1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: "Erdoğan'ın avukatlarının..."

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: "Erdoğan'ın avukatlarının..."

Ben istediğim gibi para harcarım kimseye de hesap vermem diyorlar. Toplanan para fakir fukaranın parası, bu para nereye harcandı? Neden parlamentonun iradesi çöp sepetine atıldı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te devam eden bütçe görüşmelerinde konuştu. Man Adası tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarının araştırılmasını istedi.

2020 Bütçe Görüşmeleri TBMM'de devam ediyor.

Bütçe Görüşmeleri kapsamında Meclis kürsüsünde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütçe ve ekonomiye yönelik eleştirilerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine de sert bir dille tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde;

"Buraya gelip bütçeyi sunan bir devlet memuru. Arkasında millet yok. Bu sizin vicdanınıza sığıyor. Hani biz demokrasi, Milli irade diyorduk. Buraya Recep Tayyip Erdoğan’ın gelip sunması lazım ama kendisi burada yok bir memur çıkıp sunum yapıyor. Sizler vicdan sahibiyseniz buna dur demelisiniz. Bu bütçe 82 milyonun bütçesi.

Sistem değişti. Eski’den Cumhurbaşkanı yurtdışına gittiğinde yerine Meclis Başkanı geçerdi, şimdi de yerine bir memur bakıyor. Hani Milli irade nerede?

2018 kesin hesabın sonuçları, 2020 önümüzdeki yıl öngörülen hedefler. Buradan ne kadar vergiler toplanacak ne kadar harcama yapılacak. Parlamento bu yetkiyi yürütme organına verirken anayasal ve yasal sınırları dikkate alıyor. Anayasanın bir maddesi var, merkezi yönetimin bütçesiyle verilen ödenek harcanabilecek tutarın sınırını gösterir."

"2018 yılı Sayıştay raporları. Sayıştay, TBMM’ye bağlıdır, TBMM adına bütçe harcamalarını denetler. Bizim verdiğimiz yetkiyi acaba yürütme organı doğru kullanıyor mu diye rapor yazar."

"SAYIŞTAY DİYOR Kİ BEN CEZA VEREMİYORUM"

"2018 yılı Merkezi yönetim hükümet bütçesiyle ilgili olarak 63 milyar 295 milyon 717 bin 486 TL denek üstü harcama tespit edilmiş. Bu harcamaların onaylanması hususu yüce Meclis’e bırakılmıştır. Anayasaya sınır getirdi ödenek üstü harcama yapamazsın cezalandırılırsın diyor.

Ben istediğim gibi para harcarım kimseye de hesap vermem diyorlar. Toplanan para fakir fukaranın parası, bu para nereye harcandı? Neden parlamentonun iradesi çöp sepetine atıldı.

Sayıştay diyor ki ben ceza veremiyorum, saptadım ödenek üstü harcamayı takdiri size bırakıyorum diyor. Evinize gidip başınızı yastığa koyduğunuzda fakir fukarayı düşünün.

Bir olay olur. Bütçenin dışında bir ek ihtiyaç olur, borçlanma olur. Yüzde 2’yi aşmayacak şekilde ödenek üstü harcama yapılabilir. Kaç aşıldı yüzde 7. Siz demeyecek misiniz, ne oluyor bize, bizim irademizi yok sayıyor yürütme organı?"

"HANİ TÜRKİYE’NİN ŞAN VE ŞEREFİNİ KORUYACAKTIN?"

"Bir başka garabete daha değinmek istiyorum. Madem samimi bir konuşma yapacağız. Kanun için dediler ki yürütme organı artık kanun tasarısı getirmeyecek. Dünyanın hiçbir ülkesinde milletvekilleri kanun hazırlamaz. Kanunu bürokratlar hazırlar.

98 maddelik kanun meclisten geçti. 29 kanun bir KHK’yı ilgilendiriyor. 29 kanunu parlamentoda bilen bir tek milletvekili bile yoktur. Bundan doğal bir şey de yoktur. Çünkü bilmem için bu kanundaki yetkili kişilerle oturup konuşmak gerekir.

Trump’ın yazdığı mektup asla kabul edilemez. O mektup geldiği gün ya geri gönderilecekti ya da büyükelçiye verilip iadesi sağlanacaktı. Bu yaşanan benim ağrıma gitti, sizin de ağrınıza gitmesi gerekirdi. Ne demek, cebime koyacağım ve orada iade edeceğim. Hani Türkiye’nin şan ve şerefini koruyacaktın? Bu benin ağrıma gidiyor, sizin de ağrınıza gitmeli."

"AVUKATLARININ MAL VARLIKLARINI ARAŞTIRIN"

"Bu tür şeylere Meclis olarak karşı durmamız lazım. Biz kendi aramızda kavga edebiliriz. Bizim bayrağımız, vatanımız bir. Farklı kimlik ve siyasi görüşe sahip olabiliriz ama biz bu vatanda yaşıyoruz. Bizim vatanımıza bir başka kişinin farklı bakmasını asla kabul edemeyiz. Beni üzen nokta nedir biliyor musunuz? Tek bir cümlenin bile çıkmamış olması. En sert cümlelerle eleştirilmesi gerekirdi.

Ben buradan Adalet Bakanı’na buradan açık ve net bir çağrı yapıyorum. Erdoğan’ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın.

Milyon dolarlarını araştırın. Mahkemeden parayla adam kurtarma var, hakim tayin ediyorlar. Hakimler ve savcıların üzerindeki en etkili kişi onlar. Nasıl olur da bir avukat başsavcıya şu kül tablasını getirir misin der ve başsavcı koşa koşa gidip alıp gelir. Bu mudur düzen, adalet, hak? Biz buna isyan ediyoruz. CHP adına değil. Bu işin bir partiyle işi yok. Bu bir adalet sorunudur. Ama siz sessiz kalıyorsunuz. En azından çok açık bir şey söyleyemiyorsanız bari gidip konuşun, gidip söyleyin."

"PARALAR NEREYE GİDİYOR?"

"Türkiye’de 2 milyon 136 bin kişi asgari ücretin altında ücret alıyor. Bin TL’nin altında 847 bin 643 kişi, dul ve yetim aylığı alıyor. Şu an bin TL’nin altında normal emekli maaşı alan kişi yok, bu doğrudur.

Türkiye 2002-2019 yılları arasında yabancılara ödediği faiz 173 milyar 55 milyon dolar. Londra’da bir avuç tefeciye verilen faiz, saniyede 596 dolar. Ben şimdi soruyorum, bu paralar nereye gitti?"

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.