Kur korumalıya hücum var

Kur korumalıya hücum var

KKM’de haftalık artış 28.2 milyar lira olarak hesaplandı. Toplam mevduat büyüklüğü geçen hafta 1 trilyon 701 milyar 63 TL'ye ulaştı. Peki seçimden sonra KKM sürecek mi?

Ocak ayında 1.3 trilyona gerileyen Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine ilgi tekrar arttı. Kur Korumalı'da bulunan para Mart sonunda 1.7 trilyonu aştı.

Kur Korumalı'da faiz üst sınırı kaldırılmış, iktisatçılar, kur korumalı mevduatta faiz sınırının kaldırılmasını iktidarın ekonomi politikalarının iflasıyla birlikte ‘örtülü faiz artışı’ olarak yorumlamıştı.

Haber Global'e konuşan uzmanlar KKM'ye ilginin neden arttığını masaya yatırdı.

Info Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya, artışın, dövizin yükselişiyle ilgili beklentiden kaynaklandığını söyledi.

Çetinkaya özellikle belirsizliklerin olduğu ve dövizin yükselişle ilgili beklentilerin daha yoğunlaştığı bir dönemde KKM'nin insanları tekrar cezbetmeye başladığını belirtti.

Peki seçimden sonra KKM sürer mi?

Para piyasaları uzmanı ve yatırımım.com CEO'su Candaş Atalay, "İktidar devam etse de değişse de KKM'den çıkışın çok kısa sürede olması mümkün görülmüyor” dedi.

"Bugün bir program belirleseniz (çıkış için) ortalama 2 yıllık bir süreci alacağı gibi, bu noktadan KKM'den bir anda çıkış mümkün görülmüyor” diyen ekonomi uzmanı, belki kademeli çıkışlarla birlikte uzun vadeye yayılan bir süreç gözlemlenebileceğini belirtti.

Atalay sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Zaten yabancı yatırım kuruluşlarından dolar/TL'nin aşırı değerli olduğu seçim sonrası bir miktar devalüe olabileceğine dair yorumlar duyuyoruz. Bu baskı altında bu politikayı bir anda terk etmek çok ciddi sıçramalara sebep olabilir. Bu noktada iktidar da devam etse muhalefet de yönetimi devralsa KKM'nin uzun bir süre daha hayatımızda ekonomi yönetiminde temel bir enstrüman olarak devam etmesi muhtemel görünüyor.

Info Yatırım Genel Müdür Yardımcısı olan Tuna Çetinkaya ise "Bu yapı içerisinde eğer mevcut yönetim değişmez ise KKM aynen devam eder. Ama yönetim değişikliği olur da ekonomi yönetiminde farklı bir bakış açısı gelirse KKM'yi nasıl değerlendireceklerini hep beraber göreceğiz" ifadelerini kullanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.