İsrail'le normalleşmek de yetmedi! ABD'den BAE'ye F-35 barikatı!

İsrail'le normalleşmek de yetmedi! ABD'den BAE'ye F-35 barikatı!

Siyonist İsrail'le normalleşmesi sonrasında ABD'den F-35 temin etmeye çalışan BAE'ye bu da yetmedi. ABD Senatosu "Aman İsrail'e zarar gelmesin" diyerek F-35 satışına engel olmak için harekete geçti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD'nin eski Başkanı Donald Trump döneminde Filistin davasına ihanet ederek Siyonist İsrail'le normalleşmişti. Normalleşmenin ardından BAE, ABD'den F-35 almak için harekete geçmişti. Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, selefi Trump döneminde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile F-35 savaş uçaklarıyla ilgili yapılan satış anlaşmasını incelemek için askıya almıştı. Değerlendirmelerin ardından, BAE'ye 23 milyar dolarlık F-35, SİHA ve askeri ekipmanların satışının devam edilmesine karar verilmişti.

ABD SENATOSUNDAN BAE'YE F-35 SATIŞINA KARŞI TASARI

ABD merkezli Defense News internet sitesine göre ABD Senatosu, BAE'ye yapılacak olan F-35 satışına engel olmak için harekete geçti. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez ve Senatör Dianne Feinstein, Abu Dabi'nin Yemen savaşındaki rolü nedeniyle F-35 savaş uçaklarının satışını engellemek için Senatoya tasarı sundu.

10.4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35 siparişi veren BAE'ye karşı Senato Üyesi Menendez, "ABD'nin ulusal güvenliği, teknolojik menfaatleri ve İsrail'in menfaatleri çerçevesinde bölgesel istikrar üzerindeki etkileri ile ilgili birçok cevapsız soru nedeniyle, gelişmiş teknolojik silahlar satmanın sonuçları konusunda endişeliyim." dedi.

SENATO ÜYELERİ "AMAN İSRAİL'E ZARAR GELMESİN" DEDİ

Olası bir satış karşısında BAE'nin Çin ve ABD'nin diğer rakipleriyle gelişen ilişkilerinden geri çekilmesini sağlamaları gerektiğini belirten Menendez, "Yönetim, Trump dönemindeki bu anlaşmaya devam etmeye karar verdiyse, bu uçakların hassas teknolojisinin ABD'ye düşman güçler tarafından tehlikeye atılmamasını sağlamak için önlemler almalıyız." ifadelerini kullandı.

Menendez-Feinstein tasarısı Siyonist İsrail'in askeri gücüne zarar vermemesi için İsrail dışındaki herhangi bir Orta Doğu ülkesine F-35 satışına teknoloji güvenlik önlemleri alınmadan satışının yapılmasına engel olmak istiyor.

Habere göre F-35'in teslim edilmesinden sonraki 10 yıl boyunca ABD Başkanı, İsrail veya ABD çıkarlarına karşı operasyonlarda F-35'lerin kullanılmadığını belgelemek zorunda kalacak.

Öte yandan eski Başkan Trump'ın öncülüğünde BAE ve Bahreyn liderleri Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu ile Beyaz Saray'da bir araya gelerek normalleşme anlaşmasına imza atmıştı. Normalleşme sonrasında Trump, "BAE'nin ilgili teknolojileri koruyabileceğine ve bunları sorumlu bir şekilde kullanabileceğine güveniyoruz" sözleriyle F-35 satışına onay vermişti.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.