1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkentgaz'dan bir vergi oyunu daha!

Başkentgaz'dan bir vergi oyunu daha!

Kızılay aracılığıyla Ensar Vakfı’na 8 milyon bağışlayan Başkentgaz’ın, 2016 yılında vergiden muaf tutulmayı sağlayan GYO statüsüne geçtiği öğrenildi. CHP’li Mahmut Tanal, Başkentgaz’ı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na şikayet etti.

A+A-

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı yaklaşık 8 milyon dolarlık bağışla gündeme oturan Başkentgaz'ın, asıl faaliyeti gaz dağıtımı olmasına rağmen 2016 yılında, kurumlar vergisinden muaf tutulmayı sağlayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) statüsüne geçtiği ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Başkentgaz’ın mevzuata aykırı şekilde elde ettiği GYO statüsünden çıkarılarak şu ana kadar ödemediği vergilerin tahsil edilmesi ve yaptırım uygulanması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu’nu (SPK) ayrı ayrı şikayet dilekçeleriyle başvurdu.  

DOĞALGAZ DAĞITIM İŞİ YAPIYOR AMA...

2013 yılında Ankara’nın doğalgaz dağıtım ihalesini alan Başkentgaz’ın, faaliyet alanı gayrimenkul olmamasına rağmen Şubat 2016’da ‘Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ statüsüne dönüştüğü belirlendi.

Başkentgaz’ın kazancı kurumlar vergisine tabi olmayan GYO statüsünü nasıl elde ettiği kafa karıştırırken, CHP’nin hukukçu vekillerinden Mahmut Tanal, 4 yıldır haksız şekilde GYO statüsünü kullanan Başkentgaz’ı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu’nu şikayet etti.  
Tanal, şikayet dilekçelerinde, 2013’te özelleştirme ile Ankara’nın gaz dağıtım işini üstlendiğini hatırlattığı Başkentgaz’ın, 2016 yılının Şubat ayı itibariyle GYO (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) statüsüne dönüştüğünü aktararak, “Ana faaliyeti doğalgaz dağıtımı olan şirketin, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsüne geçmesi yasaların emredici hükümlerine aykırıdır. Gayrimenkul Yatırım Ortakları yalnızca gayrimenkuller ve bunların projelerine ilişkin faaliyetlerde bulunabilmektedir” dedi.

MEVZUAT HÜKÜMLERİNE AYKIRI

Dilekçede, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5’inci maddesinin 1 Nolu fıkrasının (d) bendi uyarınca, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının kazançlarının kurumlar vergisinden istisna olduğunu, ayrıca 2009/14594 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile gayrimenkul yatırım ortaklıklarının kazançları üzerinden yapılacak olan (bu kazançlar dağıtılsın dağıtılmasın) stopajın oranının da yüzde sıfır olarak belirlendiğini anlatan Tanal, “Görüldüğü üzere ‘Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’ statüsü şirketlere ciddi boyutta bir vergi muafiyeti sağlamaktadır. Asıl faaliyeti gaz dağıtımı olan şirkete GYO unvanı verilmesi mevzuat hükümlerine açıkça aykırıdır. Bu durum şirketin lehine ancak devletin ve kamunun zararınadır” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURULMASI İSTENDİ

CHP’li vekil Mahmut Tanal, Sermaye Piyasası Kurulu’na yaptığı başvuruda, Başkentgaz’ın GYO statüsüne geçmesinde herhangi bir usulsüzlük olup olmadığının, GYO statüsünde faaliyetlerine devam ederken şartları yerine getirip getirmediğinin araştırılmasını talep etti.

Tanal, SPK’dan şikayet ettiği Başkentgaz’ın (Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.) “Sermaye Piyasası Kanunu’nun 88. maddesi kapsamında denetlenmesini, mevzuatlara aykırı olarak statü değişikliğine giderek yasadışı imtiyazlar sağlayan firmanın GYO statüsünün 2016 yılından itibaren iptal edilmesini, Başkentgaz hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasını” istedi.

CHP'Lİ TANAL, VERGİLERİN TAHSİL EDİLMESİNİ TALEP ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, ayrı bir şikayet dilekçesiyle başvurduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ise “Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin mevzuatlara aykırı olarak gerçekleştirmiş olduğu statü değişikliğinin iptali ile GYO statüsünden çıkarılmasını, 2016 yılı Şubat ayından itibaren sebep olduğu vergi zıyaının tespit edilerek Başkentgaz’dan tahsili ile hazineye kazandırılmasını, mevzuatlara aykırı olarak statü değişikliğine giderek vergi zıyaına sebep olan Başkentgaz hakkında gerekli idari yaptırımların uygulanmasını ve “Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” statüsünün ve bu yol ile kazandığı tüm imtiyazların 2016 yılından itibaren geçerli olmak üzere iptalini” talep etti.

01.jpeg

02.jpeg

Bu haber toplam 1165 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.