İlham Aliyev: Ermenistan'a diz çöktürdük

İlham Aliyev: Ermenistan'a diz çöktürdük

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev halka seslendi. Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgeleri tek tek açıkladı. Aliyev, “Kısa süre önce 2 S-300 sisteminin imha edildiğinden söz etmiştim. Artık 4 oldular” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa seslendi. Ermenistan'a karşı verilen mücadelede yaşananları anlattan  Aliyev'in konuşmasından satır başları şöyleydi:

Her gün şehirlerimiz düşman ateşine maruz kalıyor. Bu namert saldırılara en çok maruz kalan yer Terter ilidir. Aynı zamanda Ağdam, Goranboy, Ağcabedi ve diğer şehirlerimize düşman tarafından saldırı yapılıyor.

Savaş meydanında mağlubiyete uğrayan düşman, bizi durdurmak için sivilleri katlediyor. 30 yıldır bizim topraklarımızda oturup bize meydan okumaya çalışıyorlar. İşgal edilen topraklarda tüm binalar tahrip edilmiş; tarihi abidelerimiz, mescitlerimiz, kabirlerimiz talan edilmiştir. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.

Onlar, bu toprakları ebediyen işgal edebileceklerini zannediyorlar; şehirlerimizin isimlerini, sınırlarını değiştiriyorlar. Bizim topraklarımızı Ermenileştirmek istiyorlar, ama bunda başarılı olamadılar.

Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.  Azerbaycan halkının iradesini kıramadılar. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz, barış içinde yaşayacağız. 

Statükoyu savaş alanında Azerbaycan değiştirmiştir. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. İşgalden sonra dünyaya gözünü açanlar da ata yurduna döneceği günü bekledi. 

Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan'a diz çöktürdük.

Ermenistan'ı destekleyenlerin ne aklı var ne de vicdanı. 

Ermenistan'ın 241 tankı, 70 grand füzesi imha edildi. 39 tankına el konuldu. Düşmanın 4 adet S-300 füze sisteminin kullanılamaz hale getirildi.

ZENGİLAN İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan ordusunun yeni zaferlere imza attığını söyleyen Aliyev, Zengilan kent merkezi ve 6 köyü ile Fuzuli, Cebrail ve Hocavend'e bağlı 18 köyün işgalden kurtarıldığını açıkladı. 

Fuzuli ilinin Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli ve Yukarı Aybasanlı; Cebrail ilinin Sarafşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambağı, Taşveyselli, Aktepe ve Yar Ehmedli; Hocavend ilinin Ağcakend, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli ve Veng köylerinin işgalden kurtarıldığını duyuran Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hocavend'in Veng köyünün ismini Çınarlı olarak değiştirdiğini kaydetti.

Azerbaycan ordusunun Zengilan ilinin topraklarını da kurtarmaya başladığını bildiren Aliyev, kent merkezi ile Havalı, Zerneli, Memmedbeyli, Hekeri, Şerifan ve Muganlı köylerinin artık Azerbaycan'ın kontrolünde olduğunu ifade etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.