ettirme yönünde bir iradenin varlığı olarak kabul edildiğine değinildi.
Yüksek Mahkeme, Kadın Partisi’nin kendiliğinden dağılma hali ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi talebini, Üye Muhammed Emin Kuz’un karşı oyu ve oy çokluğuyla reddetti.

ÇOĞULCU TOPLUM PARTİSİ’NİN HUKUKİ VARLIĞI SONA ERDİ
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kuruluşuna dair bildirisini 13 Mayıs 2013 tarihinde İçişleri Bakanlığına vererek tüzel kişilik kazanan Çoğulcu Toplum Partisi’nin de süresi içinde ilk büyük kongresini yapmadığını ve zorunlu organlarını oluşturmadığını iddia ederek kendiliğinden dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespit edilmesini istedi.

AYM tarafından yapılan incelemede, Siyasi Partiler Kanunu gereğince, kuruluşundan itibaren iki yıl içinde ilk büyük kongresini toplamak zorunda olan partinin bunu yapmadığı ve zorunlu organlarını oluşturmadığı belirlendi. Bu nedenle Çoğulcu Toplum Partisi’nin dağılmış sayılarak, hukuki varlığının sona erdiğine ve partinin tüm mallarının Hazineye geçmesine oy birliğiyle karar verildi.

BOZDAĞ: 'O DEVİR BİTTİ' DEMİŞTİ
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 5 Aralık 2014 tarihinde "Siyasi partilerin kapatılması devri kapandı" demişti. AYM'nin bu kararı, Bekir Bozdağ'ın bu sözünü yalanlamış oldu.  

Bu haber toplam 1755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.