1. HABERLER

  2. GAZİANTEP HABER

  3. DİREKTE HAKSIZ RANT İDDİASI

DİREKTE HAKSIZ RANT İDDİASI

Direklere verilen reklamları organize eden firmanın kazancıyla ilgili vergiyi doğru beyan etmediği iddia ediliyor

A+A-

Enerji-Sa Toroslar tarafından 2016 yılı içerisinde yapılan ve aralarında Gaziantep’in de bulunduğu toplam 6 ili kapsayan açık hava direk reklamları ihalesini kazanan Direk Reklam Firması'nın, üçüncü faaliyet yılını tamamlarken kazancının matrahıyla ilgili yanlış beyanda bulunduğu iddia edildi.  

3.000 ADETİN REKLAM BEYANI 1.000
ADET OLARAK MI GÖSTERİLDİ?

Gaziantep Hakimiyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, ihaleyi kazanan firmanın, Gaziantep il Sınırları içerisinde bulunan Elektrik aydınlatma direklerinden 3 bin (3,000) adet civarına aldığı reklamlar ile kazandığı ciddi paralara rağmen, kanunen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ödemesi gereken İlan Reklam Vergisi’nde ise hem eksik beyan verdiği hem de daha geçmiş yılların bile İlan Reklam Vergisi borcunu ödemediği öne sürülüyor.

İLAN REKLAM VERGİSİNİ BİLE ÖDEMEMİŞ 335 TL BORÇ VAR 

İlgili reklam firmasının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne İlan Reklam Vergisi olarak 2017 yılından dolayı hala eksik kalan 20 bin tl civarında borcu bulunurken, 2018 yılı için hiç ödeme yapmayarak faiziyle beraber 335 binTLcivarında bir borcu olduğu, ayrıca 2019 yılının ödemesi bir yana, Mart ayında vermesi gereken İlan Reklam Beyanı’nı bile Büyükşehir Belediyesi’ne halen vermediği iddia ediliyor.  

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1.000 ADET İÇIN
600.000 TL İLAN REKLAM VERGİSİ ALIYOR

Öte yandan ilgili reklam firması, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne İlan Reklam Vergisini 1 adet direk reklamı için yaklaşık 600 tl beyan ederken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne 1 adet direk reklamındaki afiş görselini tek taraf beyan edip m² den de Büyükşehir Belediyesi'ne gelir kaybına sebep olduğu iddia ediliyor.

KAZANCA RAĞMEN VERGİ ÖDEMEDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Son yılların farklı reklam mecraları olarak dikkat çeken ve firmalar tarafından ciddi şekilde tercih edilen direk Reklamlarında ihaleyi alan ve 3 yıldan bu yana ciddi paralar kazanan reklam firmasının bir diğer sahada kullandığı direk reklam sayısının çok düşük bir miktarını Büyükşehir Belediyesi’ne beyan etmesi. 10 Günlük 1 adet direk reklamı 180 TL olaraksatılıyor. Aylık olarak 1 adet direk reklamı 540 TL olurken, sayının 3 bin adet kullanıldığı düşünüldüğünde vurgunun miktarı da dudak uçuklatıyor.

İHALEYİ ALAN DİREK REKLAM, BELEDİYE İZNİ
VE VERGİ BEYANI PANOREK REKLAM

Her nedense Enerji-sa Toroslar'dan ihaleyi alan firma ilgili firma iken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden uygunluk izni ve İlan reklam vergisi beyanında bulunan başka bir reklam firması. Halbu ki Enerji-sa'nın sözleşmesinde herhangi bir alt yükleniciye devir edilemez maddesi bulunmakta.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONUYA DUYARSIZ KALMAYACAK

Bu tür hassas konulara duyarlılığı ile tanıdığımız Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in  konuya karşı duyarsız kalmayarak firmaya yönelik gerekli denetimi uygulaması bekleniyor. Her ne kadar İhale Enerji-sa Toroslar tarafından yapılsa da, işin yapılabilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden de uygunluk onayı alınması gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi ilgili firmaya kent estetiğini düşünerek 20 ye yakın ana artel bulvar, cadde de reklam kullanma izni verirken, Direk Reklamın ise adeta her boş bulduğu elektrik aydınlatma direğine reklam astığı görülüyor. Öte yandan firmanın beyanı eksik göstermek adına türlü kurnazlıklar yaparak Beyan döneminde Gaziantep’te bulunan Elektrik aydınlatma direklerindeki Reklam takma aparatlarını da azaltma yoluna gittiği ve böylece sadece belirlenen yerlerde reklam mecrası kullandığını göstermeye çalıştığı öne sürülüyor

Bu haber toplam 1015 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.