1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bıçak Kemiğe dayandı

Bıçak Kemiğe dayandı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Libya da birkaç şehit” sözlerini "İdlib de, Suriye de Libya da mehmetçiğin kesip attığı tırnak olamaz” diye eleştirdi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Libya da birkaç şehit” sözlerini “Şehide kelle diyen zihniyet yeniden hortladı” diye eleştirerek, “İdlib de, Suriye de Libya da mehmetçiğin kesip attığı  tırnak olamaz” dedi.

Öztrak, CHP Tekirdağ Kongresinde konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun Divan Başkanlığını yaptığı kongreye CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Edirne İl Başkanı Fevzi Bekcanlı’nın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Saray Belediye Başkanı Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Kuşoğlu'nun yardımcısı Metin Işık da katıldı.

Kongrede Mehmet Ali Işıkgör, il başkanlığı görevini Zeynel Şener Saygın'a devretti.

Öztrak, İdlib’de şehit olan askerleri anarak başladığı konuşmasında, büyük kurultayda CHP’nin iktidar kadrolarının seçileceğini belirterek, “37. Kurultayımız baharı yaz edecek CHP İktidarının önünü açacaktır” dedi.

Yerel seçimlerde Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde gerçekleşen ittifak ile “demokrasiden, haktan hukuktan yana olanları bir araya getirdiğini” ifade eden Öztrak, “2014’de, belediyelerimiz ülkedeki her 100 vatandaştan 12’sine hizmet verirken, şimdi her 100 Vatandaştan 46’sına hizmet veriyoruz. Bu elbette büyük bir başarıdır. Büyük başarılar beraberinde büyük sorumluluklar getirir” diye konuştu.

Öztrak şöyle devam etti:

“Milletimiz artık ülkeyi yönetenlerden umudunu kesmiş. Dertlerine derman, Kendisine sığınacak yer arıyor. Milletin dertlerine derman olacak, sinesinde huzur bulunulacak adres CHP’dir. Artık hepimiz iktidar olma ciddiyet ve sorumluluğuyla hareket edeceğiz.

Bıçak, milletimizin kemiğini deliyor. Bir yanda yaşanan ekonomik buhran, diğer yanda Suriye’de büyüyen ateş çemberi, milletimizi bunalttıkça bunaltıyor. Saray iktidarı ise millete sırtını dönmüş, Milletin gerçeklerinden kopmuş, debdebe, şatafat, israf, kibir bir avuç saray sosyetesinin alamet-i farikası olmuş. Sarayın beceriksiz damadı geçen yıl başında, 2,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayacağız diye söz verdi. Bıraktık 2,5 milyon yeni işi; 2019’da işi, gücü olan 924 bin vatandaşımız işini kaybetti. Beceriksiz damadın elinde işsizlerimizin sayısı 95 ülkenin nüfusunu aştı. Ama saray sosyetesi ve akraba-i taallukatı için İşsizlik diye bir sorun yok.”

Türkiye’nin bugün daha önce görmediği bir ekonomik buhranı yaşadığını belirten Öztrak, “Çaresiz vatandaşlar valilik önünde kendini yakıyor, millet, devleti yöneten saray iktidarına canıyla İhtar çekiyor. Sarayın gözleri milletin dertlerine kör, kulakları sağır, dilleri ise lal olmuş” dedi.

Dış politikada iktidarın “Washington ve Moskova arasında pinpon topu gibi gidip geldiğini” ifade eden Öztrak,  “Bu hataları yüzünden yüzlerce askerimiz şehit düştü. Mehmetçiklerimizi idlib’de, ne olduğu belli olmayan unsurlara siper ediyorlar. Hani İblid’de harekatımız an meselesiydi Suriye drdusu ay sonuna kadar çekilecekti?” diye sordu.

 

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Libya da birkaç şehit” sözlerini de şöyle eleştirdi:

“Şehide kelle diyen zihniyet yeniden hortladı. Ayıptır, yazıktır, Günahtır. Benim mehmetçiğimin canı bu kadar mı ucuz? Açık söyleyeyim. İdlib de, Suriye de Libya da mehmetçiğin kesip attığı tırnak olamaz. Devlet hayal aleminde yönetilmez; devlet akılla yönetilir.”

”İKTİDARIN SİYASETİ ÇÖZÜM OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

CHP kurultayının ana temasının iktidar olmak olduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ise "Ülkenin 18 yıllık iktidardan kurtulmasını hep birlikte başaracağız. Bu iktidar döneminde maalesef Türkiye'nin hemen hemen hiçbir sorunu çözülmemiştir. İktidarın siyaseti çözüm olmaktan çıkmıştır.  Türkiye'nin bu şekilde devam etmesi mümkün değil. Bunların hepsini çözecek olan CHP'dir. CHP'liler sizden başka umut yok. Halk bu dönemde özellikle bizden iktidar olmamızı ve çözümler üretmemizi bekliyor" dedi.

