TÜKETİCİYİ "ZAM"LAR ÇARPIYOR!

TÜKETİCİYİ "ZAM"LAR ÇARPIYOR!

Marketlerde özellikle temel tüketim ürünleri ateş pahası oldu. Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz kullanımı arttı. Elektrik ve doğalgaz tüketimine yapılan zamlarla birlikte bu kışın dar gelirli açısında zor geçeceği netleşti.

Gün geçmiyor ki zam haberi almayalım. Tüketiciler zamlar karşısında şaşırıp kaldı. Elektrik zamları, su zamları, her ay yapılan doğal gaz zamları, üstüne üstlük bunlar yetmiyormuş gibi özel iletişim vergisinin artması vatandaşı canından bezdirdi. Tüketicilerin satın alma gücü düştü. Havaların soğumasıyla birlikte doğlagaz tüketimi arttı. Gaziantepliler Kasım ayı doğalgaz kullanım bedellerini görünce şaşırıp kaldı.

DOĞALGAZ FATURALARI VATANDAŞI ŞOK ETTİ

BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı sabit kalarak 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira oldu. Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgaz fiyatı 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 15 bin 833 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 20 bin 625 olarak açıklandı. Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor. Gaziantepliler son gelen doğalgaz faturaları karşısında şaşkına döndü. Kasım ayı olmasına rağmen çok sayıda abonenin faturası bin liranın üzerinde geldi. Aralık-Ocak aylarında gelecek faturalar ise tüketicileri daha şimdiden karkutuyor.

GAZİANTEP'TE 4,5 LİTRE YAĞ 184
LİRA 50 KURUŞ OLDU

Gaziantep'te temel tüketim ürünlerine yeni zamlar geldi. Özellikle ayçiçek yağı, bulgur, yumurta gibi ürünlere yapılan zamlarla brilikte vatandaşların alım gücü kalmadı. Yumrtanın kolisi 73, bulgurun kilo fiyatı ise 17 liranın üzerine çıktı. Pilavlık pirincin kilosu ise 33 lira 75 kuruştan satılıyor. Diğer yandan manavlarda ise domatesin kilosu 25 liradan, patatesin kilosu 12 lira, kuru soğanın kilosu ise 9 liradan satılıyor. Gaziantep'te ekmeğe yapılan son zamların ardından meslek odaları yeni zam için kolları sıvarken, 5 kişilik bir ailenin aylık ekmek tutarı 1200 liranın üzerine çıktı. Bir bağ maydonozun fiyatı 3 liradan satılıyor. Diğer yandan bu mevsimde oldukça fazla olan yeşil ürünler tere, turpun kilosu 8 liradan satılıyor.

VATANDAŞ TONLA DEĞİL TORBAYLA KÖMÜR ALIYOR

Gaziantep'e kış geldi ve halen doğal gazın bulunmadığı bir çok evde yaşayan vatandaşlar kömür telaşına düştü. Gaziantep'te kömürün fiyatı cep yakarken çoğu vatandaş tonla kömür almak yerine 25 kiloluk olan çuvallarda satın almayı tercih eder hale geldi. Yoksul ailelere dağıtılan yardım kömürün dışında, bu yardımdan faydalanamayan yüzlerce aile yakacak sorununu torbayla aldıkları kömür ve odunla çözmeye çalışıyor. Gaziantep'te kömürün tonu 9 ile 10 bin lira arasında değişiyor. Kömür alamayan vatandaşlar mahalle aralarında satışı gerçekleştirilen torba kömürü tercih etmeye başladı. Yaşanan bu tablo karşısında ise Sosyal Yardımlaşma Vakıfları yoksul ailelerden gelen talepleri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaya çalışıyor.

YARDIMLAR ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Aile destek ödeme tarihleri, Kasım ayının ilk haftasının ilk haftasının geride kalmasıyla birlikte, vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen Aile Destek Programı hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu hafta içinde 7 milyar lira tutarında sosyal desteği insanımızın hizmetine sunmuş olduk" dedi. Diğer yandan yoksul ailelere yönelik doğalgaz fatura yardımının yanı sıra, elektrik yardımı ve diğer nakti ve ayni yardımlar aralıksız bir şekilde sürdürülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.