ABD'ye iade etmeme kararını temyize gönderdi

ABD'ye iade etmeme kararını temyize gönderdi

Buna karşılık ABD, Assange ve sağlığı hakkındaki bulgularına itiraz etmek için davayı Yüksek Mahkemeye götürdü.

ABD, İngiliz bir yargıcın Avustralyalı gazeteci ve WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı iade etmeme kararına itiraz ediyor. Ocak ayında Bölge Hakimi Vanessa Baraitser, ABD hapishane koşullarının çok baskıcı olacağını ve Assange'ın kendi canına kıyma olasılığının yüksek olduğunu tespit etti.

Buna karşılık ABD, Assange ve sağlığı hakkındaki bulgularına itiraz etmek için davayı Yüksek Mahkemeye götürdü.

Buna ek olarak, ABD, Assange'ı doktorların intihara yol açacağını söylediği baskıcı hapishane koşullarına sokmayacağını söyleyerek diplomatik güvenceler sundu.

Peki ABD'nin sunduğu bu diplomatik güvenceler tam olarak nedir ve bunlara gerçekten güvenilebilir mi?

Hukuk uzmanları, akademisyenler, gazeteciler ve tarihçilerin bu iddianamenin şu anda basın özgürlükleri için en büyük tehdidi oluşturduğu konusunda uyarmış olmalarına rağmen sağlığı neden tartışma konusu oldu?

Assange'ın Sağlığı

Yüksek Mahkeme temyizi 27 ve 28 Ekim 2021'de sadece iki gün sürdü. ABD, yargıç Baraitser'in Julian Assange'ı iade etmeme kararını beş gerekçeyle temyize gidiyor. Bu beş gerekçe iki kategoride özetlenebilir.

Birincisi, Assange'ın sağlığı ve iki numarası, diplomatik güvenceler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Yargıç Baraitser, Assange'ın ABD'ye iadesini engelledi.

ABD'nin tepkisi

ABD'li avukatlar, kadının kararında hata yaptığını, testi doğru uygulamadığını, Assange'ın iadesinin baskıcı olması kriterlerini karşılamadığını savunuyor.

Onu aslında hasta numarası yapan bir malingerer olmakla suçluyorlar.

Profesör Michael Kopelman savunmanın baş tıbbi uzmanı. Koppelman'ın ifadesi çok önemli çünkü yargıç iadeyi engellemek için buna çok güveniyordu.

Notları diğer doktorlardan daha ayrıntılı olduğu için ifadesini tercih ettiğini söyledi.

Koppelman da en çok Assange ile vakit geçirdi. İfadesi savunma için çok önemli olduğu için, Birleşik Devletler avukatları çaresizce hem raporu hem de Koppelman'ı itibarsızlaştırmaya çalıştılar.

Koppelman ilk psikiyatrik raporunda Julian Assange ve Stella Morris arasındaki ilişkiyi ya da Ekvador Büyükelçiliği'nde iki çocukları olduğunu açıklamadı.

Bu noktanın tıp veya psikiyatri ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, ABD Koppelman'ı mahkemeyi yanıltmakla suçlamak için bunu istismar ediyor. Tıbbi kanıtlarına çok az ağırlık verilmesi ya da hiç ağırlık verilmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Assange'ın avukatı Koppelman'ın mahkemeden hiçbir şey saklamadığı yanıtını verdi. İlişkiyi gizli tuttu çünkü Bayan Morris ve çocuklarının mahremiyeti ve güvenliği için endişeleniyordu. Bu olay, Assange'ın Ekvador elçiliğinde gözetlendiğini öğrendiğimiz sıralarda oldu.

Yargıç Baraitser kararında, Koppelman'ın bu davranışını yanıltıcı ve uygunsuz bulduğunu, ancak Bayan Morris'in içinde bulunduğu çıkmaza karşı anlaşılabilir bir insan tepkisi olduğunu söyledi.

ABD'nin baş savcısı James Lewis, Assange'ı iade edilmekten kaçınmaya çalışan bir malingerer olmakla suçluyor. Yüksek mahkemede Lewis dedi ki, "Eğer yeterince zekiyse, suçlu iadesine devam edebilir. Daha sonra, oradaki durum İngiltere'den 100 kat daha iyi olsa bile, talep eden devlet tarafından ele alınamayacak bir koz haline gelir".

