1. YAZARLAR

  2. Metin ÖZER

  3. Duygusal Zekanın Rengi Nedir?
Metin ÖZER

Metin ÖZER

Gazeteci
Yazarın Tüm Yazıları >

Duygusal Zekanın Rengi Nedir?

A+A-

İnsanları çevreleyen, kuşatan, bir arada tutan hatta ve hatta insana, insan olma ehliyeti veren toplumun, en önemli özellikleri insanlar arası işbirliği ve dayanışma unsurlarıdır.

Ancak günümüz çalışma koşullarının ortaya çıkardığı rekabet ortamı ve doğal sonucu olan ilişkilerin kopukluğu, duygusal çatışmalar, bunalımlar ve uyuşmazlıkların hepsi bireyi mutsuzluğa sevk etmekle kalmıyor daha da kötüsü insanı yaşadığı toplumda, anne-babasından, eşinden ve çocuğundan uzaklaştırmaktadır. 

İnsanlarda görülen bu durumun nedenlerinin tespit edilmesi için yapılan araştırmalara genel olarak bir baktığımızda, bu durumun ülkemizde olduğu kadar gelişmiş ülkelerde de yaşandığını ortaya çıkarmıştır. Tehlikenin erken farkına varan ülkeler, eğitim alanında ciddi reformlar yaparak okul öncesi ve ilköğretim aşamasının önemli bir bölümünde duygusal zekanın gelişimini destekleyen kararlar almışlardır. Bu konuda ilk olarak da önemli kaynaklar aktararak okulların alt yapılarını güçlendirmişler ve eğitim programlarını güncellemişlerdir.

Ülkemizde, bu alanda ciddi çalışmalara başlandığını görmekteyiz. İlköğretim okullarının birinci kademesinde haftada 5 saatin, öğrencilerin duygusal zekalarını geliştirme için serbest etkinlik olarak değiştirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmaları, okul öncesinin yaygınlaştırılması çalışmalarının dahil edilmesi ile desteklemektedir.

Ancak merkez ve taşra teşkilatında görev yapan yönetici ve bürokratların bir hususa dikkatlerini çekmek istiyorum.

Mevcut kadrolarda bulunan eğitim çalışanlarının hemen hemen hepsi, çocuğun duygusal becerilerini geliştirecek çalışmalarla ilgili yeterli niteliğe ve donanıma sahip olmadıklarını bilmeliler. Bu neden ile en kısa zamanda kolları sıvayıp mahalli ve merkezi hizmet içi çalışmalarının programını yapmaya ve hayata geçirilmesi düğmeye basmalılardır.

Sosyal bilimler alanında yapılan araştırmalar, toplum yapısının, fiziksel alt yapıların yenilenmesinin daha önemli olduğuna vurgu yapmaktadır.   Öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığının bu konu için çok ciddi kaynakların ayrılmasına ihtiyaç vardır. MEB 2011-2014 Strateji Planına baktığımızda akıl ve mantığın (IQ) üzerinde durulduğu kadar bireye ait duyguların (EQ) fazla önemsenmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.    

Peki! Evde Anne Baba Ne Yapmalı?

*Çocuğun bilinç ve bilinçaltında neler var? bu soruyu önemseyin ve cevabını arayın. Bu soruya cevap bulabilmek için anne ve babaların, bir davranış için çocuklarını harekete geçiren duygu ve düşüncenin ne olduğunun farkında olması yeterlidir. Belki de çocuğunuzun duygularının temelinde; nefret, öfke, inanç, korku, sizin başarı beklentiniz olabilir. Yüreklendirdiğinizde veya Ümit verdiğinizde, hareket noktası değişiyor mu? İnsanın duygularını kontrol edebilmesi, önemli bir yetenektir. Bugün dünyada lider kabul ettiğimiz kişilerin, aldığı tarihi kararlardan çok, olaylar karşısında duygularının dizginini elinde tutma yeteneğini gösterdikleri görülmektedir.

 Çocuğunuzun sürekli burnu ile oynamasının sizin için bir önemi yok mu? Veya yalan söylemesinin. İnanın bunun nedenlerinin birçoğu sizlerden kaynaklanmaktadır ve iyi bir iletişim kurma yolu ile çözebilirsiniz.

*İletişim; çocuğunuz, sizinle hangi duygularını paylaşmakta? Size aktaramadığı duygular neler? Yakın çevresinde yaşanmış veya yaşadığı, duygusal bir çatışma ve uyuşmazlığı, şeffaf ve objektif bir şekilde ifade edebilmesi sizce önemli bir meziyet değil mi? Bu meziyet, inanın ki eğitim sistemimiz içersinde yer alan hiçbir ders müfredatında bulunmamaktadır.

Her yaşta dinlenilmek, güzeldir.

Tek yapmanız gereken, çocuğunuzu karşınıza alın ve gözünün içine baka baka dinleyin. Dinleyin ki kendisini ne kadar önemsediğinizi iliklerine kadar hissetsin. Çünkü iletişim dinleme ile başlar. Aman ha!  aklınız başka yerde olmasın. Çocuk sizin dinleyip dinlemediğinizi anlamak için soru sorma yolunu kullanır ve bir daha sorar mısın? dediğiniz de önemsenmediğini anlar ve kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz. Empati kurun, birinin sizi dinliyor gibi yapıp esasında dinlenmediğinizi fark ettiğiniz anı.

*Empati Kurmak; bir duygu yeteneğidir. Bu yeteneğin yeterliliğine sahip olmayan birey, olayları ve sonuçları doğru algılayamayabilir. Bunun neticesinde oluşan genel hükümler ve fikirler de ön yargı oluşturur. Ön yargılara düşmemek için ve birazda sağlıklı düşünüp karar vermek için empati kurmasını kolaylaştırıp, sen olsan ne yapardın? gibi açık uçlu sorular yolu ile bu yeteneğin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz? Bunun için sizinle sıkı bir iş birliği içinde olması şart bunu unutmayın!

*İş Birliğinin Önemi; iş birliğinin sosyolojik anlamı kadar sanatsal bir anlam taşıdığını anlatmamız gerekir. Toplumu, beyaz bir sayfa olarak kabul ettiğimizde, iş birliği ile yapılan her eylemin, bu sayfada sanatsal bir anlam taşıyan şekil olarak resmedildiğini somut örneklerle(beraber bir iş yapılırken resimler, ağaç dikme, çevre düzenlemesi vb.) ifade etmemiz gerekir. Unutmayın ki; iş birliği ile yapılan her şeyde insana ait duyguların katkısı vardır.

Davranışlarına ait duyguların, çıkış noktasının farkında olan, iletişim zorluğu çekmeyen, olaylara karşı empati yeteneğinin farkında ve iş birliğinin önemini kavramış bir bireyin; karşılaştığı her durum ve olayda, duygusal zekasını kullanma becerisi ile etrafındaki çoğu bireyden daha kısa ve kolay çözüm bulduğunu göreceksiniz.

Yazının başlığındaki renk nedir diye merak ediyorsanız.

 O RENK; DUYGUSAL ZEKA GELİŞİMİ İHMAL EDİL(ME)MİŞ ÇOCUĞUN GÖZÜNDEKİ RENKTİR.

Günün Sözü;

Çocuğunuzun akıl ve mantığının gelişmesi için verdiğiniz gayret;

Çocuğunuzu ya zengin yapar ya fakir.

Ama ihmal edilmiş duygular;

MUTSUZ bir insan…

Bu yazı toplam 1955 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.