Avrupa'nın vanasını kapatmıştı... Gazprom: Çin'e sevkiyat yüzde 60 arttı

Avrupa'nın vanasını kapatmıştı... Gazprom: Çin'e sevkiyat yüzde 60 arttı

Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, doğalgaz satışlarındaki düşüşe rağmen, bu yıl şirket gelirlerinin geçen yıla kıyasla önemli oranda artacağını belirtti. Miller, "Sonbahar ve kış döneminin zirvesinde

Avrupa'ya gaz akışını durdurmasıyla bu sabah saatlerinde gündeme gelen Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller"Petrol ve Doğalgaz Sanayisi Çalışanları Günü" dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu. Gazprom'un bu yıl itibarıyla 288,1 milyar metreküp doğalgaz ürettiğini anlatan Miller, "Bunun 154,7 milyar metreküpü iç pazara temin edilirken, 82,2 milyar metreküpü Bağımsız Devletler Topluluğu dışı ülkelere sevk edildi" dedi.

'2022 gelirimiz daha yüksek olacak'

Dış pazara yönelik ihracatın düştüğünü vurgulayan Miller, "Dış pazarlara yönelik gaz arzındaki düşüşe rağmen, hesaplamalarımız, Gazprom'un mali sonuçlarının, 2022 gelirimizin 2021'den önemli ölçüde daha yüksek olacağını gösteriyor" ifadesini kullandı. Miller, doğalgaz pazarlarında önemli değişikliklerin yaşandığına işaret ederek, "Daha önceden de söylediğimiz gibi, bunun nedenleri, Batılı düzenleyicilerin hatalı kararları ve yaptırım politikalarıdır" dedi.

Çin'e artan sevkiyata vurgu

Avrupa'daki doğalgaz fiyatlarında bir "ralli" yaşandığını belirten Miller, "Doğal gaz fiyatı düzenli bir şekilde bin metreküpte 3000 dolar bandının üzerinde seyrediyor. Sonbahar ve kış döneminin zirvesinde (Avrupa) doğalgaz fiyatları bin metreküpte 4000 doları aşabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Miller, Asya'nın da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) temini konusunda Avrupa ile rekabet içerisinde olduğuna dikkati çekerek, Asya'da mevsimsel etkilerin de fiyatlarda baskı yarattığını söyledi. Avrupa'nın iklim konusundaki gündeminin de rafa kalktığını ifade eden Miller, "Avrupa'da kömür ve benzin tüketiminin ne kadar keskin bir şekilde arttığını görebiliyoruz. Daha da ilginç olanı, yakacak odun talebindeki artıştır. Herkes yakacak odun stoklamaya karar verdi. Kimse çevre gündemini düşünmüyor. Herkes önümüzdeki kışı nasıl geçireceğini düşünüyor" ifadelerini kullandı.

Miller, Rusya'nın Çin'e yönelik doğalgaz sevkiyatlarının da yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 arttığını sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.