Savcılık, Assange'ın intihar etme dürtüsüne karşı koyamama test eden Turner testi kapsamındaki kriterleri karşılamadığını savunuyor. Sadece bu iadeyi engelleyebilir.

Assange'ın avukatları Profesör Koppelman'ın bunu böyle bulduğunu söyledi. Koppelman, Assange'ın iade edilirse intihar etme dürtüsüne karşı koyamayacağını söylüyor; Kendi canına kıyacak.

Avukatları, kendi canlarını almak için planlar yapan insanlar olduğuna da işaret etti. Bu düşüncesizce değil, ama yine de zihinsel bozuklukları tarafından yönlendiriliyor. Ve bu mantıksız, Assange'ın intihara meyilli olmadığını söylemek mantıklı değil çünkü fevri bir şekilde intihara meyilli değil.

Yüksek Mahkeme'deki temyiz duruşması, iddia makamının savunmanın tıp uzmanlarının uzmanlık veya dürüstlükten yoksun olduğuna dair çeşitli suçlamalardan oluşuyordu.

ADX Florence, ölümden beter

Örneğin, Koppelman'ın mahkemeyi yanılttığını, savunma için tıp uzmanının otizm teşhisinde hatalı olduğunu vb.

Yüksek Mahkemede tartışılan diğer ana konu ise diplomatik güvenceler oldu. ABD, Assange'ın iade edilirse onu özel idari tedbirlere veya akla gelebilecek en kötü hapishane koşullarından bazıları olan Sam'inkine yerleştirmeyeceğini söyledi.

ABD ayrıca Assange'ın ülkenin en kötü hapishanelerinden biri olan ADX Florence'a gönderilmeyeceğini de söylüyor. ADX Florence'ın eski müdürü Robert Hood, olayı ölümden daha kötü olarak nitelendirdi.

ABD ayrıca Assange'ın kendi ülkesi Avustralya'da potansiyel bir ceza alabileceğini iddia ediyor. Yüksek Mahkeme duruşmasında Lewis, Assange'ın o kadar intihara meyilli olamayız çünkü Avustralya'da hapse gitmeyi dört gözle bekleyebilir. Sanki kendi ülkesinde hapse girecekmiş gibi her gazetecinin hayal ettiği bir şey.

Bırak tığ işi yapsın.

İddia makamı, bu güvenceleri daha önce sunmaları için kendilerine adil bir şans verilmediğini ve bunu yapmış olsalardı, hakimin farklı bir karar vereceğini iddia ediyor. Assange'ın avukatları bunun doğru olmadığına dikkat çekmektedir.

Abd'nin Assange'ın SAM'lere yerleştirilmeyeceğine dair güvence vermek için birçok fırsatı olduğunu söylüyorlar. Bunun yerine, savcılık sadece SAM'lerin mümkün olduğunu değil, aynı zamanda iyi olduklarını da söyledi.

Assange'ın tığ işi yapabileceğini, şiir yazabileceğini ve kendini yeniden yaratabileceğini söylediler, bu da aslında kendi başına zaman geçirmek için bitişik boş bir odaya girmek anlamına geliyor.

Maureen Baird, New York'ta mcc'deki Metropolitan Islah Merkezi'nde azılı bir hapishanenin müdürüydü. Duruşmada ifade verdi ve duruşma öncesi SAM'lerde hapishane koşullarının nasıl olduğunu anlattı.

Mahkumların teknik olarak 24 saat hücre hapsinde olduklarını söyledi. Diğer mahkûmlarla hiçbir şekilde iletişim kurulamıştı ve sahip oldukları tek insan etkileşimi gardiyanların hücrelerini incelemeye ya da kapıdaki yuvadan onlara yiyecek vermeye gelmeleriydi.

Geçen yıl The Old Bailey'de,Assange'a siyasi sığınma hakkı verilen Ekvador Büyükelçiliği'nde güvenlikten sorumlu İspanyol firması UC global'in eski çalışanlarından isimsiz ifadeler dinlendi.

