Fransa'da aşı zorunluluğuna muhalefetten büyük tepki!

Fransa'da aşı zorunluluğuna muhalefetten büyük tepki!

Fransa'da Kovid-19 aşısını zorunlu hale getiren, pozitif olanların ulaşımdan kamusal alanlara girmesini yasaklayan yasa tasarısına 'sağlık diktatörlüğü' gerekçesiyle muhalefet çok sert tepki gösterdi.

Emmanuel Macron'un Cumhurbaşkanlığındaki Fransa'da  Kovid-19'a karşı aşı olmayanların ve negatif olduğunu kanıtlayamayanların ulaşım dahil, kamusal alanlardan soyutlanmasını içeren 'Yeşil Pasaport' tasarısı Başbakan Jean Castex tarafından onaylanıp parlamentoya gönderildi. Parlamentoda muhalefetin çok sert tepkisine neden olan yasa tasarısı büyük tartışmalara neden oldu.

"SAĞLIK DİKTATÖRLÜĞÜ KURULUYOR"

Eski adı Ulusal Cephe (FN) olan Ulusal Birlik (RN) partisinin sözcüsü Sebastien Chenu, hükümeti 'sağlık diktatörlüğü kurmaya çalışmakla' suçladı. Aşırı sağcı partinin lideri Marine Le Pen, tasarıyı 'özünde totaliter' diye niteledi. Le Pen "Tasarı aşıyı zorunlu kılmıyor, ama dolaylı yoldan aşı yaptırmayanların toplumsal hayatlarının olmasını engelliyor" eleştirisini getirdi. 

Parlamentoda oylamaya sunulacak tasarıyı merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisi de kınadı. LR Genel Başkan Yardımcısı Guillaume Peltier "Yetkililerin parlamento denetimi olmaksızın özgürlüklerimizi askıya alma yetkisine sahip olmaları tasavvur edilemez" tepkisini gösterdi. 

FRANSIZLARIN YARISINDAN FAZLASI AŞI OLMAK İSTEMİYOR

AB'den acil kullanım yetkisi alan  BioNTech- Pfizer aşısını diğer Avrupa ülkeleri gibi Fransa da pazar günü resmen kullanmaya başlayacak. Ancak anketler Fransızların aşıya derinden şüpheyle baktığını gösteriyor. Bir dizi ankette katılımcıların yüzde 50'sinden fazlası aşı yaptırmaya niyetli olmadıklarını söyledi. 

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.