 

BAŞKAN AKAY: BU ÇATI ALTINDA AYRILIK NEDİR BİLMEDİM

Kongrede konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay konuşmasına “Çerkezköy Belediye Başkanı sıfatını 2. defa elde etmiş bir kardeşiniz olarak buraya geliyorum” diyerek başladı. CHP ailesinin fertleri olarak bir arada bulunduklarını sözlerine ekleyen Vahap Akay, asıl dertlerinin ve uğraşlarının partilerini iktidara ulaştıracak çalışmalar olması gerektiğini dile getirdi. Akay,  “Derdimiz tasamız partimizin 2019’da 4 belediyeyi nasıl kaybettiğini düşünmek ve bu hataların nasıl yapıldığını konuşmak olmalıydı. Ancak birlik ve beraberlik nutukları atarak, ayrılıkları ayrışmaları konuşarak ayrışmalardan uzak olalım diyerek ayrıştırmanın feriştahını yapan bu kürsüden konuşanlara sesleniyorum. Bu çatı altında hiçbir zaman ayrılık nedir, ayrıcalık nedir bilmezdim. Bir tarihten sonra öğrendik bunları. Maalesef birileri CHP’yi nasıl iktidara getiririz, nasıl mücadele ederiz demek yerine ‘ben CHP’den nasıl sebeplenirim. Kendime nasıl siyasi bir cephe elde ederimin’ maalesef çalışmasını yaptılar.” diyerek eleştirilerde bulundu.

“İKTİDARI KAZIYA KAZIYA ELDE ETTİK”

Ayrıştırıcılık yapanlara eleştirilerini Çerkezköy’de CHP’nin ilçe örgütü ile verdikleri iktidar mücadelesini örnek göstererek devam ettiren Vahap Akay, “Bugün bahsettiğim kişiler bazı sıfatlarını CHP üzerinden elde etmiş olabilirler. Fakat bu gidiş doğru bir gidiş değil. Bugün burada CHP’nin Çerkezköy ilçesinde 15 bin farklardan 5 bin fark atarak yerel iktidarı kazanan bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Biz bunları Çerkezköy’deki emekçi örgütümüz ile yaptık. İktidarı kazıya kazıya elde ettik. Birlik beraberlik dayanışma nasıl sağlanır bunları sağlayarak buralara geldik. Ayrışmaları, kavgaları bir kenara attık yüzde 50’nin üzerinde oy ile CHP’nin Çerkezköy’deki bayrağını dalgalandırdık.” İfadelerini kullandı.

“SİYASİ GELECEK HESAPLARINI YAPMA ADRESİ BU MİKROFON DEĞİLDİR”

6 seçim geçirdiğini ve belediye başkanı olarak bütün çalışmalarda yer aldığını sözlerine ekleyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Birileri bütün Tekirdağ’ı kendilerine göre dizayn etmeye kalkmasın. Dizaynın sahibi 600 tane il kongre delegesi. İster aday çıkartır, isteğini yazar. Hiç kimse delegenin özgür iradesi üzerinden konuşmaya çabalamasın. Yön vermeye çalışmalar benim dediğim olsun demeler Tekirdağ’da yerel seçimlerde kayıplara neden oldu. Kapaklı, Süleymanpaşa, Marmaraereğlisi ve Hayrabolu’yu kaybettik. Ben ayrışmaların ne olduğunu birilerinden öğrendim ancak o ayrıştırmaları yapmadım ve partideki herkesi birbirine yaklaştırmak için çalıştım. Kişilerin siyasi gelecek hesaplarını yapma adresi bu mikrofon değildir. Bir daha olmamasını temenni ediyorum. Bir tek yolumuz var 2023’de CHP’nin iktidarı için beraber çalışmak ve ardından 2024’de 12-0’ı bir daha sağlamak” ifadeleri ile konuşmasını tamamladı.

 

YENİ YÖNETİM

Konuşmaların ardından delegeler sandık başına gitti. Saat 17.00'ye kadar süren oy verme işlemenin ardından seçimlere tek liste ile giren Şenel Zeynel Saygın İl Başkanlığına seçildi. Şenel Zeynel Saygın başkanlığındaki yeni yönetimde; Halil Akın, Ahmet Aldoğan, Kemal Armutlu, Hasan Aydık, Oğuz Aydın, Cenk Boduç, Hasan Bulut, Mehmet Bulutlar, Nesrin Cabbar, Engin Camcı, Oğuz Çakmak, Oral Çelikkol, Emel Değirmenci, Cem Gençtürk, Sabri Işık, Özlem Kaplan, Birgül Kemiksiz, Telat Keskin, Ali Kılıç, Arslan Kıray, Okan Kutlar, Selahaddin Milli, Süleyman Mutlu, Filiz Öregen, Meral Özdemir, Fethi Özüyaman, Birol Öztürk, Ali Özyürek, Yasutay Sağdıç, Melike Sezgün, Şenol Özgür Taşmerdivenli, Abdül Taşyasan, Vedat Turunç, Hüseyin Uysal, Mustafa Yalçın ve Ersin Yavuz yer aldı.

KRTTV

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.