Çalışanlar, ABD'nin kamera ve gizli mikrofonlar kurarak Assange'ı gözetlemelerini nasıl sağladıklarını anlattı. WikiLeaks kurucusuna fiziksel olarak zarar verme ya da kaçırma tartışmaları bile yapıldı.

Ve geçen hafta ilk kez, Yahoo News hikayesinin mahkemede gündeme getirildiğini gördük.

Eylül ayında yayınlanan 30 ABD'li yetkili, CIA'in Assange'a potansiyel olarak suikast veya Londra'da kaçırma planlarını görüştüğünü itiraf etti. Bu, UC Global çalışanları tarafından zaten ortaya çıkanları doğruladı.

Assange'ın avukatları, eski CIA direktörü Mike Pompeo'nun bile bunun doğru olduğunu doğruladıklarına işaret etti.

Eğer Assange'ı SAM'lere yerleştirme kararı CIA'in katkılarıyla Başsavcı'ya kalmışsa, tabii ki onu SAM'lere sokacaklar.

Assange'ı öldürmeyi tartışan ajansla aynı kişi. 2017'de dosyalarını yayınladığı ajansla aynı kurum sızdırıyor; Onu SAM'lere koyacaklarına şüphe yok.

Avukatı, Assange Sams'e yerlendirilse bile, ki kesinlikle öyle olacak, aksi yöndeki güvencelere rağmen, yine de başka baskıcı koşullara sokulabileceğini açıkladı.

Assange'ın avukatı Mark Summers, ABD'ye teslim olması durumunda Julian Assange'ın yıllarca idari ayrımcılığa, Ad Seg'eve İskenderiye'ye gireceğinden tamamen emin olabileceğinizi söyledi. Ad Seg'in tecrit olduğunu da sözlerine ekledi. ABD'den Assange'ı Ad Seg'in altına almama güvencesi yok.

Tüm kanıtlar Ad Seg'in Bay Assange'ın bir suçlu olduğunu gösteriyor. Bay Assange'ın avukatı Mark Summers, ADX Colorado masadan kalksa bile Assange'ın bir iletişim yönetim birimine veya CMU'ya gönderileceğini, hapishane içindeki bir hapishane olduğunu, sosyal izolasyonda bir deney olduğunu ekledi.

Yazışmalar, bir alıcıya haftada bir altı sayfalık mektupla sınırlıdır.

Ve Avustralya'ya gönderilme konusunda, Assange'ın avukatları, her şeyden önce, Avustralya'nın evet bile kabul etmediğini veya söylemediğini savunuyor ve evet dese bile, gelecekteki politikacıların kabul edeceğini kim söylüyor?

Bu süreç gerçekten bittiğinde 10 yıl sonra kimin iktidar olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Bu çok uzun s sürebileceğini ve Assange'ın bu süre boyunca kesinlikle tecrit altında olacağını gösteren bir süreçtir. Bu tecrit, doktorların mahkemeye onay verdiği gibi kendi canına kıymasına yol açacaktı.

Şimdi, Birleşik Devletler avukatları, bu güvencelerin en yüksek sırada vazgeçilen ciddi taahhütler olduğunu, bunların Smarties gibi ortaya çıkmadığını söylediler. Lewis, ABD'nin diplomatik bir güvenceyi asla bozmadığını da sözlerine ekledi.

Savunma avukatları bunun doğru olduğuna inanmıyor. Bu güvencelere güvenilemeyeceğini söylüyorlar çünkü savcıları bağrında olacak şekilde ifade ediliyorlar ama Adalet Bakanlığı'na güvenilmiyor.

Assange iade edilmiş ve Sam'e yerleştirilmiş olsa bile adalet bakanlığının bunu söyleyebileceğinden şikayet etse bile sana söz vermedik.

Assange'ın avukatları, ABD tarafından yanlış güvence verilen diğer kişilerden örnekler verdi. Tıbbi bir birime yerleştirileceklerini düşünerek iade edildiler ya da hastaneye yatırılıp ADX'e gönderildiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.