1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. CHP: İki doğru, bir yanlış...
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP: İki doğru, bir yanlış...

A+A-

Ana muhalefet partisi CHP, kurultay sonrası kazandığı dinamizmi hayatın her alanına taşımaya çalışıyor. CHP'nin birçok milletvekili, Temmuz ayının sıcağına rağmen sahada çalışma yapıyor. Milletvekillerinin yaptığı çalışmalar, haber merkezimize hergün fotoğraflarıyla birlikte geliyor. Bu; CHP açısından olumlu bir gelişme... 

ŞEMDİNLİ'YE GİTMEK...

Bugün sizinle milletvekillerinin "bireysel çalışmaları"nı değil, CHP'nin doğru ve yanlış bulduğum üç politikasını paylaşmak istiyorum. 

CHP'nin yaklaşık 15 gün boyunca çatışma yaşanan Hakkari - Şemdinli Bölgesi'ne -biraz geç de olsa- gitmesi doğru bir politikaydı. İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel'in sorumluluğundaki heyetin bölgede yaşayan yurttaşlarla görüşmesi, sorunları kamuoyuna taşıması ve partisinin Kürt sorununun çözümü için duyarlı olduğunu hatırlatması"farkındalık" yarattı. CHP'nin bu tür olağanüstü durumlarda hemen refleks gösterebilme yeteneğini kazanması gerekiyor. Şemdinli ziyareti bu açıdan önemliydi. Keza; Malatya'da alevi bir aileye yapılan saldırı sonrası bölgeye giden milletvekilleri de aynı refleksi göstererek muhalefetin nasıl yapılması gerektiğini ortaya koymuştu.

PARTİLERİ TBMM'YE ÇAĞIRMAK

CHP'nin son dönemde desteklediğim bir diğer politikası ise şu: Hakari - Şemdinli bölgesinde yaşanan çatışmalarda sekiz askerin şehit olması sonrası bölgeye giden ve halkın nabzını tutan CHP, parlamentoda grubu bulanan partileri "olağanüstü toplantı"ya çağırdı. AKP'nin koltuk değneği haline gelen MHP, bu çağrıya olumsuz yanıt verdi. İktidar partisi AKP ise "Meclise gelmeyecekleri"ni açıkladı. Günlerden bu yana süren tartışma; AKP'nin parlamentoya en küçük bir saygısının dahi kalmadığını gösterdi. AKP iktidarı, Başbakan'ın kaprisi yüzünden,sırf CHP davet ediyor diye, parlamentoya gelmekten vehesap vermekten kaçan bir konuma düştü. CHP, AKP'nin parlamentodan kaçtığını her alanda anlatabilmeli ve iktidarın hesap vermekten neden çekindiğini toplumsal bir sorgulamaya dönüştürmelidir. 

YEREL SEÇİM

CHP'nin üst üste yaptığı iki siyasal atağa gölge düşüren ve yanlış bulduğum politikası ise "yerel seçim"e ilişkin tavrı... 

Bir önceki yazımda, AKP'nin yerel seçimi 2014 yerine 2013yılının Kasım ya da Aralık ayında yapmak istediğini yazmıştım. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, birkaç gün önce "Yerel seçimi 2013 yılının Kasım ya da Aralık ayında gerçekleştirmek için çalışıyoruz" dedi. Böylece, AKP'nin politikası resmi ağızlarca da doğrulandı. 

Buna ilişkin tartışmalar sürerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "Yerel seçimlerin takviminin öne alınmasına sıcak bakmıyoruz. Seçimler 2014 yılının Mart ayında yapılmalıdır" dedi. 

Doğrusu ben bu açıklamanın mantığını kavrayamadım. CHP eğer bu politikayı sürdürürse, "Seçimden kaçan parti" görüntüsü verir. Bu görüntü, CHP'nin yerel seçimdeki iddiasını kaybetmesine neden olur. 

CHP HAZIR OLMALI

CHP sadece "erken yerel seçim''e değil Cumhurbaşkanlığı seçimine de hazır olmalıdır. AKP iktidarı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde alacağı tavrı, yerel seçim sonuçlarına göre belirleyecek. AKP, yerel seçimde istediği sonucu alamadığı taktirde, Cumhurbaşkanı'nı Meclis'in seçmesi gündeme gelecek. CHP'nin hazır olması gereken bir diğer gelişme ise şu: AKP iktidarı, 2013 yılında sadece yerel değil, genel seçime de gidebilir. Yani; 2013 yılında hem yerel, hem genel seçim yapılabilir. CHP'nin bu koşullarda "Seçimler takvimine göre yapılsın" deme lüksü yok... 

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1465 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.