Cem Uzan'a şok üstüne şok! Para çekemiyor, sayı 20'yi buldu

Cem Uzan'a şok üstüne şok! Para çekemiyor, sayı 20'yi buldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) iş adamı ve Genç Parti Kurucusu Cem Uzan'ın Fransa'nın başkenti Paris'te açtığı bir davayı kaybetti. Böylece kaybettiği dava sayısı 20'yi buldu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), iş insanı ve Genç Parti Kurucusu Cem Uzan’ın Paris’te açtığı bir davayı daha kaybettiğini bildirdi. Kaybettiği dava sayısı 20’yi bulan Cem Uzan'ın, Fransa’daki mal varlıklarını satamadığı ve Fransız bankalarındaki hesaplarından para çekemediği belirtildi.

TMSF tarafından bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, hakkında kesinleşmiş 47 yılı aşan hapis cezası bulunan Cem Uzan’ın Fransa’da Türkiye aleyhine açtığı ve kaybettiği davaların sayısı 20’ye ulaştı. İmar Bankası ile ilgili olarak Uzan ailesi aleyhine açılan ve kesinleşen mahkeme kararlarının Fransa’da geçerli olabilmesi için, TMSF tarafından 2017 yılında davalar açılmaya başlanmıştı.

“UZAN’IN MAL VARLIĞI ÜZERİNDEKİ İHTİYATİ TEDBİR DEVAM EDİYOR”

Uzan ailesi, ihtiyati tedbirlerin kaldırılması ve Paris’te açılan davaların reddedilmesi için girişimlerde bulundu. Fakat söz konusu girişimlerinin çoğu bugüne kadar hem Paris yerel mahkemeleri hem de temyiz mahkemelerince reddedildi. TMSF’den yapılan açıklamada, “Davaları kaybettiği için Cem Uzan’ın Fransa’daki mal varlığı ve banka hesapları üzerindeki ihtiyati tedbir kararı devam ediyor” denildi.

TMSF’nin açıklamasında şu bilgiler de paylaşıldı:

UZAN AİLESİNİN SEBEP OLDUĞU ZARAR MİNİMUM 17 MİLYAR DOLAR

Cem Uzan ve ailesinin yönetiminde bulunan İmar Bankası’nda ikili kayıt tutulması yaklaşık 6,5 milyar dolar kamu zararına sebep olmuş ve oluşan zarar halkın vergileriyle karşılanmıştı. Söz konusu zarar tutarı için TMSF, Hazine’den borçlanmış ve İmar Bankası’nın mağdur ettiği kişilere parasını geri ödeyebilmişti. Uzan Ailesinin sebep olduğu bu kamu zararı, DİBS’e endekslendiğinde bugünün parasıyla yaklaşık 17 milyar dolara karşılık geliyor. 

CEM UZAN 47 YIL 5 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Öte yandan, Cem Uzan’ın İmar Bankası yolsuzluğunda sorumluluktan kurtulmak için geriye dönük yaptırdığı işlemler tespit edilince, bu usulsüzlük için de Cem Uzan hakkında mahkûmiyet kararı verilmişti. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi ve Pamukova Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaların sonucunda; Cem Uzan, kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak, nitelikli zimmet, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, resmî belge düzenlemek ve azmettirmek suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan suçlu bulundu. Kesinleşmiş 47 yıl 5 ay 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı.

ULUSLARARASI TAHKİM HEYETİ ÇEAŞ VE KEPEZ DAVASINDA TÜRKİYE’Yİ HAKLI BULDU

Uzan Ailesinin, Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik ile ilgili açtığı, faizleriyle birlikte 23,5 milyar doları bulan Libananco davası da Türkiye Cumhuriyeti lehine sonuçlanmıştı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.