1. HABERLER

  2. GAZİANTEP HABER

  3. Çalıştaydan altın öğütler

Çalıştaydan altın öğütler

Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep TargeT Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğiyle düzenlenen “Endüstri 4.0” konulu çalıştay Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt moderatörlüğünde yapıldı.ALTIN ÖĞÜTLER

A+A-

Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt, Gaziantep’in üretimde öncü şehir olarak yapması gerekenleri sıraladı…

 Bozkurt, “Gaziantep yarattığı çok önemli gelişmenin bilincinde olarak bugün birim başına 1,5 dolar olan ihracat değerinin 3,5-4 dolara çıkarılması için mevcut yapının açık yürekle sorgulanması gerekir. Bir diğeri tarihsel anlamda çevresinde yakaladığı fırsatın uzun dönemde geleceğini güven altına almak için nasıl zenginleştirileceğinin simülasyonlarını yaparak bir gelecek planı konusunda siyasi irade girişimciler , Sivil Toplum Örgütleri, üniversiteler daha doğrusu ekonominin bütün aktörlerinin belli bir stratejiyi meşrulaştırması adımıdır. Bir başka nokta dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek varsayımlarımızı sorgulamak ve dinamik bir yüzleşmeyle eksiklerimizi tamamlamak üstün yanlarımızı geliştirmek ve Endüstri 4.0’ın yarattığı bin yılın fırsatını tam zamanında değerlendirmektir” diyerek sözlerini tamamladı.

KAPLAN: GELİŞİMİN FARDINDAYIZ

Toplantıda söz alan Halıcılar Derneği Başkanı Selahattin Kaplan kendilerinin en ileri teknolojileri transfer ettiklerini bu konuda girişimcilerin yarış halinde yatırım yaptığını belirterek son iki yıldır dünya piyasalarında yaşananların kar marjlarımızı düşürdüğünün farkındayız. Kendi aramızda geleceği güven altına almak için tartışıyoruz ama bu tartışmaları daha ileri götürmemiz kuşkusuz gereklidir saptaması yaptı.

ÇOBAN: EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Şölen Çikolata ARGE ve İnovasyon Genel Müdürü Erdoğan Çoban kendi sektörlerinde kullanılan dünyadaki en ileri teknolojileri işletmelerine getirdiklerini belirterek “Biz Endüstri 4.0’a kendimizi hazırladık. Ve bundan böyle sürekli ARGE çalışmalarını geliştirerek rekabette doğru bir konumlama yapacağız” dedi.

TUĞSUZ: ELEKTRİKLİ ARAÇLAR ÖNEMLİ

Çiltuğ Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Can Tuğsuz “Başka ülkelerde örneğin Kanada’da firmaların elektrikli araçlar geliştirerek dünyanın kaderini değiştirmek istediklerini belirterek “Bizimde elektrikli araçlar gibi büyük projelerin arkasına takılarak hem kendi kaderimizi hem de dünyanın kaderini değiştirme iddiasında olmamız gerekir” önerisinde bulundu.

ÜNVERDİ: AKILLI SANAYİ ODASI

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, “2000 yılından beri sanayi odasında görev yapıyorum. Şu an milletvekilimiz ve Gaziantep Sanayi Odası Eski Başkanımız Nejat Koçer zamanında dünya gazetesi köşe yazarlığı yaptığı dönemde ‘Marka Şehir Gaziantep’, ‘İnovasyon Mazisi, ‘Akıllı Sanayi Odası’ projelerini olgunlaştırdık. Eminim bunların içinde sizlerin de payı vardır. Bu projeleri şu anki başkanımız Adil Konukoğlu ile hızlandırdık. Bugün bakıyorum sanayi 4.0 denen olgunun altında yatan bileşenlerde bu projelerimiz var. Bu bağlamda sanayi 4.0 kavramını özümsemiş bir odayız” diye konuştu.

KARAR ÇIKTI

GTO Temsilcisi ve Gaziantep TEKNOPARK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Değer” Emek yoğun üretimlerden sıçrama yapabilmemiz için eğitim alanında ciddi bir seferberlik ihtiyacına vurgu yaparak odanın eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aktardı.” Çalıştayda özetle ekonominin bütün aktörlerinin, siyasi idarenin, girişimcilerin sivil inisiyatiflerin ve üniversitelerin proje odaklı çalışmalara ağırlık vermesi ve bu konudaki etkinliklerin artırılması ortak kararına ulaşıldı. HABER MERKEZİ

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.