1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. CHP'deki adaylık yarışı hızlanıyor
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'deki adaylık yarışı hızlanıyor

A+A-

İlçe Kongreleri'ni büyük oranda tamamlayan ana muhalefet partisinde gözler artık metropollere çevriliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi büyükşehirlerde yapılacak olan il başkanlığı seçimleri, CHP içinde aktif rol almaya çalışan siyasetçiler açısından büyük önem taşıyor. Zira; bu kentlerin çıkaracağı delege sayısının toplamı, genel başkanı seçecek olan ''Kurultay Delegeleri''nin üçte ikisini oluşturuyor. Genel Başkan Yardımcıları'nın bazıları bu yüzden kendisine yakın ''delege ağı'' oluşturmaya çalışıyor. İlçe seçimlerine müdahale etmeye çalışan CHP MYK'nın bazı üyeleri, kendisine yakın delege sayısını artırabildiği taktirde, Parti Meclisi'ne girme şansının o denli artacağını düşünüyor.

İl Başkanlığı'na aday olan isimler de aynı çaba içinde... Onlar da ilçe kongrelerinde etkinliklerini artırmaya çalışıyor. Başkan adayları, ilçe kongrelerinde ''kendilerine yakın'' delege sayısının artmasının, il başkanlığına adaylık sürecinde işlerini kolaylaştıracağını düşünüyor. Anlayacağınız; şu an için tüm hesaplar ''delege'' üzerinden yapılıyor. Kimin hangi ilçede kaç delegeyi etkileyebildiği CHP'lilerin en güncel tartışma konusu...

Bu tartışma sürerken, gözler özellikle Ankara ve İstanbul'a çevriliyor. İstanbul İl Başkanlığı seçimleri için aday olacağı söylenen isimler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Oğuz Kaan Salıcı, Mustafa Kul, Bülent Kerimoğlu, Seyfullah Beysülen, Cemal Canpolat, Cemal Özdemir, Çetin Soysal, Ali Özcan ve Rıdvan Budak bu isimlerin başında geliyor.

Ankara'da ise Zeki Alçın, Özgür Ökmen, Erhan Baydar, Necati Yılmaz, Hilmi Saral ve Ümit Erkol'un isimleri telaffuz ediliyor.

Adana'daki yarış da Ankara ve İstanbul'dan geri kalmıyor. Adana'da Zeydan Karalar, Dr. Mustafa Bilgilioğlu, İlker Mengü, Orhan Sümer, Salman Serttepe ve Avukat Yusuf Akıncı'nın isimleri ön plana çıkıyor.

Antalya'daki İl Başkanlığı yarışı da tam gaz sürüyor. Özer Ülken, Devrim Kök, Nail Kamacı, Bülent Tolunay, Menderes Dal ve Ayhan Dolanay başkanlık yarışında ismi geçenler olarak destek arıyor. Antalya'daki bir grup CHP'li ise başkan adaylığı için Ümit Uysal'ı ikna etmeye çalışıyor.

İl Başkanlığı adaylığı açısından en ''heyecansız'' bölge ise ne ilginç ki; İzmir... İzmir'de şu ana dek başkan adayı olarak sadece Tacettin Bayır'ın ismi geçiyor. İzmir İl Başkanlığı konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel'in belirleyici rol oynayacağı dile getiriliyor.

Kimin aday olup olmayacağı tartışmaları sürerken, il başkanlığına soyunacak isimlerin bazıları gözünü genel merkeze çeviriyor. Genel merkezin kendisini işaret etmesini bekleyenler olduğu gibi, Ankara'nın hiç kimseyi işaret etmemesini bekleyenler de var. ''Ankara kimseyi işaret etmesin, demokratik bir yarış olsun" diyenler arasında öne çıkan İstanbullu Ali Özcan, Kılıçdaroğlu'nun son MYK toplantısında dile getirdiği "Kimse benim adayım değil, herkese eşit mesafedeyim" sözüyle umutlanmış durumda... Ali Özcan, "Eğer Genel Başkan beni işaret ederse, adaylıktan çekilirim. Beni bir tek örgüt önerebilir. Eğer Genel Başkan bir başka arkadaşımızı işaret ederse, örgütten öneri de beklemem, aday olurum" diyor.

Özcan bu sözleri söylüyor ama kulislerdeki hava ise bambaşka.... Kılıçdaroğlu'nun MYK'daki sözüne rağmen, Ankara'da Zeki Alçın'ı, İstanbul'da ise Oğuz Kaan Salıcı'yı işaret edeceği iddia ediliyor. Buna kanıt olarak ise Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap'ın Ankara'daki birçok ilçe başkanıyla genel merkezde pazartesi günü yaptığı görüşmede "Mevcut İl Başkanı Zeki Alçın'a destek istemesi" gösteriliyor. Matkap'ın sekiz büyük ilçenin başkanına bu konuda telkinde bulunduğu biliniyor. İstanbul'da Oğuz Kaan Salıcı'nın işaret edileceğini iddia edenler ise Kılıçdaroğlu'nun kendisini ziyaret eden misafirlerine "Oğuz Bey'den memnunum. Güzel çalışmalar yapıyor" sözünü öne çıkarıyor.

İl Başkanlığı seçimleri, bu kez bazı yıllara göre daha çok önem kazanıyor. Çünkü; bir değişiklik olmadığı taktirde, 2014 yılında belediye başkanlığı seçimleri var. 2012 yılının Mayıs ayında seçilecek olan il başkanları, belediye başkanlığı seçimlerindeki kampanyayı yürütme şansına sahip olacak. Yeni başkanlar, ilindeki ve ilçesindeki birçok belediye başkan adayının belirlenmesinde rol alacak. İl Başkanlığı seçimleri bu yüzden daha bir önem kazanıyor.

Adaylık kulisleri tüm hızıyla sürerken, gözler Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na çevrilmiş durumda. İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılacak ''bol adaylı'' yarışın partiyi zenginleştireceğini düşünenler olduğu gibi, bunun aksini dile getirenlerin sayısı da hayli fazla... Bazı CHP'liler, "Çok adaylı yarışlar, partiyi küçültebilir. Çok çekişmeli geçecek yarışlar, kırgınlık ve dargınlıkları da artırabilir. Bu yüzden, genel başkanın özellikle metropollerde birleştirici ve bütünleştirici bir tavır koyması gerekir'' diyor.

CHP MYK ise bu konuda henüz bir tutum ortaya koymuş değil. MYK üyelerinin her birinin kafasında kendisine yakın bir il başkan adayı olsa da Kılıçdaroğlu henüz kimsenin fikrini sormadığı için, il başkan adaylıkları konusu "yok hükmünde" muamelesi görüyor.

Bu konuya devam edeceğiz...

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1623 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.