1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Çocuğunuz söylediklerinizi umursamıyor mu

Çocuğunuz söylediklerinizi umursamıyor mu

Okul öncesi dönemde çocuklar ebeveynlerinin bazı sözlerine kulak asmamaya başlayabilir.

A+A-

Bebeklik döneminin sona ermesiyle birlikte çocukların kendilerine olan güveni artar, daha özgür ve bağımsız birer bireye dönüştüklerinin farkında varırlar.

Sizin söylediklerinizi duymak istemediklerini kendilerini başarılı bir şekilde dış dünyaya kapatabilirler. Sizi umursamadığında, söylediklerinizi dikkate almadığında canınız sıkılmasın.

Ona söylediklerinizi duyurabilmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz

- Söylediklerinizde açık ve gerçekçi olun. Çocuğunuza yapmasını söylediğiniz şeyin açık ve net olmasına dikkat etmelisiniz.

- Aynı zamanda istediğiniz şeyin çocuğunuzun kapasitesi ile sınırlı olmasına da özen göstermelisiniz.

- Okul öncesi dönemdeki çocuğunuza "odanı temizle" demeniz onun kapasitesini aşacağı için yerine getirmesi pek mümkün olmayan bir istektir.

- Onun yerine "tshirtünü dolabına koyar mısın" demeniz daha gerçekçi olacaktır.

- Çocuğunuza "yemek yemeye hazırlan" demek yerine, "ellerini yıka ve masaya gel" demeyi tercih edebilirsiniz. Ondan yapmasını istediğiniz görevleri önceden öğretmenizde yarar vardır.

- Akşam yemeği sonrası masayı toplamaya yardım etmesini istiyorsanız öncelikle nasıl yapması gerektiğini, tabaktaki yemeği nasıl temizlemesi gerektiğini ve bulaşık makinasına koyması gerektiğini göstermelisiniz.

- Çocuğunuz sizin söylediklerinizi umursamaz görünüyor olabilir. Ancak bunun sebebi sizin söylediklerinizi anlamamasından kaynaklanabilir.

- Yapmasını istediğiniz konuları basamaklara ayırarak ondan istemenizde yarar vardır. "Lütfen odana gidip kirli çoraplarını bana getirebilir misin" dediğinizde onun için açık bir yönlendirme yapmış olursunuz.

- Okul öncesi dönemde çocukların 2 ya da 3 adımdan uzun talimatlarınızı anlamakta zorlanabileceğini unutmayın. Çocuğunuza istediklerinizi yapması için zaman verin. Parka gidip oyun oynarken bir anda "haydi gidiyoruz" demek yerine ona zaman tanıyarak "bir kaç dakika sonra gideceğiz" diyerek uyarıda bulunmanızda fayda vardır.

- İstediklerinizi yapması için çocuğunuzu sürekli motive etmeyi deneyebilirsiniz. Sadece siz istediğiniz için yapmak zorunda olması onu isteksiz kılıyor olabilir. Çocuklar iltifat almayı, sizin tarafınızdan takdir görmeyi çok ister. Ayakkabılarını kendisi giydiği zaman onunla gurur duyduğunu söylemeniz hoşuna gider, ya da söylediklerinizi yaptığında ne kadar iyi bir dinleyici olduğunu vurgulamanız ve onu takdir etmenizden fazlasıyla mutlu olacaktır.

- Çocuğunuza yapmasını istediğiniz şeyleri yaptırabilmek için "hayır"kelimesi yerine alternatifler arayın. Arabada arabada koltuğunda gitmek, yemeğini masada yemek gibi mutlaka uyulması gereken kurallar haricinde daha esnek olmayı deneyebilirsiniz. Örneğin paten kaymayı denemek isterse deneyebileceğini söyleyebilir ya da baban sana yardım eder diyerek onu cesaretlendirebilirsiniz. Sokakta top oynamak istemesi gibi durumlarda "hayır" demeniz gerekebilecektir.

- Sadece koşulsuz hayır denmesi gereken konulara karşı gelirseniz ve diğer konularda çocuğunuza uygun ortamı yaratırsanız sizinle daha az mücadeleye girecektir. Çocuğunuzun hislerine karşı anlayışlı olmaya çalışın. Çok sevdiği bir oyuncağıyla oynarken bir anda "haydi onu bırak ve yemeğe gel" dediğinizde hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ona hazırlanması için zaman tanımalısınız.

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.