1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Denizleri bir an önce idam edi

Denizleri bir an önce idam edi

Üç fidanı ölüme gönderen yargılama sürecine dair çok önemli bir belge ilk defa ortaya çıktı. Denizler hakkında idam kararı veren askeri hakimlerden birinin kaleminden çıkan bu yazıda, "Bir an önce idam edin" çağrısı yer alıyor.

A+A-

Serdar Nâzım Yüce / ABC

6 Mayıs 1972'de uydurma bir mahkeme sonucunda öldürülen Türkiye devrimci hareketinin genç liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam emrini veren askeri hakimlerden Albay Ahmet Tetik'in imzası bulunan ve "infazın lüzumuna işaret eden" belge ilk defa gün yüzüne çıktı. 27 Mart 1972 tarihli yazısında Ahmet Tetik, davanın içinden geçtiği süreci kısaca anlatarak temzyiz yolu engellenen hükmün infazının bir an önce yerine getirilmesini istiyor...

Mahkemenin uydurma olduğu bu belgede bile görülebiliyor. Bir hakim, kendi elinden çıkma bir yazıda, yargıladığı ve hatta idam cezasına çarptırdığı bir kişinin soyadını bile doğru yazamıyor. Askeri hakimin, Yusuf Aslan'ın soyadını 'Arslan' şeklinde yazması dikkat çekiyor...

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın da aralarında bulunduğu 26 sanıklı THKO-1 davası 16 Temmuz 1971'de Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başladı, iki ay 23 gün sonra 18 kişinin idam kararı çıktı.

Gezmiş, Aslan ve İnan Askeri Yargıtay, Meclis onaması, Anayasa Mahkemesi başvurusu dâhil 9 ay 19 gün sonra idam edildiler. Tuğgeneral Ali Elverdi'nin başkanlık ettiği mahkeme heyetinde Hâkim Albay Ahmet Tetik ve Hâkim Yarbay Mehmet Turhan bulunuyordu, savcı ise Albay Baki Tuğ idi. 

Sıkıyönetim Mahkemelerinde mahkeme askeri yargıçlardan oluşuyordu, mahkeme heyetinin başkanı da hukukçu olmayan askerdi. Mahkeme heyetleri atamayla oluşuyordu. Sıkıyönetim askeri mahkemeleri kuruluşu yürürlükteki 1961 Anayasası'nın yargı bağımsızlığıyla ilgili 132. maddesine aykırıydı. 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası kurulan bu ilk Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargı sürecine müdahale başladı, dönemin sıkıyönetim mahkemelerindeki bütün davalarda da sürdü. Devrimcilere yöneltilen suçlama ise, Türk Ceza Kanunu madde 146; yani "Anayasal düzeni ortadan kaldırmak."

Avukatlara 26 devrimciyi savunmaları için komik bir süre tanındı, 15 günde savunmalar istendi. Bunun sonucunda 26 kişinden 18'ine idam çıktı. Daha sonra Askeri Yargıtay diğer sanıkların idam kararını bozarak, '3 Fidan'ın idamını onadı. Şimdi söz Meclis'teydi. Meclis 11 Mart 1972'de onayı 53 ret, 6 çekimser, 238 kabul oyuyla verdi.

İDAM KARARINA İTİRAZLAR
İdam kararına itiraz sesleri yükseldi. CHP Anayasa Mahkemesi'ne itiraz etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu'nda kararların onanmaması için protestolar yapıldı. Yaşar Kemal, Erdal Öz, Altan Öymen ve Onat Kutlar gibi isimler öncülüğünde yaygın bir imza kampanyası başladı. Kamuoyunun bildiği aydınlar, yazarlar, gazetecilerin de içinde yer aldığı 1800 kişinin idamların durdurulması için imzaladıkları dilekçe Meclis'e verildi. Dilekçeye cevap gelmedi. İmzacılardan bazıları Mayıs ayında, 'imza toplama' nedeniyle değil ama 'uçak kaçırmak' için, 'örgütlenme' suçuyla gözaltına alındı.

Askeri Hakim Tetik'in, "Bir an önce cezaları infaz edin" çağrısını bu dönemde yaptığı ve yükselen protestolar nedeniyle paniklediği düşünülüyor.

VE 6 MAYIS 1972...
Kamuoyu baskısı ve itirazlara rağmen Nihat Erim başbakanlığındaki hükümetin yoğun çabasıyla infaz kararları TBMM komisyonlarında ve Genel kurulda onaylandı. 3 Mayıs 1972 günü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından imzalandı. 5 Mayıs 1972 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Karar resmi gazetede yayınlanır yayınlanmaz 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece Ankara Merkez Kapalı Cezaevi avlusunda darağacı kuruldu. Ailelere haber verilmedi. Avukatlar infazlarda bulunmak üzere gece uykularından uyandırıldı...

Askeri Hakim Albay Ahmet Tetik'in imzası bulunan bu belge, ilk defa gün yüzüne çıktı ve internet müzayedeciliğinin önde gelen kuruluşu olan Pera Mezat'ta araştırmacıların ilgisine sunuldu.

ekran-resmi-2017-11-09-23.39.54.png

Yazıda Askeri Hakim şu ifadeleri kullanıyor:

İşbu hüküm;

1. DENİZ GEZMİŞ, YUSUF ARSLAN ve HÜSEYİN İNAN yönünden, Askeri Yargıtay 2'nci Dairesinin 10.1.1972 tarih ve 1971/457 - 1972/1 Esas, 1972/1 Karar sayılı ilâmı ile ONANMAK suretiyle 353 sayılı kanunun 244/1. maddesi uyarıncca,

2. İBRAHİM SEVEN, NECMETTİN BACA ve HÜSEYİN CEMAL ÖZDOĞAN yönünden taraflarca temyiz edilmemek suretiyle kesinlemiştir. 14.1.1972

***

İşbu kesinleşen hükmün yerine getirilmesine Anayasa'nın 64'üncü maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisince karar verildiğinden ve bu karar 25.3.1972 tarih ve 14139 sayılı resmi gazetede yayınlandığından 353 sayılı kanunun 244/2. maddesi uyarınca infazı lüzumuna işaret olunur. 27.3.1972

Ahmet Tetik 
Hakim Albay
​Kıdemli Hakim

 

Bu haber toplam 4422 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.