1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Devlet aklını ne noktaya taşıdıklarının çarpıcı itirafıdır

Devlet aklını ne noktaya taşıdıklarının çarpıcı itirafıdır

CHP Sözcüsü Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar krizi ile ilgili "oyunun arkasında ne olduğunu henüz çözemedik" sözlerini eleştirdi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Katar krizi ile ilgili "Türkiye'yi bir yeni maceranın içine sokabilecek böyle ciddi bir krizi anlayamamak, Sayın Cumhurbaşkanının kendi anlama kapasitesinin ötesinde, Türkiye'nin dış politika bürokrasisini ve devlet aklını ne noktaya taşıdıklarının çarpıcı bir itirafı olsa gerek." diye konuştu 

KATAR KRİZİ

Katar krizinden sonra Ortadoğu'daki çatışmanın yeni bir alana evrilme riski taşıdığını ifade eden Tezcan, İslam dünyasının içine düştüğü bu kaosun kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. "Bölgede, mezhep çatışmasına dayalı ayrıştırmaların tahrik edilmesi ve terör üreten bir bataklık halinde bölgenin her geçen gün daha ciddi, yeni tehlikelere açılması Türkiye açısından daha dikkatli davranılması gereken dönemlere geçtiğimizi gösteriyor." diyen Bülent Tezcan, Türkiye'nin, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana esaslı bir dış politikaya sahip olduğunu ancak bunun AK Parti iktidarları ile çökertildiğini savundu.

Bu dış politika anlayışının özünü, "Yurtta barış dünyada barış" anlayışının oluşturduğunu aktaran CHP Sözcüsü Tezcan, şöyle devam etti:

"Ortadoğu'ya dönük özel tutumu ise tarafsızlığını korumaktı. İran-Irak savaşında da bu tutumu sergilemiştir. Bütün Ortadoğu krizlerinde Türkiye tarafsızlığını koruyan bir ülkeydi ancak 15 yıllık AK Parti iktidarı bu geleneği 'monşerler' diyerek, alay ederek yok etti ve Türkiye'yi getirdikleri dış politika anlayışı ile Ortadoğu bataklığının içine soktu. Hükümete çağrıda bulunuyoruz. Suriye sürecinde yapılan hatalar burada tekrar edilmesin. Katar konusunda, bu sorunun bir parçası olacak açıklamalardan ısrarla kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Daha önceki tavsiyelerimizi dinlemediler, bedelini şu anda Türkiye çok ağır ödüyor. Bu süreçte tarafsızlığımızı korumamız lazım. Türkiye sorunun tarafı değil, çözümün tarafı olmalı. Hükümete bu çerçevede İhvan sevdasından da vazgeçmesini tavsiye ediyoruz. Dünya bu noktada ciddi problem yaşarken, bu İhvan sevdasının bizi içerde de dışarıda da götürebileceği hayırlı bir sonuç yoktur. Bunun sonu ciddi felaketler olur."

MİLLİYETÇİLİK AYAKLAR ALTINA ALINIRKEN KARŞI ÇIKAN CHP

CHP'nin "Rabia işaretinden vazgeçin" çağrısına AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın yanıtının hatırlatılması üzerine Tezcan, "Rabia işaretinin arkasında ifade ettikleri 'tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek devlet' ilkelerinden herhangi birinden bizim rahatsız olmamız düşünülemez. Tam tersine 'Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık.' dedikleri zaman ona en yüksek sesle karşı çıkan CHP'ydi." dedi. Sembollerin önemine işaret eden Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rabia işaretini kullanmaya başladığında o sözleri söylemediğini de iddia etti.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ ORADA YOKTUR

Tezcan, şu değerlendirmelerde bulundu: "O işaretin aslında bir başka hevesin işareti olduğunu biliyoruz. Anlattıkları şey hiçbir biçimde Türkiye'nin bütünlüğünü, birliğini, beraberliğini korumaya dönük bir ideolojik yaklaşımın işareti değildir. Rabia işareti, İhvan'ın uluslararası işareti olarak ortaya çıkmıştır. İhvan hareketinin işaretidir ve Türkiye İhvan'a teslim edilemeyecek kadar büyük, önemli bir güçtür. Türkiye'nin geleceği orada yoktur. Neye karşı çıktığımız çok açık. Türkiye'de laik cumhuriyet kültürü yerine 'ihvan kültürü' yerleştirmeye çalışanların bugün Türkiye'yi hangi felaketin eşiğine getirdiğini görüyoruz."

ALELACELE BİR POZİSYON

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Katar krizinin arkasında bir oyun olduğunu ve bu oyunu henüz çözemediğini söylediğinin hatırlatılması üzerine de Tezcan, "Sayın Cumhurbaşkanı bunun arkasındaki planı henüz tespit edememiş ama kendi beyanına göre söylüyorum, alelacele bir pozisyon alma konusunda bir beis görmüyor anlaşıldığı kadarıyla. Türkiye'yi bir yeni maceranın içine sokabilecek böyle ciddi bir krizi anlayamamak, Sayın Cumhurbaşkanının kendi anlama kapasitesinin ötesinde, Türkiye'nin dış politika bürokrasisini ve devlet aklını ne noktaya taşıdıklarının çarpıcı bir itirafı olsa gerek." diye konuştu.   

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.