1. YAZARLAR

  2. Barış Yarkadaş

  3. Düğümü Kılıçdaroğlu çözecek
Barış Yarkadaş

Barış Yarkadaş

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Düğümü Kılıçdaroğlu çözecek

A+A-

CHP İstanbul İl Başkanlığı seçiminin 13 Mayıs günü yapılması kesinleşti. CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği ilanda, kongre mekanının Abdi İpekçi Spor Salonu olduğunu duyurdu. Böylece, kongre süreci resmen başlamış oldu. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile Yönetim Kurulu üyelerinin Abdi İpekçi Spor Salonu'nu tercih etmeleri, CHP açısından önemli... Zira; Abdi İpekçi, 10 bin kişinin üstündeki kapasitesiyle, İstanbul'daki en büyük salonlardan biri... CHP yönetimi, Abdi İpekçi Spor Salonu'nu kiralayarak çıtayı yükseğe çektiğini gösteriyor.

Büyük bir salonun kiralanması ve CHP yönetiminin buna ihtiyaç duyması sebepsiz değil... CHP İstanbul İl Başkanlığı, uzun bir süredir kongre yapmıyor, durum "atamalar"la idare ediliyordu. Şimdi o fasit dairenin dışına çıkılıyor ve 15 aday İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna oturmak istiyor. Gürsel Tekin dönemiyle birlikte önemi artan İstanbul İl Başkanlığı için Oğuz Kaan Salıcı'nın yanı sıra, Mustafa Kul, Bülent Kerimoğlu, Seyfullah Beysülen, Cemal Canpolat, Cemal Özdemir, Çetin Soysal, Ali Özcan, Rıdvan Budak, Ercan Karakaş ve Ethem Cankurtaran'ın ismi geçiyor.

Yukarıdaki isimlere, cuma günü dört kişi daha eklendi. Prof. Dr. Semih Eryıldız, Büyükçekmece eski İlçe Başkanı Erol Şahin, Şişli İlçesi eski Başkanı Avukat Hıdır Tanrıverdi ve İstanbul İl Yönetim Kurulu eski Üyesi Dilara Bayıllıoğlu... Bu isimler de İl Başkanlığı için zemin yoklamaya başladı...

15 aday adayının isminin kulislerde dolaştığı bir seçim, biz gazeteciler açısından hayli heyecan verici... Ancak; bizim için heyecan verici olan bu gelişme, CHP'nin merkezi yönetimini kara kara düşündürüyor. Çünkü; ismi geçen aday adaylarına yönelik nasıl bir strateji izleneceği yönünde henüz bir netlik yok... Kimileri, "Genel başkan XXX'i işaret etti" diyor, kimileri ise, "Genel başkanla konuştum, adayı o değil bu'' ifadesini kullanıyor.

Bu spekülasyonlara son veren açıklama ise bizzat CHP Genel Başkanı'ndan geliyor. Kılıçdaroğlu, Bosna yolculuğu dönüşü sırasında kendisine "İstanbul'da kimi işaret ettiniz?" diye soran YURT Gazetesi Yazarı İdris Akyüz'e şu yanıtı veriyor: "İstanbul İl Kongresi'ne dönük olarak kimseyi işaret etmedim ve kimseye herhangi bir adayın desteklenmesi için talimat da vermedim."

Yurt Gazetesi'nin Ankara baskısında yayımlanan bu sözleri, CHP İstanbul İl Başkan Adaylığını açıklayan Oğuz Kaan Salıcı da teyid ediyor. Salıcı, adaylığını açıkladığı toplantıda "Genel başkanla görüşüyor musunuz, adaylığınıza destek veriyor mu?" sorusunu şöyle yanıtlıyor:

"İstanbul İl Başkanı olduğum için genel başkanımızla sık sık görüşüyorum. Ben örgütümün desteğiyle aday oldum."

Bu sözler, Salıcı'nın da Kılıçdaroğlu'ndan "açık ve net bir destek almadığı"nı gösteriyor. Tabii burada bir de problemli bir durum ortaya çıkıyor. Salıcı'nın yapacağı toplantıya katılımın artması için ilçe başkanlarını arayan bir genel başkan yardımcısı "Kemal Bey, Oğuz Kaan Salıcı'yla devam etmek istiyor. Toplantıya katılın ve destek verin" diyor. Bunun üzerine birçok ilçe başkanı toplantıya gidiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Oğuz Kaan Salıcı'ya destek verip vermediği ya da İstanbul İl Kongresi'ne ilişkin ne düşündüğü pazartesi günü belli olacak. Kılıçdaroğlu, pazartesi günü sabah 09.00'da İstanbul'daki 12 belediye başkanıyla kahvaltıda buluşacak. Etiler'deki Le Meridyen Otel'de belediye başkanlarının fikirlerini dinleyecek olan Kılıçdaroğlu, kahvaltının ardından CHP İlçe Başkanları'yla bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu bu iki toplantıdan edindiği izlenim sonrası İstanbul İl Başkanlığı'na ilişkin bir yol haritası çıkaracak. En geç salı günü ise İstanbul İl Kongresi'ne ilişkin görüşlerini yakınlarıyla paylaşacak. Kılıçdaroğlu, ya herhangi bir ismi işaret edecek, ya da "Herkes benim adayımdır, kim kazanırsa onunla çalışırım" diyecek.

Kılıçdaroğlu hangi tavrı alırsa alsın, tavrını kamuoyuyla paylaşmak zorunda! Çünkü; Ankara İl Başkanlığı seçim süreci, Kılıçdaroğlu'na yönelik güven duygusunu biraz daha aşındırdı. Kılıçdaroğlu'nun "el altından" Zeki Alçın'ı desteklemesi, MYK'da ise "Kimse benim adayım değil'' demesi, CHP liderine yönelik güven erozyonunu hızlandırdı. CHP tabanı, artık ikircikli değil, NET ve GÜVEN DUYULAN bir tavır bekliyor. Kılıçdaroğlu'nun nabza göre şerbet vermesi, güvenilirliği yönündeki kuşkuları artırıyor. Ve bu duygu, ne yazık ki; CHP içinde dalga dalga yayılıyor...

Kılıçdaroğlu bu yüzden, pazartesi gecesi Ankara'ya döndüğü zaman, İstanbul'a ilişkin tavrını açıkça koymalı... Birilerinin, ''talimat vermediği halde'' kendisi adına politika yapmasına da engel olmalı... İsmini ''izinsiz kullanan'' kimler varsa, bunun hesabını da sormalı... Aksi taktirde, İstanbul İl Kongresi, bütünleştirici değil, parçalayıcı bir hale dönüşür...

Lafı uzatmayalım: CHP tabanı, genel başkanının tavrını AÇIK ve NET bir şekilde bekliyor... Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki düğümü çözdüğü taktirde, hem liderliğini pekiştirecek, hem de 2014 yılındaki yerel seçimlerde İstanbul'u kazanma iddiasında olup olmadığını gösterecektir.

****

NOT: Gürsel Tekin'le dostluğumuzu bilen birçok okurum, "Tekin bu tabloda nerede duruyor?" diye soruyor. Gürsel Tekin'in adına konuşacak değilim... Ancak gördüğüm kadarıyla, Gürsel Tekin, mevcut il başkanını başarılı bulmuyor. Herhangi bir adayı da desteklemiyor. Sanırım, o da Kılıçdaroğlu'nun vereceği kararı bekliyor.

www.twitter.com/barisyarkadas

Bu yazı toplam 1083 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.