Çavuşoğlu Bangladeş'de! 2 milyar dolarlık ticaret hacmi

Çavuşoğlu Bangladeş'de! 2 milyar dolarlık ticaret hacmi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Bangladeş'e gitti. Bangladeş Dışişleri Bakanı ile görüşen Çavuşoğlu, "2 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefliyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Bangladeş'e gitti. Başkent Dakka'da, Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Kalam Abdul Momen'le görüşen Çavuşoğlu ortak basın toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, "2 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine en yakın gelecekte ulaşabileceğimize inanıyoruz." dedi. 

Bangladeş'in, Güney Asya'nın yükselen yıldızı ve tüm dünya için sürdürülebilir kalkınma modeli haline geldiğini ve Bangladeş'in, Türkiye'nin Asya girişiminin en önemli ortaklarından biri olacağını belirten Çavuşoğlu, "( Kovid-19) Salgına rağmen ticaret hacmimizin azalmamasına seviniyorum. Büyük Türk şirketlerinin, sadece tekstilde değil, farklı sektörlerdeki en büyük şirketlerin, Bangladeş'teki yatırımlarını artırdığını söylemekten mutluluk duyuyorum." diye konuştu.

Konuşmasında, Türk savunma sanayisinin başarılarına da değinen Çavuşoğlu, "En kalitelilerden ve oldukça rekabetçi fiyatlardan biri. Ön koşul veya siyasi koşul yok. Eminim ki Bangladeş de bundan yararlanacaktır." ifadesini kullandı. 

Bangladeş'le sağlık alanındaki iş birliğine de değinen Çavuşoğlu, "Ayrıca Bangladeş'te Türk hastanesinin nasıl kurulacağını da tartışıyoruz ve farklı modeller üzerinde çalışıyoruz. Umarım gelecekte burada, Bangladeş'te hastaneler inşa edebiliriz." diye konuştu. 

 

"ARAKANLI MÜSLÜMANLAR GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE DÖNMELİ"

Bakan Çavuşoğlu, Arakanlı Müslümanlar konusuna ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Arakan halkına verdiği destekten dolayı Bangladeş'e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bunun çok büyük bir yük olduğunu biliyoruz ve bu yük uluslararası toplum tarafından paylaşılmalıdır. Türkiye olarak bu savunmasız insanları ve Bangladeş'i başından beri destekliyoruz ve gelecekte de desteklemeye devam edeceğiz. Bu insanlar evlerine geri dönebilmeli ve bu her düzeyde çaba harcamaya devam edeceğimiz alanlardan biridir. Güvenli, gönüllü ve onurlu bir dönüş için Myanmar'la çalışmaya da devam etmemiz gerekir."

Türkiye'nin, Arakanlıların durumunu ve Bangladeş'in omzuna yüklenen yükü diğer tüm ülkelerden daha iyi anladığını dile getiren Çavuşoğlu, "Çünkü dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke biziz. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz ve bunların 3,6 milyonunu Suriyeli mülteciler oluşturuyor." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon okul çağında sığınmacı olduğunu ve bunların yaklaşık yüzde 80'inin okula gidebildiğini söyleyerek, Türkiye'nin bu kişilere eğitim sağlanması için yatırım yaptığını kaydetti. 

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ayrıca, Bangladeş'te mülteciler için uygun bir kamp kurmayı önerdik. Bu da az önce tekrar ele aldığımız konulardan biri. Eğer herhangi bir arazi sağlanırsa, bu savunmasız insanların yaşam koşullarını iyileştirmek için okullar, hastaneler, cami veya mescit dahil olmak üzere ihtiyaç duyulan her şeyin olduğu uygun bir kamp kurabiliriz." 

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.