1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bülent Arınç'a bir hatırlatma!

Bülent Arınç'a bir hatırlatma!

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in FETÖ'den beraat ettiği davayla ilgili "Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Kaynak: Bülent Arınç'a b

A+A-

güboyu gazetesi yazarı fatih ergin köşesinde bülent arınçla ilgili olarak bir yazı kaleme aldı 

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in FETÖ'den beraat ettiği davayla ilgili "Ekrem Yeter ile ilgili bizim açımızdan o dosya dolu bir dosyaydı. Karara itiraz ettik, bozulacağını düşünüyorum. Dosyada ciddi deliller vardı" ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç, Kocaman'ın bu sözleri üzerine Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Arınç yaptığı açıklamada, "Sayın Başsavcı açıklamalarınız her haliyle yanlıştır. Hukuk kurallarına ve etik kurallara aykırıdır" dedi ve Kocaman'ın açıklamasının "haysiyet cellatlarına malzeme verdiğini" söyleyerek, "Siz yargıyı ve adaleti temsil ediyorsunuz. Adli konu üzerinde isim ve olay zikrederek sübjektif görüş beyan edemezsiniz" dedi.

Arınç söyledikleri ile teknik ve etik yönden haklıdır veya değildir. Bu konuya girmeye hiç gerek yok. Zaten Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, söz konusu açıdan bir değerlendirmede bulundu ve Başsavcı Kocaman'a sahip çıktı.

İşin bence asıl çarpıcı yanı, "Dinime dahleden bari Müselman olsa" deyimini akıllara getirmesidir. Başsavcı Yüksel, Kocaman Arınç'ın eleştirileri karşısında "Dinime dahleden Müslüman olsa" demiş midir bilmiyoruz ama biz bu köşeden diyelim!

Öyle ya; FETÖ'nün TSK'ya kurduğu Balyoz kumpasında, hükümetin en tepesindeki isimlerden biri olarak ve henüz yargı süreci sürerken "Türkiye bağırsaklarını temizliyor" diyen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman değildi!

Arınç o günlerde, bağırsak örneği ile kumpasa sahip çıkarken, bu tavrının bulunduğu konum nedeniyle yargının siyasi iktidarın baskısını hissetmesine neden olabileceğini düşünmek gibi bir hassasiyet içerisine hiç girmedi.

Evet, girmesine gerek yoktu, zaten yaşanan bir kumpastı ve sonucun ne olacağı da belliydi. Ancak Arınç, Başsavcı Kocaman'a etik hatırlatması yaptı ya, ben de kendisine geçmişinden örnek vermenin etik olacağını düşünüyorum.

Kocaman'ın "haysiyet cellatlığına malzeme verdiğini" söyleyen Arınç, FETÖ'nün kumpaslarına bir hükümet yetkilisi olarak açıktan alkış tutarken, haysiyet cellatlığını kutsuyordu oysa! Arınç, çok yanlış sübjektif görüş beyanı arıyorsa, kendi siyasi geçmişine bakabilir! Dün FETÖ kumpaslarını savundu, bugün açıklamaları ile FETÖ'cüleri aklıyor, masumlaştırıyor.

Elbette 15 Temmuz sonrasında kamudan yapılan ihraçlarda yanlışlar var, adaletsizlikler var. FETÖ borsasının oluştuğunu AKP çevreleri bile kabul ediyor. Ancak Arınç'ın derdi bu yanlışlar değil.

Gayet bilinçli bir şekilde, FETÖ'cülüğü tescilli olanları savunuyor. Eline silah almamış insanların terör örgütü üyesi olmakla suçlanmalarının "garip" olduğunu, akıllara nakşetmeye çalışıyor. Yaptığı açıklamalar da tam da FETÖ'nün işine gelecek cinsten. FETÖ bu iş için özel birini seçse, ancak bu kadar sinsi bir algı çalışması yaptırabilir!

Malum, Arınç AKP-FETÖ kavgası öncesinde Pensilvanya'ya giderek FETÖ ele başı ile görüşmüş ve kendi deyimiyle de, "Erdoğan'ın sevgilerini" götürmüştü. Şimdi ise FETÖ'nün sözde mağduriyetini kamuoyu önünde, "iktidarın vicdanı" kimliğinde ifade ediyor. Durumdan vazife mi çıkarıyor yoksa durum ile ilgili vazifeli mi? FETÖ ile mücadelenin selameti ve millî bekanın temini için araştırılmalı!

Son olarak bir hatırlatma ile noktalayalım; 2006'da AKP iktidarı Terörle Mücadele Yasası'nda bütün itirazlara rağmen bir değişiklik yaptı ve böylelikle devlet sadece eli silahlı yapıları terör örgütü kabul etmeye başladı. Bu düzenlemenin FETÖ'nün isteği ile yapıldığını en iyi Arınç bilir. Sahi Sayın Arınç, FETÖ bu düzenlemeyi niye istemişti?

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.