Asgari ücret maratonu yarın başlıyor

Asgari ücret maratonu yarın başlıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023’te geçerli olacak ücretin belirlenmesi için ilk resmi toplantısını yarın gerçekleştirecek. Bu ayın sonunda netleşmesi beklenen asgari ücret için Türk-İş 7 bin 785 rakamını telaffuz ederken, DİSK’in talebi 13 bin 200 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023’te geçerli olacak ücretin belirlenmesi için ilk resmi toplantısını yarın gerçekleştirecek. Komisyon katılımcıları üçüncü toplantı itibarıyla oy birliği ile asgari ücretin belirlemeyi hedeflediklerini belirtirken ikinci toplantısı 14 Aralık'ta yapılacak. Üçüncü toplantıda, yani en geç yılın son haftasında 2023 yılında gerçekleşecek asgari ücretin netleşmesi bekleniyor.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

İşveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin temsil ediyor.

Türk-İş’in talebi 7 bin 785, DİSK’inki 13 bin 200 lira

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette kırmızı çizgilerinin 7 bin 785 TL olduğunu söyledi. Henüz diğer katılımcılar bir rakam telafuz etmedi ancak piyasalar Hazine'nin 2023 için vazgeçeceği geliri ve İşsizlik ve Sigorta Fonu'nun olası katkısını anlamak için müzakere sürecini izleyecekler. İşveren cephesinde de somut rakam dile getirilmemekle birlikte “enflasyon+10 puan” gibi bir orana sıcak bakılıyor. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu çalışanların da büyümeden pay almaları gerektiğine dikkat çekerek, 2023 yılı için asgari ücretin net 13 bin 200 lira olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Türk-İş verilerine göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarını kapsayan açlık sınırı ekimde 7 bin 425 TL iken, kasımda 7 bin 786 TL’ye çıktı. Açlık sınırı böylece, mevcut asgari ücretin 2 bin 286 TL üzerine çıkmış oldu. Kira, fatura, eğitim, giyim, ulaşım gibi tüm giderlerini kapsayan yoksulluk sınırı ise ekimde 24 bin 185 TL iken kasımda 25 bin 365 TL’ye yükseldi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 9 bin 705 TL’den 10 bin 170 TL.

İşverene toplam maliyeti 7 bin 603 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1.003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.