Türkiye ile İran arasında baraj savaşı

Türkiye ile İran arasında baraj savaşı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İran'ın Türkiye'nin inşa ettiği barajlara yönelik suçlayıcı ifadelerine yanıt verdi.

Yazılı bir yanıt yayınlayan Bilgiç, İran'ın iddialarının bilimsellikten uzak olduğunu ifade etti.

Bilgiç, İran'ın Türkiye'yi suçlamasının sorunların çözümü için gerçekçi bir yaklaşım olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"İran’da son dönemde meydana gelen kum ve toz fırtınaları kaynaklı çevre sorunlarına ve Tahran’da zirveye ulaşan hava kirliliğine inşa ettiğimiz barajların neden olduğuna dair iddialara İran medyasında yoğun bir biçimde yer verilmekte, konu siyasiler tarafından da gündeme getirilmektedir.

Türkiye’deki barajların coğrafyamızda kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsellikten uzaktır. Kum ve toz fırtınaları büyük ölçüde doğal bir olgudur ve bu bütün çevrelerce kabul edilmektedir. Türkiye’yi ve İran’ı etkileyen kum ve toz fırtınalarının asıl sebebi, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Ortadoğu kaynaklı çöl tozlarıdır. Esasen bu fırtınaları iklim değişikliğinin tetiklediği arazi tahribatı, ormansızlaştırma, çölleşme ve kuraklık da artırmaktadır.

Kum ve toz fırtınalarının önlenmesi ve olumsuz etkilerinin hafifletilebilmesini teminen her ülkenin öncelikle üzerine düşeni yapması, su ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı yönünde gerekli adımları atması gerekmektedir. Tahran yönetiminin bu tarz sorunlarda Türkiye’yi suçlaması, sorunların çözümü için gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Su konusuna bütünüyle insani açıdan yaklaşan Türkiye, sınıraşan suların kıyıdaş ülkeler arasında anlaşmazlıktan ziyade, bir işbirliği unsuru olduğuna inanmaktadır. Ülkemiz, bugüne kadar aşağı kıyıdaş ülkelerin ihtiyaçlarını gözeten ve uluslararası hukuka saygılı bir anlayışla hareket etmiş, bundan sonra da bu anlayışı sürdürmeye devam edecektir.

Türkiye, bu konuya ilişkin olarak, İran ile akılcı ve bilimsel her türlü işbirliğine açıktır."

İran: Türkiye'nin Aras Nehri'ne baraj inşası kabul edilemez

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye'nin sınır bölgesindeki baraj inşasını eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye'nin sınır bölgesindeki baraj inşasını eleştirdi.

Bugün İran meclisindeki bir oturumda konuşan Abdullahiyan, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuya dair birçok görüşme gerçekleştirdiklerini kaydederek şunları söyledi:

"Biz Dışişleri Bakanlığı olarak, Türkiye'nin sınır su kaynakları üzerine baraj inşası konusunda ikna olmadık ve böyle bir hamlenin bizim için kabul edilemez olduğunu yüksek sesle ifade ediyoruz ve buna karşıyız."

İran, Türkiye'nin Irak-İran sınır hattına yakın bölgelerdeki su kaynaklarına baraj inşasına karşı çıkıyor.

İran yönetimi söz konusu barajların İran ve Irak'a su girişini azaltarak çevresel sorunlara yol açacağını savunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.