Açlık grevindeki Filistinli her an ölebilir

Açlık grevindeki Filistinli her an ölebilir

İsrailli doktorlar, İsrail'in idari tutukluluk politikasını protesto etmek için 120 günden uzun süredir açlık grevinde olan Filistinli bir tutuklunun sağlık durumunun hızla kötüleştiği konusunda uyarıda bulunarak, her an ani ölüme yakın olduğunu söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi, Kayed el-Fasfous'un kardeşinden pazar günü, Filistinli mahkumun tedavi gördüğü İsrail Barzilai Tıp Merkezi'ndeki doktorların, kardeşinin kanında pıhtı oluştuğunu ve bunun ölümüne yol açabileceğini gösteren semptomlar geliştirdiğini söylediğini bildirdi.

Fasfous'un kardeşine göre, Filistinli açlık grevci mahkumu da düzensiz kalp atışları, böbrek sorunları, düşük tansiyon ve vücut sıvıları ve vitaminlerinde ciddi düşüş yaşıyor.

Filistin Tutuklu ve Eski Tutuklu İşleri Komisyonu, Fasfous'un sağlık durumunun çok kritik olduğu ve her an ölebileceği konusunda uyardı.

34 yaşındaki Fasfous, 123 gündür açlık grevinde. İsrail'in idari gözaltı politikası, rejimin uzun süreler boyunca suçsuz veya yargılanmadan tutuklu kalmalarına izin veriyor.

Benzer bir nedenden arakla açlığa mahkum olan dört Filistinli tutuklu daha var.

Fasfous, beş kişi arasında en uzun grev süresine sahip olandır. Diğer mahkumlar ise 98 günlük Alaa Aaraj, 89 gündür grevde olan Hesham Abu Hawwash, 52 gündür grevde olan Ayyad Hureimi ve açlık grevi 34 gün süren Lo'ai el-Eşkar.

Beş Filistinli, avukatlarının bile görmesine izin verilmeyen "gizli bir dosyaya" dayanan tutukluluklarına son verilmesini talep ediyor. Sözde dosyalar İsrail istihbarat servisi tarafından sağlanmaktadır.

Filistin Başbakanı Fasfous'un kurtarılması için derhal harekete geçme çağrısında bulundu

Öte yandan Filistin Başbakanı Muhammed Ştayyeh, uluslararası insan hakları örgütlerini Fasfous'un hayatını kurtarmak için derhal harekete geçmeye çağırdı. Filistin'in resmi Wafa haber ajansına göre, Pazar günü yaptığı açıklamada Shtayyeh, "Uluslararası insan hakları ve insani yardım kuruluşlarının, sağlık raporlarında sağlığının ağır tehlike aşamasına girdiğini öne süren Fasfous'un hayatını kurtarmak için acilen harekete geçmeleri gerekmektedir." dedi.

7 binden fazla Filistinlinin İsrail hapishanelerinde tutulduğu bildiriliyor. Yüzlercesi idari gözaltı altında hapsedilmiş gibi görünen bir şey. Bazı mahkumlar 11 yıla kadar idari tutuklulukta tutuluyor.

Bir düzineden fazla Filistinli milletvekili ve 20'ye yakın gazeteci de İsrail'deki gözaltı merkezlerinde tutuluyor ve bunların çoğu aynı gözaltı politikası altında tutuluyor.

İsrail, 2015 yılında BM tarafından insan hakları ihlali olarak reddedilen açlık grevinde filistinli tutukluları zorla besleme yetkisi veren bir yasayı onayladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.