1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. CHP lideri doğru olanı yaptı
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP lideri doğru olanı yaptı

A+A-

CHP Gençlik Kolları MYK'sında görev yapan 14 gencin "olağanüstü kurultay'' kararı alması ana muhalefet partisinin bazı genel başkan yardımcıları ile milletvekillerini harekete geçirmişti. Genel başkan yardımcıları ile milletvekilleri, üzerlerine hiç de vazife olmadığı halde gençlerin bu kararına müdahale etmeye ve kurultay kararından vazgeçirmeye çalışmışlardı.

CHP'nin işgüzar yöneticilerini bir önceki yazımızda eleştirdik ve "Kurultaydan neden korkuyorsunuz? Gençlerin kendi aralarında verdiği bir karara neden müdahale ediyorsunuz?" diye sorduk. Aynı yazıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bazı kişiler tarafından yanlış yapmaya sürüklenmek istendiğine vurgu yaptık.

Salı günü saat 17.00'de kaleme aldığımız bu yazı, aynı gün yankısını buldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay kararı alan CHP Gençlik Kolları MYK'sındaki 14 gencin temsilcilerini makamında kabul etti.

Saat 21.30'da gerçekleşen görüşmeye, gençleri temsilen dört üye katıldı. Sohbet ortamında gerçekleşen görüşmede gençleri dinleyen Kılıçdaroğlu, "Sizin kendi iradenizle aldığınız bir kararı hiç kimse değiştiremez. Buna izin vermem. Hiçbir milletvekili ve genel başkan yardımcısı kurultay kararınızı geri almanıza yönelik bir baskı yapamaz" dedi. Kılıçdaroğlu, aynı görüşmede gençlere şunu da söyledi:

"Kendi aranızda konuşun, karar verin... Eğer kurultaya yönelik bir eğilim çıkarsa, kararınızı alın. Kurultay sürecinde, hukuki bir sorunla karşılaşmamak için Hukuk İşleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'dan da destek alın...''

CHP lideri, o görüşmede gençlerin kendilerini özgür hissetmesi ve "iradelerine yönelik bir baskıya izin vermeyeceğini göstermek'' için şunu da dile getirdi:

"Eğer kurultay kararınız kesinleşirse, tarihi bana da bildirin. Kurultayınıza gelecek ve konuşacağım."

Saat 22.15 sıralarında Kılıçdaroğlu'nun yanından ayrılan gençler, CHP liderinin bu tavrı karşısında rahat bir nefes aldı. Zira; kurultay kararının gündeme gelmesinin ardından genel başkan yardımcısı / milletvekili baskısından bunalmışlardı. Gençler, kendilerini rahatlatan bu görüşmeyi, kurultay isteyen gençlik kolları il başkanlarıyla da paylaştı. Kurultay isteyen 60 il başkanı süreçten haberdar edildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, aynı tavrı çarşamba günü de gösterdi. Salı gecesi gençleri odasında kabul eden Kılıçdaroğlu, ana kademe MYK toplantısında da net tavır koydu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, Kılıçdaroğlu'na yapıcı bir tavırla seslendi. Onanç, "Eğer izin verirseniz, Gençlik Kolları'ndaki gerilimi sona erdirebilirim. Gençleri bir araya getirerek sorunun çözümü için yardımcı olabilirim'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu söz üzerine "Sürece ben el koydum. Bu işe hiçbir milletvekili ve genel başkan yardımcısı karışmayacak. Gençler ne yapacaklarına kendileri karar verir. Süreçle kendim ilgileneceğim. Genç arkadaşları da çağıracak ve konuşacağım" ifadesini kullandı.

Çok değil; daha bir gün önce gençleri arayan, baskı yapan, iradelerine ipotek koymaya çalışan bazı genel başkan yardımcıları ise bu sözler karşısında seslerini dahi çıkar(a)madı!

Oysa ki; çok değil daha 24 saat önce, özerk bir yapı olan Gençlik Kolları'nı biçimlendirmeye çalışıyor, gençleri odalarına çağırarak üzerlerinde baskı kuruyorlardı! Ana kademe il başkanlarını arayıp "Sakın imza toplattırmayın, kurultaya izin verdirtmeyin" diyen işgüzar genel başkan yardımcıları, Kılıçdaroğlu'nun tavrını görünce, nedense sessizliğe bürünüyordu!

Neyse; lafı uzatmayalım...

Kılıçdaroğlu geride bıraktığımız 48 saat içinde "liderliğini pekiştiren'' iki doğru hamle yaptı. Bunların ilki, kişisel twitter adresini teslim ettiği Ali Haydar Fırat'ı görevden uzaklaştırmasıydı.

Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan Toprak'ın danışmanlığını da yapan Fırat'ın Fethulah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Bugün Gazetesi muhabirleri ile yakın ilişkisinden rahatsız olduğu biliniyordu. CHP lideri, katıldığı bir etkinlikte çalan müzik aleti "tulum''u "gayda" olarak yazan Ali Haydar Fırat'ı affetmedi. Kılıçdaroğlu, sosyal medyada alay konusu yapılması üzerine Fırat'ı görevden uzaklaştırdı.

Fırat, Kılıçdaroğlu'nun kişisel twitter adresinden bir süre önce de "Allahtan korkmuyorsanız, Mustafa Kemal Atatürk'ten korkun'' diye yazmış ve CHP liderini yine zor durumda bırakmıştı. Kılıçdaroğlu, sosyal medyada on gün içinde iki kez alay konusu yapılmayı hazmedemedi. Kişisel twitter hesabını kullanan Ali Haydar Fırat'ı uzaklaştırarak, partililere de mesaj verdi!

Kılıçdaroğlu bu mesajını, çarşamba günü yapılan MYK toplantısında daha da netleştirdi. Tüm genel başkan yardımcılarına "Üzerinize vazife olmayan işlere karışmayın'' dedi.

Sanırız bu iki olaydan herkes gereken dersi çıkarmıştır...

Umarız Kılıçdaroğlu, bu ''kararlı'' tavrını her zaman gösterir...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1149 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.